reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Podział majątku – o jakich roszczeniach pamiętać? [cz.3 – pobrane pożytki i dochody z rzeczy]

Niektóre z roszczeń mogą być zgłoszone tylko do czasu zakończenia postępowania o podział majątku – później nie można ich już dochodzić w innych postępowaniach. O jakich roszczeniach pamiętać, by nie utracić prawa do ich dochodzenia?

W jaki sposób wtedy należałoby rozliczyć uzyskane przychody?

Sądy orzekają bardzo różnie… Jedne sztywno kierują się zasadą, że rozliczeniu podlegają rzeczywiście osiągnięte pożytki, inne – szczególnie w tak skrajnych przypadkach jak wskazany powyżej przykład – uwzględniają opinie biegłych wskazujące jakie są możliwe do osiągnięcia przychody z rzeczy.

Z tych względów bardzo ważne jest przygotowanie i przedstawienie odpowiedniej argumentacji w tym zakresie, ale także i dowodów na jej poparcie, tak by zabezpieczyć swoje interesy.

Czy ma znaczenie, że małżonek nie realizował swojego prawa do współposiadania danej rzeczy?

Najczęstszym kontrargumentem do zgłoszonego roszczenia o rozliczenie pożytków, jest twierdzenie, że „przecież były małżonek nie zgłaszał chęci współposiadania tego przedmiotu” i dlatego nie powinien żądać rozliczenia osiągniętych przychodów z rzeczy. Nic bardziej mylnego - bowiem rozliczenie powinno nastąpić zgodnie z przysługującymi udziałami, bez znaczenia jest posiadanie danego przedmiotu, czy też próba odzyskania współposiadania.

Jedno jest pewne, każda sprawa jest inna i będzie wymagała podjęcia innych działań i zgłoszenia odpowiednich wniosków dowodowych. Warto jednak poświęcić temu odrobinę czasu, aby nie utracić możliwości dochodzenia tych roszczeń w ogóle. Czasem chodzi o naprawdę spore pieniądze!

Polecamy serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozliczeniu w sprawach o podział majątku podlegają pożytki i przychody pobrane w okresie między ustaniem wspólności majątkowej, a dokonaniem podziału majątku./Fot. Shutterstock
Rozliczeniu w sprawach o podział majątku podlegają pożytki i przychody pobrane w okresie między ustaniem wspólności majątkowej, a dokonaniem podziału majątku./Fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama