| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Przesłuchanie świadka anonimowego

Przesłuchanie świadka anonimowego

Świadkiem incognito jest osoba, wobec której istnieje uzasadniona obawa zagrożenia dla życia, zdrowia, wolności luba mienia bądź wobec osób dla niej najbliższych. Tożsamość świadka dla celów procesowych zostaje utajniona. Świadka incognito przesłuchuje prokurator bądź sąd w wyznaczonym przez sąd miejscu lub przy użyciu odpowiednich urządzeń technicznych.

Przesłuchanie na odległość

Kodeks postępowania karnego przewiduje również możliwość przesłuchania takiego świadka na rozprawie w sytuacji, gdy są zapewnione odpowiednie warunki, które uniemożliwią rozpoznanie wizerunku i głosu świadka. Zgodnie z treścią art. 184 § 4 k.p.k. można przeprowadzić przesłuchanie świadka na odległość jednakże przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności. W odniesieniu do przesłuchania świadka incognito w obecności oskarżonego i jego obrońcy pytania zadawane są w formie pisemnej, za pomocą odpowiednich środków technicznych. W protokole z przeprowadzonych czynności z udziałem specjalistów należy wskazać ich imiona, nazwiska, specjalności i rodzaj wykonywanej czynności. Użycie odpowiednich środków technicznych znacznie ułatwia przeprowadzenie przesłuchania, w szczególności gdy jest możliwe zastosowanie systemów głośnomówiących z odpowiednim modulatorem głosu oraz wideokonferencji pozwalających na przesłuchanie świadka na odległość w obecności pełnego składu sędziowskiego. W takim przypadku pytania zadawane przez oskarżonego lub jego obrońcę są kierowane za pośrednictwem sądu lub prokuratora prowadzącego postępowanie. Uzyskane odpowiedzi przekazuje się bądź odtwarza tylko w zakresie, w jakim nie powodują one ujawnienia tożsamości świadka.

Do czasu zamknięcia przewodu sądowego w pierwszej instancji świadek może złożyć wniosek o uchylenie postanowienia w przedmiocie utajnienia jego tożsamości. Świadek incognito może złożyć oświadczenie, że nie istnieją już zagrożenia będące podstawą utajnienia tożsamości i może składać zeznania jawnie. Takie oświadczenie musi zostać uprzednio zweryfikowane przez sąd, który następnie wydaje odpowiednie postanowienie, odpowiednio doręczone świadkowi, oskarżonemu i jego obrońcy oraz prokuratorowi, w sytuacji, gdy nie byli obecni podczas ogłaszania.

Odczytanie protokołów z zeznań świadka incognito

Na podstawie art. 393 § 4 k.p.k. protokoły z zeznań świadka przesłuchiwanego jako świadek anonimowy mogą zostać odczytane na rozprawie, jednakże w takiej sytuacji jawność rozprawy zostaje wyłączona.

 Zobacz też: Kim jest świadek koronny?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK