| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa komputerowe > Cyberprzestępczość

Cyberprzestępczość

Czym jest cyberprzestępczość? W oparciu o zgromadzone dane oraz doświadczenia z sal sądowych, postanowiliśmy przedstawić listę kilku najpoważniejszych zagrożeń, na które ze strony cybeprzestępców wystawione są obecnie osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy.

Mniej popularnym, aczkolwiek znacznie bardziej dotkliwym w konsekwencjach zjawiskiem jest skimming, czyli kopiowanie zawartości magnetycznych pasków kart płatniczych, o czym właściciel karty dowiaduje się dopiero, kiedy jego rachunek bankowy zostanie już całkowicie opróżniony. Zjawisku temu zapobiec miała zmiana technologii, w której wytwarzane są karty płatnicze (wprowadzenie chipów), niestety obwieszczany początkowo sukces szybko okazał się całkowitą ułudą. Podobnemu celowi służy phishing - ukierunkowany na wykradanie określonych informacji, poprzez podszywanie się pod znany pokrzywdzonemu adres e-mailowy.

W ten właśnie sposób, podając się za oddział jednego z popularnych banków, grupa przestępców, wysyłała do jego klientów, wiadomości z prośbą o potwierdzenie numeru dostępu do ich rachunków bankowych.

W ten również sposób na nasze skrzynki e-mailowe mogą trafiać wiadomości typu spam, które pozornie wysyłane będą ze znanych nam adresów.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest stalking, czyli uporczywe nękanie, realizowane najczęściej poprzez wysyłanie niechcianych smsów, bądź e-maili. Naruszanie prywatności odnoszące się do takich właśnie zachowań, zgłosiło w 2012 roku ponad 4500 osób. Doświadczenia państw, które podobną regulację wprowadziły znacznie wcześniej, pozwalają natomiast na przyjęcie, iż liczba składanych zawiadomień, będzie sukcesywnie wzrastać w przeciągu najbliższych kilku lat, szczególnie, że przepis regulujący materię stalkingu (art. 190 a k.k.) zastosowanie znajduje zarówno do agresywnych polityk marketingowych, jak i działań wprost ukierunkowanych na wyrządzenie krzywdy określonemu adresatowi.

Zobacz również: Czym jest stalking?

Przedsiębiorcy

Wszystkie wskazane powyżej zjawiska, w równym stopniu dotknąć mogą także przedsiębiorców. W ich przypadku potencjalne straty są jednak dużo większe, nierzadko prowadząc do konieczności zakończenia prowadzonej działalności.

W tym zakresie bezsprzeczny prym wiedzie kradzież tajemnicy przedsiębiorstwa, która stanowi czyn zabroniony zarówno na gruncie kodeksu karnego (art. 266 k.k.), jak i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (art. 23). Ponad 90 % respondentów wskazało, iż wyciek informacji postrzega w kategoriach realnego zagrożenia, natomiast niemalże połowa przyznała, że już takiego incydentu doświadczyła. Skala zjawiska nadal nie znajduje natomiast przełożenia na liczbę procesów, które wszczynane są w stosunku do sprawców. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest problem z dowiedzeniem, ze do wycieku informacji w ogóle doszło, nie mówiąc już o wskazaniu konkretnego sprawcy. Szczęśliwie, świadomość konieczności prawidłowego zabezpieczenia posiadanych zasobów (zarówno od strony informatycznej, jak prawnej), jest już w zasadzie powszechna. Teraz pozostaje tylko zrealizować przyjęte złożenia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »