reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Jak wziąć szybki rozwód?

Jak wziąć szybki rozwód?

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwy szybki rozwód, czy też zawsze musi dojść do długotrwałego i stresującego postępowania sądowego. Należy zwrócić uwagę, iż sam fakt rozstania niegdyś bliskich sobie osób już jest dużym obciążeniem psychicznym. Wiele osób z pewnością wolałoby uniknąć dodatkowych nieprzyjemności związanych z czasochłonnym procesem oraz częstym przebywaniem na sali sądowej. Dlatego w poniższym artykule tłumaczymy, co zrobić, aby szybko się rozwieść.

W jaki sposób można osiągnąć szybki rozwód?

Szybki rozwód można osiągnąć na trzy sposoby, poprzez:

  1.     Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu.
  2.     Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych.
  3.     Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem.

Cel, jakim jest szybki rozwód, można osiągnąć poprzez sformułowanie pozwu rozwodowego, ograniczając jego treść do zakresu, jaki jest wymagany przepisami prawa. Jeżeli chcesz więc uzyskać szybki rozwód, nie oczekuj od sądu, aby przeprowadzał podział majątku wspólnego, aby dokonywał ustalenia sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, czy orzekał o alimentach na twoją rzecz. Są to bowiem elementy orzeczenia, które mogą pojawić się w wyroku rozwodowym, lecz nie muszą.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu

Z kolei żądania, które muszą być zawarte w pozwie, sformułuj w taki sposób, aby nie stwarzały konieczności przeprowadzania dodatkowego, żmudnego postępowania dowodowego.

Jeżeli chcesz uzyskać szybki rozwód, powinieneś wnosić o nieorzekanie o winie przez sąd, jednak pamiętaj, z jakimi skutkami orzeczenie takie może się wiązać. Gdy sąd zaniecha orzekania o winie, każdy z małżonków będzie uprawniony do uzyskania świadczeń alimentacyjnych od drugiego z nich pod warunkiem, że osoba uprawniona będzie pozostawać w niedostatku.

Umiejętne sformułowanie wniosków dowodowych

Aby uzyskać szybki rozwód należy również pamiętać o właściwych wnioskach dowodowych. Jeżeli posiadasz szereg dowodów, które mogą świadczyć o pewnych okolicznościach, wybieraj te, których przeprowadzenie przez sąd w toku postępowania będzie najmniej czasochłonne, np. dowód z dokumentów. Jeżeli chcesz, aby zeznawali świadkowie, zastanów się, czy wszyscy powinni brać udział w postępowaniu, czy też nie jest to konieczne (oczywiście należy zachować tu zdrowy rozsądek, aby nie doprowadzić do negatywnego dla nas rozstrzygnięcia sądowego).

Porozumienia pomiędzy małżonkami

Trzecim sposobem na uzyskanie szybkiego rozwodu jest porozumienie się ze współmałżonkiem. W ramach takiego porozumienia małżonkowie mogą ustalić zakres winy rozkładu pożycia małżeńskiego. Oprócz wspomnianego powyżej wniosku o nieorzekanie o winie, małżonkowie mogą wskazać, iż winę ponoszą obydwoje, bądź wyłącznie jeden z nich.

Forma porozumienia może być dowolna – w postaci pisemnej umowy lub ustna, poprzez zgodne złożenie oświadczeń do protokołu rozprawy sądowej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że pozew rozwodowy może być wniesiony wyłącznie przez jednego małżonka. Nie jest więc możliwe złożenie pozwu, który będzie opatrzony podpisami obydwojga małżonków.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2020

Autor:

właściciel Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock
Jak wziąć szybki rozwód? Umiejętne skonstruowanie żądań pozwu. Precyzyjne sformułowanie wniosków dowodowych. Zawarcie prawidłowego porozumienia ze współmałżonkiem. / fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama