REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uzasadnienie wyroku - termin, treść i zaskarżenie

Uzasadnienie wyroku - termin, treść i zaskarżenie/ fot. Fotolia
Uzasadnienie wyroku - termin, treść i zaskarżenie/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bezpośrednio ideą sądowego uzasadnienia wydanego wyroku jest wyjaśnienie przez sąd motywów, argumentów, jakimi kierował się wydając dany wyrok. Pośrednio jego celem ma być również przekonanie stron, co do jego merytorycznej słuszności.

W związku z powyższym uzasadnienie wyroku sądowego musi spełniać szereg wymogów formalnych (określonych w art. 424 Kodeksu postępowania karnego), których brak może być podstawą do zarzutu apelacyjnego, co do wadliwej konstrukcji uzasadnienia wyroku.

REKLAMA

Zgodnie z treścią przepisu art. 422 § 1 KPK wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenie może wnieść strona (a zatem oskarżony i jego obrońca, oskarżyciel publiczny, oskarżyciel posiłkowy i jego pełnomocnik), podmiot z art. 416 KPK, podmiot zobowiązany z art. 91a oraz w przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie również pokrzywdzony -  w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Termin sporządzenia uzasadnienia wyroku

REKLAMA

Skutkiem złożenia przedmiotowego wniosku jest obowiązek sądu do sporządzenia uzasadnienia wyroku. Zasadniczo przepis art. 423 § 1 przewiduje na to czas 14 dni (w tym również w tych szczególnych przypadkach w KPK, gdy sporządzenie uzasadnienia wyroku następuje z urzędu), jednakże w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia wyroku w terminie prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Wskazane powody mogą być różne, począwszy od zawiłości sprawy a na wypadkach losowych (takich jak choroba sędziego) skończywszy.

Należy podkreślić, iż wskazany termin 14 dniowy (jak i termin wyznaczany przez prezesa sądu) jest jedynie instrukcyjny i nie rodzi żadnych skutków procesowych dla stron nawet bardzo długi czas sporządzania uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie sporządzane jest przez przewodniczącego składu sędziowskiego lub przez sędziego sprawozdawcę (w sprawach, w których jest wieloosobowy skład sędziowski).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

Treść uzasadnienia wyroku sądowego

Zgodnie z treścią przepisu art. 424 KPK uzasadnienie wyroku powinno spełniać trzy zasadnicze wymogi: wyjaśniać podstawę faktyczną wyroku (w tym ocenę dowodów), wyjaśniać podstawę prawną wyroku oraz ujawniać okoliczności brane przez sąd przy wymierzaniu kary.

W odniesieniu do kwestii wyjaśnienia podstawy faktycznej wyroku, sąd jest zobowiązany przedstawić, jaki stan sprawy ustalił, to znaczy, jaki był według jego ustaleń przebieg danego zdarzenia (jest to tzw. stan faktyczny sprawy).

REKLAMA

W przypadku kradzieży z włamaniem do cudzego mieszkania sąd powinien określić, kto i kiedy oraz w jaki sposób dokonał wskazanego włamania (np. Adam D. w dniu 11 lipca 2010 r. włamał się do mieszkania państwa Nieświadomych na ul. Bogatej 11/5 ok. godz. 17:00 poprzez wyłamanie zamka w drzwiach łomem”).

Drugim elementem uzasadnienia jest kwestia wskazania przez sąd wszystkich dowodów w oparciu, o które wyrokował. W odniesieniu do tego wykazu sąd powinien wskazać, którym z dowodów dał wiarę oraz wyjaśnić precyzyjnie, dlaczego określonym dowodom w ogóle nie dał wiary lub dał wiarę jedynie częściową (jeśli taka sytuacja ma miejsce)

Sąd musi również wyjaśnić podstawę prawną swojego rozstrzygnięcia, tj. wskazać, za jakie przestępstwo skazał oskarżonego oraz wyjaśnić, dlaczego uznał, że czyn oskarżonego stanowi właśnie to przestępstwo.

Wobec osoby, która kupiła kradziony towar na bazarze powstaje wątpliwość czy nabywając ten towar wiedziała o jego pochodzeniu (czyli popełniła paserstwo umyślne) czy też jedynie nie zachowała należytych reguł ostrożności postępowania (czyli popełniła paserstwo nieumyślne). Sąd w uzasadnieniu musi wskazać, który z czynów przypisał oskarżonemu i dlaczego.

W odniesieniu do wysokości wymierzonej kary sąd również jest zobowiązany wyjaśnić podstawę jej zastosowania tj. wskazać, jakie okoliczności wziął pod uwagę przy jej ustalaniu. Mogą to być okoliczności zarówno na korzyść oskarżonego (takie jak np. uprzednia niekaralność), jak i okoliczności przemawiające na jego niekorzyść (np. wyjątkowa brutalność czynu).

W przypadku zastosowania przez sąd którejś z instytucji prawa karnego – nadzwyczajnego złagodzenia kary lub jej obostrzenia, uwzględnienia przez sąd powództwa cywilnego sąd również jest obowiązany przedstawić motywy swojego rozstrzygnięcia.

Zaskarżenie uzasadnienia wyroku

Wadliwie sporządzone uzasadnienie wyroku może być podstawą zarzutu apelacyjnego. Będzie to szczególnie istotne w sytuacji, w której sąd ujawni motywy wyroku będące wysoce nielogiczne lub sprzeczne ze sobą, zawierające ewidentne błędy w rozumowaniu, a także w sytuacji, w której sposób sporządzenia uzasadnienia wyroku będzie taki, że uniemożliwi sądowi drugiej instancji ocenę, czym kierował się sąd pierwszej instancji przy wydaniu zaskarżonego wyroku.

Należy również podkreślić, iż procedurze karnej (w przeciwieństwie do procedury cywilnej oraz administracyjnej) istnieje możliwość zaskarżenia tylko samego uzasadnienia wyroku bez zaskarżenia jego sentencji. Sytuacja taka może zaistnieć, gdy sąd w uzasadnieniu poczyni ustalenia dla strony niekorzystne pomimo wydania korzystnego dla niej wyroku

Sąd może uniewinnić oskarżonego od zarzutu kradzieży, ale w uzasadnieniu wskazać, że rzecz, o którą toczy się spór nie należy do niego (co może nie odpowiadać oskarżonemu, który od początku podnosi, że rzecz była jego). W takiej sytuacji oskarżony może zaskarżyć tylko uzasadnienie wyroku.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA