| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Dodatki do renty Vademecum

Dodatki do renty Vademecum

Dodatki do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, czy renty socjalnej mogą spowodować podwyższenie świadczenia rentowego.

Rodzaje dodatków do rent

Dodatek przysługuje kombatantom i innym osobom, którzy byli ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, walczący o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Zobacz także: Kiedy renciście przysługuje dodatek kombatancki

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do renty, jeżeli została ona uznany za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub osobie, która ukończyła 75 rok życia. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Zobacz także: Kiedy przysługuje dodatek pielęgnacyjny do renty                

Dodatek dla sieroty zupełnej przysługuje tylko osobie uprawnionej do renty rodzinnej. Osobą uprawnioną do renty rodzinnej są dzieci, wnuki, rodzeństwo, wdowiec, wdowa lub rodzice zmarłego. Renta rodzinna przysługuje po zmarłym, który pobierał emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub przynajmniej spełniał warunki niezbędne do otrzymania tych świadczeń. Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Kiedy rencista otrzyma dodatek dla sieroty zupełnej

Dodatek za tajne nauczanie przyznawany osobom, które w czasie okupacji prowadziły tajne nauczanie, lub przed dniem 1 września 1939 roku nauczały w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska. Dodatek ten przewiduje Karta Nauczyciela.

Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie dla rencisty

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom oraz innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Zobacz także: Dodatek kompensacyjny do renty

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »