reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Wybrane zagadnienia z prawosławnego ujęcia małżeństwa

Wybrane zagadnienia z prawosławnego ujęcia małżeństwa

Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego. Warto zatem sięgnąć do uregulowań właśnie na gruncie prawosławia.

W prawie kanonicznym znana jest też instytucja małżeństw mieszanych. Te mogą być rozumiane szeroko, a wówczas przez taki rodzaj małżeństwa rozumiemy związek katolika z osobą nieochrzczoną. W ścisłym zaś tego słowa znaczeniu chodzi o małżeństwo zawarte pomiędzy katolikiem a ochrzczonym bez pełnej komunii z Kościołem katolickim. Z kolei w prawosławnym ujęciu sens szerszy obejmuje nawet małżeństwa dwojga osób nieochrzczonych. Inną różnicą jest brak możliwości pobłogosławienia związku prawosławnego z nieochrzczonym przez prawosławnego kapłana, jak i uznanie nieważności małżeństwa zawartego poza Kościołem prawosławnym do momentu uzyskania takiego błogosławieństwa.

Prawosławie dodatkowo reguluje też czas, w którym zakazuje się zawarcia małżeństwa, jak i suponuje się odpowiednią nawet na tę okoliczność porę dnia.

Na pewno trudno jest mówić, iż odpowiednikiem kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństw jest tzw. zdjęcie błogosławieństwa w prawosławiu. Warto jednak wspomnieć o możliwości trzykrotnego wstępowania w taki związek z uwzględnieniem mniej uroczystej oprawy już podczas drugiego kościelnego małżeństwa.

Na ten temat w:

Abp S. Hrycuniak, Prawosławne pojmowanie małżeństwa, Białystok 1994;

http://www.wygoda.cerkiew.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=180:kocio-prawosawny-wobec-kwestii-moralnych-maestwo-rozwod-i-maestwa-mieszane&catid=20:prawosawie&Itemid=13

Polecamy serwis: Małżeństwo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego./Fot. Fotolia
Nierzadko ma miejsce sytuacja, kiedy katolik zawiera związek z osobą wyznania prawosławnego./Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama