| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Warto wiedzieć > Akcja „weź paragon”

Akcja „weź paragon”

Akcja „weź paragon” to inicjatywa Ministerstwa Finansów. W związku z feriami zimowymi akcja „weź paragon” potrwa od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku. Urzędy skarbowe zamierzają przeprowadzić szeroką kampanię kontrolną. Za brak wydania paragonu mogą nałożyć w drodze mandatu kary w wysokości do 3360 zł.

Obowiązek

Art. 4 rozporządzenia zawiera katalog dostaw i usług, których świadczenie obliguje do posiadania i korzystania z kasy fiskalnej. Jeśli więc przedsiębiorca trudni się m.in.: dostawą gazu płynnego, części do silników, sprzętu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego, wyrobów z metali szlachetnych, płyt CD, DVD, kart pamięci czy wyrobów tytoniowych, to musi posługiwać się kasą fiskalną. Obowiązek taki nie zależy od limitu obrotów ani od wykonywania innych czynności, nawet jeśli podlegają zwolnieniu.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Przestępstwo i wykroczenie skarbowe

Zgodnie z ustawą z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej (a więc bez wydania paragonu) dokonana przez podatnika ustawowo zobowiązanego do jej stosowania stanowi przestępstwo skarbowe. Jest ono zagrożone sankcją w postaci kary grzywny w wysokości 180 stawek. O wysokości stawki decyduje sąd. Ma on do dyspozycji przedział kwotowy od 56 zł do 22 400 zł.

W przypadku braku posiadania kasy fiskalnej, jej permanentnego nie używania (przez osobę do tego zobowiązaną) sąd może sięgnąć po najbardziej surowe sankcje. Jeśli mamy do czynienia z jednorazowym dokonaniem transakcji sprzedaży bez wydania paragonu stanowi to wykroczenie skarbowe. Grzywna za takie wykroczenie kształtuje się w przedziale od 168 zł do 33 600 złotych. Urząd może jednak poprzestać na ukaraniu mandatem. Jego wysokość może wynieść maksymalnie 3360 zł. Gradacja kar i ich wysokości uzależniona jest od stopnia ciężkości dokonanego naruszenia.

Warto podkreślić, że taka sama odpowiedzialność ciąży na osobie, która dokonała transakcji, co prawda przy użyciu kasy fiskalnej, jednak nie dopełniła obowiązku wydania paragonu.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących,
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »