REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Jakie są przesłanki rozwodu? Fot. Fotolia
Jakie są przesłanki rozwodu? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Przesłanki rozwodu

W prawie polskim do orzeczenia rozwodu niezbędnym jest, by nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Pomimo spełnienia tych dwóch przesłanek sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli w jego skutek miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

REKLAMA

Zupełność rozpadu pożycia małżeńskiego polega na zerwaniu trzech więzi charakteryzującej każde małżeństwo: uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej.

Najprościej mówiąc więź uczuciowa została zerwana, jeśli małżonkowie nie czują wzajemnej miłości, szacunku, akceptacji, nie towarzyszą im uczucia, które skłoniły ich do zawarcia związku małżeńskiego.

REKLAMA

Ustanie więzi fizycznej polega na ustaniu współżycia seksualnego pomiędzy małżonkami, ale nie tylko, ponieważ może ono ustać z przyczyn zdrowotnych. Ustanie więzi fizycznej może charakteryzować się brakiem jakichkolwiek gestów potwierdzających przywiązanie, miłość do współmałżonka.

Ustanie więzi gospodarczej to sytuacja, w której małżonkowie przestali prowadzić wspólne gospodarstwo domowe. W prostym języku każde żyje na swój rachunek i nie zajmuje się sprawami współmałżonka, nie zamieszkują razem. Ważnym jest fakt, iż wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem nie oznacza, że więź gospodarcza została zachowana. Sytuacja materialna małżonków może powodować, iż nie są w stanie utrzymać osobnych mieszkań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego mówimy, gdy wszystkie okoliczności sprawy wskazują na to, iż małżonkowie nie są w stanie odbudować więzi ich łączących. Nie ma jednolitego stanowiska ile czasu musi upłynąć, aby mówić o trwałości rozkładu pożycia, ta kwestia jest indywidualna i - jak zostało wspomniane - zależy od okoliczności.

REKLAMA

Przy orzeczeniu rozwodu sąd bierze pod uwagę dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Sąd musi zbadać czy wyrok rozwodowy nie wpłynie negatywnie na sytuację małoletniego. To również są indywidualne okoliczności. Można wskazać, że są to jego zdrowie psychiczne, sytuacja materialna czy zmiana otoczenia, w którym małoletni ma się wychowywać, wszystko, co będzie miało wpływ na jego rozwój i dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Ustawodawca mówi również, iż rozwodu nie może żądać małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Jeśli okoliczności wskazują na to, iż jeden małżonek doprowadził do rozpadu związku, z jego winy wygasły więzi rzutujące na zupełność pożycia, nie może on żądać orzeczenia rozwodu, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód lub odmowa jego zgody jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Orzeczenie rozwodu nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jest to przesłanka generalna, zapewniająca sądom większy zakres ochrony dóbr małżonków. Odsyła do pewnych norm pozaprawnych ukształtowanych w społeczeństwie, norm przyzwoitości, uczciwości, moralności, w celu wydania słusznego i niekrzywdzącego wyroku.

Należy podkreślić, iż każdy proces rozwodowy jest unikalny, każdą przesłankę rozwodową sąd rozpatruje indywidualnie ze względu na fakt jak zróżnicowane są historie małżeństw, charaktery ludzkie, okoliczności, w jakich doszło do rozpadu związku. Z tego powodu, pomimo iż podane w kodeksie przesłanki są normą dla orzeczenia rozwodu, mogą zostać spełnione na różne sposoby.

Ważnym wspomnienia jest czas trwania procesu rozwodowego.Może on ciągnąć się nawet latami, dopóki sąd nie zbada wszystkich okoliczności mających wpływ na wydanie wyroku.

Biorąc pod uwagę powyższe zalecam, by powierzyć swoją sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi, by możliwie skrócić czas postępowania oraz uniknąć sytuacji, w której sąd orzeknie na Państwa niekorzyść.

Polecamy serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem. Prace domowe też niewskazane

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

REKLAMA

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

Matura 2024. Co trzeba umieć na maturę z języka angielskiego? Wymagania egzaminacyjne

W jakim terminie odbywa się egzamin z języka angielskiego? Jakie są wymagania egzaminacyjne na maturze z tego przedmiotu? 

REKLAMA