| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Koszty rozwodu w 2019 r. – ile wynoszą i kto je ponosi?

Koszty rozwodu w 2019 r. – ile wynoszą i kto je ponosi?

W 2019 r. koszty rozwodu nie zmieniły się, chociaż wciąż trwają prace nad nowelizacją przepisów w tym zakresie. Wiele osób jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód zastanawia się nad wysokością ewentualnych kosztów i możliwością przynajmniej częściowego zwolnienia z konieczności ich poniesienia.

Kto ponosi koszty rozwodu?

Zasadą jest, iż w postępowaniu cywilnym koszty ponosi strona przegrywająca proces.

W przypadku orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie po uprawomocnieniu się wyroku połowa opłaty od pozwu (czyli 300 zł) zostanie przez sąd zwrócona powodowi. Połowę tej kwoty (150 zł) powinien zwrócić pozwany.

Sejm obecnie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie. Przewiduje on, iż zwrot połowy opłaty dotyczyłby jedynie spraw o separację. Przedmiotowe zmiany miałyby wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Pozostałe koszty sądowe znoszą się po połowie, a każda ze stron pokrywa koszty własnego adwokata.

Jeżeli jeden z małżonków zostanie uznany za wyłącznie winnego, to na żądanie małżonka niewinnego będzie musiał zwrócić wszystkie niezbędne koszty postępowania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1360 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 785)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r.  w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1800 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych j. t. Dz. U. z  2018 r., poz. 265

Polecamy serwis: Rozwody

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »