reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej

Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej

Jak eksmitować z lokalu komunalnego sprawcę stosowania przemocy w rodzinie?

Stosowanie przemocy wobec wspólnie zamieszkujących członków rodziny, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, może być oceniane jako rażąco naganne postępowanie uniemożliwiające wspólne zamieszkiwanie ze sprawcą przemocy. Oczywiście każdorazowo okoliczności danego przypadku są oceniane przez sąd i to on, na podstawie całokształtu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, stwierdza, czy istnieje podstawa do takiej oceny postępowania współlokatora i nakazania w związku z tym jego eksmisji z lokalu.

Dla ofiar przemocy istotną kwestią jest to, czy wydany nakaz eksmisji uda się realnie wyegzekwować. W związku z tym, że sprawca przemocy jest w omawianym przypadku osobą posiadającą status bezrobotnego, należy odnieść się do kwestii prawa do lokalu socjalnego chroniącego przed eksmisją na bruk.

Ustawodawca chroni osoby najsłabsze i znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Ochrona obejmuje osoby mieszkające w lokalach komunalnych, spółdzielczych oraz TBS-owskich. Wobec osób objętych ochroną co do zasady sąd nie może orzec o braku uprawniania do lokalu socjalnego, chyba że mają one faktyczną możliwość zamieszkania w lokalu innym, niż dotychczas używany. Jaka korzyść dla osoby eksmitowanej wynika ze stwierdzenia w wyroku uprawnienia do lokalu socjalnego? Do czasu zaoferowania jej takiego lokalu przez gminę eksmisja zostaje wstrzymana i osoba eksmitowana de facto może nadal zamieszkiwać w lokalu, który tym samym wyrokiem nakazano jej opróżnić i wydać. W istniejących realiach może to trwać latami. Wśród osób objętych taką ochroną są bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Jeżeli jednak powodem eksmisji jest stosowanie przemocy w rodzinie, wówczas przepisy o uprawnieniu do lokalu socjalnego nie mają zastosowania. Bezrobotny stosujący przemoc w rodzinie może zostać z tego powodu wyeksmitowany bez konieczności zapewnienia mu lokalu socjalnego.

Co więcej, jeżeli przemoc w rodzinie jest powodem eksmisji, to zastosowania nie ma również ochrona przed przeprowadzeniem eksmisji na bruk (tj. bez wskazania lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie) w okresie zimowym trwającym od 01 listopada do 31 marca  roku następnego włącznie.

Na koniec warto zadać sobie pytanie co by było, gdyby Państwo Wiśniewscy byli właścicielami lokalu, w którym wspólnie zamieszkują? Czy w takim przypadku Pani Wiśniewska miałaby również szansę na wyeksmitowanie męża?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Eksmisja z lokalu w związku ze stosowaniem przemocy rodzinnej. /Fot. Fotolia
Eksmisja z lokalu w związku ze stosowaniem przemocy rodzinnej. /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama