| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Pozew rozwodowy 2019 (wzór)

Pozew rozwodowy 2019 (wzór)

Jak napisać pozew rozwodowy w 2019 r.? Gdzie należy złożyć pismo? Prezentujemy praktyczne wskazówki oraz prosty wzór.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu powinny znaleźć się dowody na to, iż między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. „Rozkład pożycia jest trwały jeżeli ustały wszystkie więzi łączące małżonków, zupełny jeżeli więzi te ustały na tyle dawno, że wedle zasad doświadczenia życiowego powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 marca 2010 r. (sygn. I Aca 51/10).

Jeżeli powód wnosi o rozwód z winy małżonka, należy tę winę także udowodnić, opisując niewłaściwe zachowania, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Można poprzeć się dowodami z przesłuchania stron, świadków, a także innymi dowodami, które mogą być wykorzystywane w procesie cywilnym.

Uzasadnieniu podlegają wszystkie wnioski, jakie zawieramy w pozwie rozwodowym. Udowodnijmy zatem wysokość alimentów, o jakie się ubiegamy na siebie lub na dziecko. Opiszmy, dlaczego wnosimy o określone rozwiązanie w zakresie władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dzieckiem. Jakie powody przemawiają za konkretnym rozstrzygnięciem w sprawie mieszkania.

Pozew o rozwód należy własnoręcznie podpisać.

Jeżeli chcemy, aby naszą sprawę o rozwód prowadził adwokat, powinniśmy udzielić mu pełnomocnictwa do prowadzenia tej sprawy.

Poniżej prosty wzór pozwu o rozwód.

Zapoznaj się również z naszym przykładowym pozwem o rozwód do pobrania TUTAJ

…………………………………………………………

(Miejscowość, data)

                                                                                                                                                                                                                                                                            Do Sądu Okręgowego w ...................................

                                                                                                                                                                                                                                                                            Wydział ... Cywilny

                                                                                                                                                                                                                                                                            (określenie sądu)

                                                                                                                                                                                                          Powód: ……………………………………………………….

                                                                                                                                                                                                          ……………………………………………………….

                                                                                                                                                                                                          ……………………………………………………….

                                                                                                                                                                                                          (Imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL)

                                                                                                                                                                                                         Pozwany: ……………………………………………………….

                                                                                                                                                                                                          ……………………………………………………….

                                                                                                                                                                                                         ……………………………………………………….

                                                                                                                                                                                                         (Imię i nazwisko, adres zamieszkania)

POZEW O ROZWÓD

W imieniu własnym wnoszę o:

1. Rozwiązanie przez rozwód małżeństwa …....................……...........................….(imię i nazwisko powoda)  z …………………………………………………………… (imię i nazwisko pozwanego)

bez orzekania o winie/z winy małżonka/z winy obojga małżonków

2. Powierzenie ….............................………………………......................………...… (imię i nazwisko powoda/pozwanego) wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem stron  .............................................................................................. (imię i nazwisko dziecka) urodzonego ...…………………………….r. w .................................................................. .

3. Ustalenie kontaktów małoletniego dziecka…………………………………..…..…. (imię nazwisko dzieckaz ………………………………………..………………………. (imię i nazwisko rodzica) w następujący sposób:

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

4. Zobowiązanie ………...................................................... (imię i nazwisko pozwanego) do ponoszenia kosztów utrzymania małoletniej córki/syna stron .................................................................... (imię i nazwisko dziecka)  w wysokości ………. (słownie: ………...................…………………) złotych miesięcznie,

5. Zasądzenie od ……....................................... (imię i nazwisko powoda) na rzecz …….................................. (imię i nazwisko pozwanego) kosztów procesu według norm przepisanych.

Na podstawie art. 187 § 1 pkt 3 k.p.c. oświadczam, że strony nie podjęły próby mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, ponieważ pozwany nie wyraził na nie zgody.

Uzasadnienie

..................................................................................................................................................................................................................................................................…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

(Własnoręczny podpis)

Załączniki:

1. Odpis skrócony aktu małżeństwa
2. Odpisy skrócony aktu urodzenia małoletniego dziecka stron;
3. Odpis pozwu wraz z załącznikami

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2017 r., poz. 682);

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j. t. Dz. U. z 2018 r.,  poz. 1360 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 300);

Polecamy serwis: Rozwody

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o rozwód fot. shutterstock
Pozew o rozwód fot. shutterstock

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »