| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Słownik

Rozwód bez orzekania o winie

Aktualizacja: 19.04.2011

Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa. »

Rozwód z orzeczeniem o winie

Aktualizacja: 03.07.2014

Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków. »

Sąd rodzinny

Aktualizacja: 19.04.2011

Sądy rodzinne (wydziały rodzinne i nieletnich), powołane są do rozpoznawania spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania w sprawach nieletnich i w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu. »

Separacja

Aktualizacja: 19.04.2011

Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa. »

Skarga powodowa

Aktualizacja: 19.04.2011

Skarga powodowa może być wniesiona podczas postępowania przeprowadzanego na podstawie prawa kanonicznego. Wszczyna ona proces kościelny o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Skargę powodową można traktować analogicznie do pozwu w sądownictwie powszechnym. »

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Aktualizacja: 19.04.2011

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego. »

Unieważnienie małżeństwa

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżeństwo może zostać unieważnione jeśli zostało zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej. Małżeństwo jest ważne i skuteczne dopóki sąd nie wyda orzeczenia o jego unieważnieniu. »

Ustalenie ojcostwa

Aktualizacja: 19.04.2011

Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim. »

Uznanie dziecka

Aktualizacja: 19.04.2011

Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym. »

Wina rozkładu pożycia

Aktualizacja: 19.04.2011

Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa. »

Władza rodzicielska

Aktualizacja: 19.04.2011

Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. »

Wniosek o podział majątku wspólnego

Aktualizacja: 19.04.2011

Problem podziału majątku małżeńskiego pojawia się w przypadku rozwodu, separacji, zawarcia podczas trwania małżeństwa rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz przy sądowym ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. »

Wyrok rozwodowy

Aktualizacja: 19.04.2011

Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć. »

Zniesienie separacji

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżonkowie mają możliwość zniesienia wcześniej orzeczonej separacji, możliwość taką stwarza oraz reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »