| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej

Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej

Jak eksmitować z lokalu komunalnego sprawcę stosowania przemocy w rodzinie?

Stosowanie przemocy wobec wspólnie zamieszkujących członków rodziny, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, może być oceniane jako rażąco naganne postępowanie uniemożliwiające wspólne zamieszkiwanie ze sprawcą przemocy. Oczywiście każdorazowo okoliczności danego przypadku są oceniane przez sąd i to on, na podstawie całokształtu zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, stwierdza, czy istnieje podstawa do takiej oceny postępowania współlokatora i nakazania w związku z tym jego eksmisji z lokalu.

Dla ofiar przemocy istotną kwestią jest to, czy wydany nakaz eksmisji uda się realnie wyegzekwować. W związku z tym, że sprawca przemocy jest w omawianym przypadku osobą posiadającą status bezrobotnego, należy odnieść się do kwestii prawa do lokalu socjalnego chroniącego przed eksmisją na bruk.

Ustawodawca chroni osoby najsłabsze i znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Ochrona obejmuje osoby mieszkające w lokalach komunalnych, spółdzielczych oraz TBS-owskich. Wobec osób objętych ochroną co do zasady sąd nie może orzec o braku uprawniania do lokalu socjalnego, chyba że mają one faktyczną możliwość zamieszkania w lokalu innym, niż dotychczas używany. Jaka korzyść dla osoby eksmitowanej wynika ze stwierdzenia w wyroku uprawnienia do lokalu socjalnego? Do czasu zaoferowania jej takiego lokalu przez gminę eksmisja zostaje wstrzymana i osoba eksmitowana de facto może nadal zamieszkiwać w lokalu, który tym samym wyrokiem nakazano jej opróżnić i wydać. W istniejących realiach może to trwać latami. Wśród osób objętych taką ochroną są bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy. Jeżeli jednak powodem eksmisji jest stosowanie przemocy w rodzinie, wówczas przepisy o uprawnieniu do lokalu socjalnego nie mają zastosowania. Bezrobotny stosujący przemoc w rodzinie może zostać z tego powodu wyeksmitowany bez konieczności zapewnienia mu lokalu socjalnego.

Co więcej, jeżeli przemoc w rodzinie jest powodem eksmisji, to zastosowania nie ma również ochrona przed przeprowadzeniem eksmisji na bruk (tj. bez wskazania lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie) w okresie zimowym trwającym od 01 listopada do 31 marca  roku następnego włącznie.

Na koniec warto zadać sobie pytanie co by było, gdyby Państwo Wiśniewscy byli właścicielami lokalu, w którym wspólnie zamieszkują? Czy w takim przypadku Pani Wiśniewska miałaby również szansę na wyeksmitowanie męża?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »