REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zawrzeć w reklamacji usługi turystycznej

Anna Śmigulska
Przedsiębiorca, który organizuje wycieczkę, odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi.
Przedsiębiorca, który organizuje wycieczkę, odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wykupując wycieczkę w biurze podróży klient powinien mieć świadomość, że jest chroniony prawem w przypadku jej nie wykonania zgodnie z umową. W przypadku naruszenia postanowień umowy, gdy usługa turystyczna została wykonana w sposób nienależyty albo w ogóle niewykonana konsument ma prawo złożyć reklamacje.

Organizator turystyki, czyli przedsiębiorca, który organizuje wycieczkę, odpowiada za każde niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy naruszenia umowy spowodowane są :

REKLAMA

  • działaniem lub zaniechaniem klienta;
  • działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć, albo
  • siłą wyższą.

Nawet w takich przypadkach organizator ma obowiązek udzielić wszelkiej niezbędnej pomocy potrzebnej poszkodowanym klientom.

REKLAMA

Niedopuszczalne jest ograniczenie odpowiedzialności organizatora turystyki poprzez wybór prawa obcego. Może on jednak ograniczyć swoją odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług w trakcie trwania wycieczki do dwu-krotności ceny imprezy turystycznej względem każdego klienta. Nie dotyczy to szkód na osobie.

Pani Halina wykupiła w biurze podróży wycieczkę do Egiptu z trzema posiłkami dziennie. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że hotel serwuje jedynie dwa posiłki dziennie, a pozostałe można wykupić za dopłatą. Jest to nienależyte wykonanie umowy. Pani Halina powinna niezwłocznie zawiadomić o tym wykonawcę danej usługi albo pilota wycieczki, który ma obowiązek potwierdzić konsumentowi przyjęcie reklamacji. Jeśli nie zostanie ona załatwiona, to musi ją przekazać niezwłocznie do organizatora turystyki.

W reklamacji należy zamieścić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • swoje dane tj. imię i nazwisko,
  • informacje dotyczące wycieczki: miejscowość imprezy turystycznej, nazwa wycieczki, nazwa hotelu, nr pokoju.

Następnie konsumentka powinna dokładnie opisać okoliczności, na podstawie których doszło do naruszenia warunków umowy. Wskazać, że hotelowa restauracja wydawała gościom posiłki jedynie 2 razy na dzień. Można dołączyć kopie umowy, z której wynika, że klient ma prawo do posiłków w określonej ilości, czyli np. 3 razy dziennie. Jeżeli przypadek ten dotyczy innych turystów, którzy wykupili wycieczkę w tym samym biurze podróży, to można zamieścić ich oświadczanie, że potwierdzają taki stan faktyczny.

W piśmie reklamacyjnym powinno znaleźć się również żądanie konsumentki. W opisanym przypadku Pani Halina ma prawo żądać odszkodowania w wysokości tej kwoty, którą poniosła na zakup dodatkowego wyżywienia.

Na koniec należy złożyć podpis.

ZOBACZ PRZYKŁAD

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

REKLAMA

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie - co się wydarzy? Harmonogram obrad w dniach 24-25-26 kwietnia

Dzisiaj, 24 kwietnia Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Jak będzie przebiegał plan obrad? Jakie projekty ustawa będą procedowane przez parlamentarzystów? Pełny harmonogram obrad Sejmu w dniach 24-25-26 kwietnia 2024 roku.

REKLAMA