Kategorie

Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020

Emilia Panufnik
Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020. Kombatant, ofiara represji, wdowa.
Dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty 2019/2020. Kombatant, ofiara represji, wdowa.
fot. Shutterstock
Co to jest dodatek kompensacyjny do emerytury lub renty? Ile wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.? Komu przysługuje?

Dodatek kompensacyjny

Dodatek kompensacyjny obok dodatku kombatanckiego to specjalne świadczenia zwiększające wysokość emerytury lub renty przysługujące osobie będącej kombatantem lub ofiarą represji wojennych czy okresu powojennego. O wskazane dodatki wraz z ryczałtem energetycznym mogą ubiegać się uprawnieni do emerytury lub renty.

Ponadto dodatek kompensacyjny wraz z ryczałtem energetycznym (bez kombatanckiego) może otrzymać również wdowa lub wdowiec po tych osobach. Muszą oni mieć już ustalone prawo do własnej emerytury lub renty.

Więcej o dodatku kombatanckim znajdziesz tutaj: Dodatek kombatancki - wniosek, wysokość 2019/2020

Wniosek o dodatek kompensacyjny

Aby uzyskać dodatek kompensacyjny, należy złożyć stosowny wniosek. Jest to formularz, który składa się jednocześnie o przyznanie dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego, a także ryczałtu energetycznego. Ten sam druk używa się jeśli jest się kombatantem, ofiarą represji czy wdową lub wdowcem.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników.

Wzór wniosku: WNIOSEK ERK ZUS

Wniosek o dodatek kombatancki, świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny, ryczałt energetyczny (DRUK ERK ZUS)

Formularze wniosku znajdują się także w punkcie informacyjnym każdej jednostki ZUS. Będąc w jednostce ZUS, można wnioskować pisemnie za pomocą wskazanego formularza bądź ustnie do protokołu. Co więcej, przewidziano możliwość wnioskowania o omawiane dodatki za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego. Dokumentu składa się w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS. Rozpatrzenia dokonuje jednostka właściwa ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

Załącznik do wniosku

Do wniosku o dodatki do emerytury lub renty załącza się zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie wydane przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przed dniem 18 maja 2014 r. takie uprawnienia wydawane były przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeszcze wcześniej, od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r. robił to Minister Pracy i Polityki Socjalnej.

Natomiast wdowa lub wdowiec po kombatancie lub ofierze represji będący na emeryturze lub rencie dołączają do wniosku zaświadczenie Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzające uprawnienia jako członka rodziny. 

W przypadku przysługiwania prawa do kilku emerytur lub rent ZUS przyznaje tylko jeden dodatek kombatancki i jeden dodatek kompensacyjny.

Wysokość dodatku kompensacyjnego

Dodatek kompensacyjny zawsze wynosi 15% dodatku kombatanckiego, który jest corocznie waloryzowany z dniem 1 marca. Aktualnie od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r. dodatek kompensacyjny wynosi 33,30 zł. Jest to kwota netto, która w całości co miesiąc trafia do osoby uprawnionej wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą. Wysokość dodatku wynika z następującego równania: 15% x 222,01 zł (aktualna wysokość dodatku kombatanckiego). Rozwiązaniem jest 33,3015 zł, co zaokrągla się do 33,30 zł.

W przypadku gdy wystąpią okoliczności powodujące zawieszenia prawa do pobieranej emerytury lub renty, ryczałt energetyczny oraz dodatek kompensacyjny będą wypłacane kwartalnie w trzecim miesiącu kwartału.

Podstawa prawna

 • Ustawa z  dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2018 r. poz. 276, z późn. zm.)
 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie przyznawania dodatku kombatanckiego oraz emerytury i rent przyznawanych w drodze wyjątku (Dz. U. poz. 997)
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: Potrącenia komornicze + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  22 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?