| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Związanie sądu treścią aktu oskarżenia

Związanie sądu treścią aktu oskarżenia

Sąd nie jest związany w sposób mechaniczny pełną treścią aktu oskarżenia, tzn. kwalifikacją prawną zarzutów lub opisem czynu i może te elementy aktu oskarżenia zmodyfikować. Tym co wiąże Sąd jest natomiast samo zdarzenie historyczne będące podstawą tego aktu.

Należy nadmienić, że zgodnie z przepisami procedury karnej (tj. art. 399 KPK) Sąd przed zmianą kwalifikacji prawnej w wydawanym wyroku powinien o możliwości takiej zmiany poinformować strony

2) zmienić opis czynu za który skazuje Jana. K poprzez skazanie go za to, że po zabraniu telefonu Markowi S. uderzył go głową (z tzw. “główki”) a nie z pięści (tak jak to przyjęła Prokuratura).

Zobacz również: Wstępna kontrola aktu oskarżenia

2) brak związania uzasadnieniem oskarżenia

Sąd wydając wyrok nie jest związany uzasadnieniem aktu oskarżenia, co oznacza iż może uwzględnić wszystkie wymienione tam argumenty i uznać że dowody przedstawione przez oskarżyciela obciążają oskarżonego, ale może też uniewinnić całkowicie oskarżonego albo część dowodów oskarżyciela zinterpretować na korzyść oskarżonego.

3)  brak związania ustaleniem oskarżyciela co do działania sprawcy w warunkach recydywy

Sąd każdorazowo bada, czy Prokuratura trafnie przypisała sprawcy działanie w warunkach recydywy. Jeżeli okaże się, że uczyniła to błędnie wówczas Sąd ten błąd naprawi i poprawi kwalifikację prawną czynu przypisaną oskarżonemu.

Powyższe działanie Sądu działa również odwrotnie tj. Sąd może ustalić że sprawca działał w warunkach recydywy, nawet jeżeli takiego ustalenia nie dokonał oskarżyciel

Zobacz również: Znaczenie aktu oskarżenia

4) brak związania Sądu wskazaniem oskarżyciela, co do właściwości Sądu i trybu postępowania

Jeżeli okaże się, że oskarżyciel skierował akt oskarżenia do niewłaściwego Sądu (np. do sądu niewłaściwego miejscowo), wówczas sąd na posiedzeniu kieruje akt oskarżenia do właściwego Sądu.

Reasumując – co wiąże Sąd?

Reasumując, Sąd wiąże zdarzenie będąc podstawą oskarżenia. Zakres zmian, które może dokonać Sąd ma jednak ograniczenia, albowiem musi zachodzić tzw. tożsamość czynu – tego zarzucanego, z tym za który oskarżony jest skazany. Chodzi o to, że nawet po zmianach dokonywanych przez Sąd musi zgadzać się osoba oskarżonego, osoba pokrzywdzonego oraz właśnie realia sprawy.

Oskarżenie Jana K o włamanie na działkę Piotra S. w dniu 11 lipca 2010 r. nie może się utrzymać, jeżeli okaże się że tego dnia Jan. K popełniał przestępstwa, ale na szkodę innych osób (z pewnością nie uczynił tego na szkodę Piotra S.), zaś na działkę Piotra S. włamał się kolega Jana K – Piotr T.

W opisanej sytuacji Jan. K musi zostać uniewinniony od zarzutu włamania na działkę Piotra S., natomiast nie wyklucza to prowadzenia spraw karnych przeciwko niemu za inne ujawnione przestępstwa (z tym że sprawy te musi prowadzić od początku tj. od wszczęcia postępowania przygotowawczego oskarżyciel –zasadniczo prokuratura).

Zobacz serwis: Prawo karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »