| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Ile mogą dorobić osoby otrzymujące renty rodzinne

Ile mogą dorobić osoby otrzymujące renty rodzinne

Osoby uprawnione do renty rodzinnej mogą dorobić do swoich świadczeń tyle samo, co pozostali emeryci i renciści. Z tym, że jeśli świadczenie przysługuje kilku osobom, wówczas przychód jednej z nich wpływa jedynie na przysługującą jej część renty. W takiej sytuacji może ona również wnioskować o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych.

Ograniczenie możliwości zarobkowania nie dotyczy również osób pobierających renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do rent dla inwalidów wojennych oraz rent dla inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową.

Jeśli tylko jedna z osób uprawnionych do renty osiąga przychód, pozostali członkowie rodziny pobierają przysługujące im części świadczenia w dotychczasowej wysokości

RODZAJE PRZYCHODÓW: Czytelnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz prowadzi działalność gospodarczą. Niedawno uzyskał uprawnienia do renty rodzinnej. Mimo że składki na ubezpieczenia społeczne musi odprowadzać tylko z tytułu stosunku pracy (występuje zbieg tytułów do ubezpieczenia), to na ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie renty rodzinnej wpływa przychód z obydwu rodzajów działalności.

OSIĄGNIĘCIE WIEKU EMERYTALNEGO Czytelniczka od 2001 roku pobiera rentę rodzinną po zmarłym mężu. Jednocześnie cały czas osiąga przychody powodujące comiesięczne zmniejszenie przez ZUS pobieranego świadczenia. W maju 2007 r. skończyła 60 lat. ZUS przyznał jej emeryturę, ale zawiesił jej wypłatę jako świadczenie mniej korzystne od renty. Mimo że uprawniona nadal zarobkuje w kwocie powodującej zmniejszenie renty rodzinnej, od maja 2007 r., ze względu na posiadanie statusu emerytki, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny, otrzymuje rentę w pełnej wysokości.

WNIOSEK O WYŁĄCZENIE Z KRĘGU UPRAWNIONYCH Czwórce rodzeństwa przysługiwała renta rodzinna w łącznej wysokości 1400 zł brutto (po 350 zł dla każdego z nich). Od 1 maja 2007 r. jedno z nich podjęło zatrudnienie, z tytułu którego osiągało przychód w wysokości przekraczającej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W związku z tym ZUS zawiesił całość przysługującej mu renty. Na początku czerwca dorabiający świadczeniobiorca zgłosił wniosek o wyłączenie go z kręgu osób uprawnionych do tego świadczenia. ZUS przychylił się do wniosku, pozbawiając go pobieranej dotychczas części renty. Jednocześnie obliczył wysokość świadczenia dla pozostałych członków rodziny. Ponieważ zarówno czterem, jak i trzem osobom uprawnionym do renty przysługuje taki sam procent świadczenia, które otrzymałby zmarły, gdyby żył (w obydwu przypadkach jest to 95 proc. tej kwoty), łączna wysokość renty przyznanej wszystkim uprawnionym nie zmieniła się. Zwiększyły się natomiast części renty przysługujące pozostałym uprawnionym (do 466,67 zł).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »