| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Pozew rozwodowy > Przesłanki dopuszczalności rozwodu i jego skutki

Przesłanki dopuszczalności rozwodu i jego skutki

Jakie są przesłanki dopuszczalności orzeczenia rozwodu? Na czym polega trwały i zupełny rozkład pożycia?

W innych zaś okolicznościach jednorazowy występek (np. czynna zniewaga jednego z małżonków) może stać się przyczyną zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. W podanych przykładowo wypadkach sąd powinien zachować szczególną ostrożność przy ustalaniu, że rozkład pożycia jest zupełny i wykazuje cechy trwałości.

Zadaj pytanie: Forum

Kiedy orzeczenie o rozwodzie jest niedopuszczalne?

Pomimo istnienia trwałego i zupełnego pożycia małżeńskiego orzeczenie o rozwodzie jest niedopuszczalne  w trzech przypadkach:
1. jeśli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
2. jeżeli z innych względów rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
3. jeżeli rozwodu żąda jeden z małżonków winny wyłącznie rozkładu pożycia, drugi natomiast nie godzi się na rozwód, a odmowa ta nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Ważne aspekty rozwiązania małżeństwa

Rozwiązanie małżeństwa następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Chwila ta niesie za sobą wiele skutków, np. byli małżonkowie będą mogli m.in. zawrzeć nowy związek, czy też żądać ustalenia istnienia obowiązku alimentacyjnego.

Sąd, orzekając o rozwodzie, oprócz orzekania o winie jednego z małżonków, może również orzec o winie obojga bądź w ogóle zaniechać orzekania o winie.

Jeśli małżonek został uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia, to względem niego wygasa definitywnie obowiązek alimentacyjny. Dlatego tak ważne jest podjęcie decyzji, czy wnoszony pozew o rozwód będzie zawierał żądanie orzekania o winie, czy też nie. Żądania takiego nie można bowiem domagać się w osobnym procesie cywilnym.

Małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładowi pożycia, może być  zobowiązany do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb względem drugiego małżonka, jeśli ten znajduje się
w niedostatku. Natomiast jeśli nastąpiło wyłącznie pogorszenie jego sytuacji materialnej, sąd na jego wniosek może również orzec o obowiązku alimentacyjnym względem niego.

Jeśli nie orzeczono o winie żadnego z małżonków bądź za winnych uznano oboje, ten, który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. 

Obowiązek alimentacyjny rozwiedzionych małżonków wygasa w przypadku zawarcia małżeństwa przez małżonka uprawnionego. Zaś w przypadku tego, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny  wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu. Termin ten w uzasadnionych wypadkach może zostać przedłużony przez sąd.

Pomijając kwestie alimentacyjne, orzeczenie rozwodu wpływa także na  inne sprawy majątkowe byłych małżonków. Z chwilą uprawomocnienia orzeczenia o rozwodzie ustaje dotychczasowa wspólność majątkowa małżonków, jeśli taka była ustanowiona. Możliwy jest więc podział majątku wspólnego, którego to żądanie nie ulega przedawnieniu.

Podkreślić należy także, że byli małżonkowie nie dziedziczą po sobie z ustawy. W sytuacji, gdy po rozwodzie przyjdzie na świat dziecko, brak jest domniemania, że pochodzi ono z wcześniejszego związku małżeńskiego, jeśli urodziło się 300 dni po orzeczeniu rozwodu.

Pobierz bezpłatnie: Pozew rozwodowy - wzór

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK