| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Małżeństwo z osobą niewierzącą

Małżeństwo z osobą niewierzącą

Choć może to wydawać się niemożliwe, istnieją okoliczności, w których można wejść w związek małżeński z osobą niewierzącą, o ile nie jest ona związana sakramentalnie z inną osobą.

Kapłan powinien zbadać dokładnie, czy strona niekatolicka jest faktycznie nieochrzczona oraz stanu wolnego. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ istnieje różnica między osobą niewierzącą ( bez chrztu kościelnego) a osobą niewierzącą ( choć ochrzczoną). Ta druga kategoria osób jest traktowana przez prawo kanoniczne zgoła odmiennie.

Forma zawierania małżeństwa mieszanego

Zgodnie z prawem kanonicznym przy zawieraniu takich małżeństw obowiązuje forma kanoniczna ( przejawia się to tym, że sam ślub wygląda absolutnie zwyczajnie). Istnieje jednakże możliwość zwolnienia małżonków z takiej formy. Może zdarzyć się, że strona niekatolicka jest zadeklarowanym wyznawcą jakiejś innej religii bądź ateizmu i nie ma ochoty na uroczysty charakter zaślubin. Konferencja Episkopatu Polski powinna określić pewne normy dotyczące powodów dyspensowania od formy kanonicznej małżeństw mieszanych. Sama możliwość „ pójścia na rękę” stronie niekatolickiej wynika z ekumenizmu Kościoła katolickiego. Dawcą takiej dyspensy jest ordynariusz miejsca strony katolickiej. Musi on jednak skonsultować się z ordynariuszem miejsca zawarcia małżeństwa.

Zobacz: Poradnik: Zawarcie związku małżeńskiego

Co się stanie jeśli strona niekatolicka otrzyma dyspensę od formy kanonicznej małżeństwa z katolikiem?

Konferencja Episkopatu Polski wydała przepisy regulującą tą materię. Otóż, stwierdza ona, że w pierwszej kolejności należy rozważyć zawarcie małżeństwa we wspólnocie religijnej strony niekatolickiej ( oczywiście nie dotyczy to nieochrzczonych ateistów ). Ponadto, możliwe są trzy alternatywne opcje:

- zawarcie małżeństwa w USC
- zawarcie małżeństwa przed ministrem
- zawarcie małżeństwa w gronie rodzinnym z udziałem kapłana i świadków, czyli w formie religijnej ( należy pamiętać, że NIEDOPUSZCZALNE jest asystowanie przy ślubie dwóch kapłanów różnych religii, reprezentujących wyznanie obu stron).

Naturalną konsekwencją dyspensy od obowiązku formy kanonicznej małżeństwa mieszanego jest zwolnienie z zapowiedzi.

W 1987 roku Konferencja Episkopatu Polski wydała zalecenia stałego duszpasterstwa małżeństw mieszanych. Jest to zrozumiałe uprawnienie Kościoła, który powinien dbać o rozwój duchowy i religijny swoich wiernych, zwłaszcza tych zagrożonych indyferentyzmem.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »