| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Pigułka gwałtu - jakie prawa ma ofiara przestępstwa?

Tabletka gwałtu to szereg substancji chemicznych, które w połączeniu z alkoholem powodują senność, nieprzytomność, wymazują tzw. pamięć wsteczną, wskutek czego ofiara nie pamięta co działo się z nią w momencie zdarzenia. Zgodnie z Kodeksem karnym sprawcy przestępstwa zgwałcenia grozi kara pozbawienia wolności do lat 12.

Zgodnie z Polską Kartą Praw Ofiary osoby pokrzywdzonej przestępstwem nie wolno ponownie dręczyć - należy dołożyć wszelkich starań, by uniknęła ona powtórnej wiktymizacji.

Ofiara ma w szczególności prawo do bezpieczeństwa osobistego. Obowiązkiem policji i prokuratury jest jej to bezpieczeństwo zapewnić. Osoba pokrzywdzona przestępstwem może zażądać utajnienia swoich danych osobowych. Przysługuje jej również uprawnienie do zastrzeżenia danych dotyczących jej miejsca zamieszkania do wyłącznej wiadomości prokuratora lub sądu. Ma prawo do zachowania anonimowości w sprawozdaniach prasowych, telewizyjnych, w internecie i w innych mediach, dotyczących jej sprawy. Ofierze przestępstwa przysługuje prawo do uzyskania fachowej pomocy: psychologicznej, medycznej, materialnej i prawnej od momentu zgłoszenia naruszenia lub groźby naruszenia dobra prawem chronionego. Oznacza to m. in. prawo do wsparcia psychicznego, prawo do fachowej pomocy psychologicznej i prawnej od momentu zawiadomienia o przestępstwie.

Ofiary przestępstw o podłożu seksualnym powinny być przesłuchiwane przez funkcjonariuszy policji tej samej płci, a gdy ofiarą jest dziecko przesłuchanie powinno odbywać się w obecności psychologa lub osoby, którą dziecko darzy zaufaniem.

Ponadto Karta stanowi, iż odpowiedzialności za przestępstwo nie można przerzucać ze sprawcy na ofiarę. Nie można usprawiedliwiać przestępstwa tradycją, kulturą, stereotypami minimalizującymi winę sprawcy.

Ofierze gwałtu przysługują wszystkie prawa pokrzywdzonego zarówno w postępowaniu - przygotowawczym, jak i sądowym, takie jak m. in. prawo do:
- przeglądania akt;
- występowania w procesie w charakterze oskarżyciela posiłkowego;
- ustanowienia pełnomocnika z urzędu, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia pełnomocnika bez uszczerbku dla siebie i rodziny. Może wówczas w prokuraturze (w postępowaniu przygotowawczym) lub w sądzie (w postępowaniu sądowym) złożyć odpowiedni wniosek;
- składania wniosków o dokonanie czynności procesowych w toku postępowania.

Zobacz również: Jak postępować w przypadku zgwałcenia?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. 1997, Nr 88, poz. 553);

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. 1997 Nr 89, poz. 555 ze zm.).


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK