| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Etapy kościelnego procesu o nieważność małżeństwa

Etapy kościelnego procesu o nieważność małżeństwa

Bardzo częstym zapytaniem u zainteresowanych osób jest to, dotyczące przebiegu procesu, jego poszczególnych etapów. W niniejszym artykule zarysowane zostaną przynajmniej najważniejsze etapy kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa przy wskazaniu wybranych kanonów oraz przy wzięciu również pod uwagę faktu, iż praktyka poszczególnych sądów kościelnych może różnić się między sobą przy zachowaniu jednak istoty.

Przy tej okazji chciałabym poruszyć jeszcze inne znaczące kwestie. A mianowicie, istnieje możliwość przesłuchania np. w swojej parafii. Jest to szczególnie dogodne, gdy istnieje duża odległość między miejscem zamieszkania a siedzibą sądu, z racji wieku, stanu zdrowia, zajęć itp. Niemniej warto wziąć też pod uwagę to, iż gdy złożenie zeznań, oświadczeń nastąpi w sądzie, w obecności pracownika specjalizującego się w prawie kanonicznym, to nie będzie konieczności uzupełniania później w jakiś sposób materiału dowodowego. W końcu, gdy istnieje obawa, iż ze zeznania może wyniknąć jakieś niebezpieczeństwo, wówczas można wystąpić z prośbą o utajnienie np. swoich danych z poszanowaniem prawa do obrony strony.

Gdy proces przebiega z tytułu wymagającego udziału biegłego, wówczas kolejną fazą jest poddanie się zwykle badaniom strony, wobec której biegły winien sporządzić opinię.

Także sędzia, obrońca węzła, strony mogą postawić pytania, na które winien odpowiedzieć ekspert (kan. 1577 §1 KPK).

Kolejnym krokiem, niekoniecznie jednak mającym miejsce akurat w tym momencie z racji zróżnicowanej praktyki sądowej, jest sporządzenie uwag przez obrońcę węzła małżeńskiego.

Zobacz również: Obrońca węzła małżeńskiego w procesie kościelnym

Następnym punktem w procesie jest publikacja akt, zwana inaczej ich odczytem, podczas której strony, ich pełnomocnicy, adwokaci mogą zaznajomić się z aktami sprawy (kan. 1598 §1 KPK). Zagadnieniu temu został poświęcony odrębny artykuł, ale w skrócie warto z niego tylko powtórzyć, iż do momentu zbierania dowodów strona po wglądzie do akt może dojść do wniosku o zaproponowaniu nowych dowodów czy nawet nowej przyczyny (kan. 1598 §2 KPK). Dokonuje się to w piśmie obrończym. Już poza zamknięciu postępowania dowodowego istnieje też możliwość zajęcia stanowiska wobec akt sprawy, ale jednak już bez wniesienia nowych dowodów, czy zaproponowaniu nowego tytułu.

Po zamknięciu postępowania dowodowego jest czas przygotowywania przez Sędziów wyroku. Gdy zostanie wydany wyrok pozytywny, wówczas akta zostają automatycznie przekazane sądowi II Instancji (kan. 1682 §1 KPK), gdy negatywny, to wtedy stronom przysługuje prawo do apelacji. Pomijam kwestię rzadko spotykaną o odwołaniu się od pozytywnego wyroku, przez który jednak strona czuje się pokrzywdzona. Owszem Trybunał Apelacyjny (także przez niego rozumiemy Najwyższy Trybunał Roty Rzymskiej – kan. 1444 §1 nr 1 KPK) przyjmie pismo apelacyjne bez podania przez apelującą stronę nowych dowodów (kan. 1634 §1 KPK), ale zalecane byłoby ich podanie. Nie chodzi bowiem tylko o zajęcie stanowiska wobec wyroku sądu niższej Instancji, ale o należyte zbadanie sprawy. Stronom przysługuje również prawo do prośby o przyjęcie nowego tytułu (kan. 1683 KPK). O tym czy zostanie on przyjęty, decyduje sąd. Jeśli tak, to to np. w przypadku wyroku pozytywnego potwierdzenie następuje przez Trybunał Roty Rzymskiej. Postępowanie Trybunału Apelacyjnego przy wyroku pozytywnym polega albo na potwierdzeniu dekretem wyroku I Instancji, albo na przyjęciu sprawy do zwyczajnego jej rozpatrzenia, a zatem podobnego, jaki miał miejsce w instancji pierwszej (kan. 1684 §1 KPK).

Aby móc zawrzeć związek małżeński po uprzednio już zawartym istnieje wymóg dwóch pozytywnych wyroków dla obu stron procesowych. Przy niektórych tytułach może pojawić się zakaz, wówczas strona nim związana zobligowana jest do prośby o jego cofnięcie (kan. 1684 §1 KPK) .

Polecamy serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK