| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Słownik

Rozwód bez orzekania o winie

Aktualizacja: 19.04.2011

Zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym sąd orzekając rozwód orzeka również o winie małżonków za rozpad małżeństwa. »

Rozwód z orzeczeniem o winie

Aktualizacja: 03.07.2014

Rozwód jest jednym ze sposobów na ustanie małżeństwa. Kwestie dotyczące rozwodów uregulowane są w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Istnieje możliwość zasądzenia przez sąd rozwodu z orzeknięciem winy któregoś z małżonków. »

Sąd rodzinny

Aktualizacja: 19.04.2011

Sądy rodzinne (wydziały rodzinne i nieletnich), powołane są do rozpoznawania spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, postępowania w sprawach nieletnich i w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu. »

Separacja

Aktualizacja: 19.04.2011

Separacja to postanowienie lub wyrok sądu powodujący w praktyce, że małżeństwo przestaje istnieć, ale nie można zawrzeć nowego małżeństwa. »

Skarga powodowa

Aktualizacja: 19.04.2011

Skarga powodowa może być wniesiona podczas postępowania przeprowadzanego na podstawie prawa kanonicznego. Wszczyna ona proces kościelny o unieważnienie małżeństwa kościelnego. Skargę powodową można traktować analogicznie do pozwu w sądownictwie powszechnym. »

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Aktualizacja: 19.04.2011

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego wywodzi się z prawa kanonicznego i polega na sprawdzeniu, czy małżeństwo zostało zawarte zgodnie ze standardami prawa kościelnego. »

Unieważnienie małżeństwa

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżeństwo może zostać unieważnione jeśli zostało zawarte pomimo istnienia przeszkody małżeńskiej. Małżeństwo jest ważne i skuteczne dopóki sąd nie wyda orzeczenia o jego unieważnieniu. »

Ustalenie ojcostwa

Aktualizacja: 19.04.2011

Sposób ustalenia ojcostwa zależny jest od tego, czy dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, czy jest dzieckiem pozamałżeńskim. »

Uznanie dziecka

Aktualizacja: 19.04.2011

Uznanie dziecka jest jednym ze sposobów ustalenia ojcostwa. Ojciec dziecka składa odpowiednie oświadczenia w urzędzie stanu cywilnego lub sądzie opiekuńczym. »

Wina rozkładu pożycia

Aktualizacja: 19.04.2011

Rozkład pożycia jest najważniejszą przesłanką przy orzekaniu zarówno rozwodu jak i separacji. Wina rozkładu pożycia określa kto jest winny rozpadowi małżeństwa. »

Władza rodzicielska

Aktualizacja: 19.04.2011

Władza rodzicielska to całokształt obowiązków i praw obojga rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka. »

Wniosek o podział majątku wspólnego

Aktualizacja: 19.04.2011

Problem podziału majątku małżeńskiego pojawia się w przypadku rozwodu, separacji, zawarcia podczas trwania małżeństwa rozdzielności majątkowej małżeńskiej oraz przy sądowym ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. »

Wyrok rozwodowy

Aktualizacja: 19.04.2011

Wyrok rozwodowy to orzeczenie, w którym sąd stwierdza całkowity i zupełny rozkład pożycia. Małżeństwo przestaje istnieć. »

Zniesienie separacji

Aktualizacja: 19.04.2011

Małżonkowie mają możliwość zniesienia wcześniej orzeczonej separacji, możliwość taką stwarza oraz reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy. »

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »