| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Unieważnienie testamentu notarialnego

Unieważnienie testamentu notarialnego

Testament notarialny jest jedną z najbezpieczniejszych form testamentów zwykłych, który jest traktowany jako dokument urzędowy i musi spełniać określone wymagania ustawowe. W jaki sposób można zatem unieważnić testament notarialny?

Unieważnienie testamentu przez wady oświadczenia woli

Testament notarialny podobnie jak inne zwykłe testamenty może zostać unieważniony na podstawie przepisów kodeksu cywilnego powołując się na wady oświadczenia woli spadkodawcy. Przy ocenie ważności testamentu bierze się pod uwagę istnienie woli testatora, bowiem zgodnie z art. 945 § 1 ust. 1 k.c. testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. W celu ustalenia, czy testator w chwili sporządzania testamentu był w pełni świadomy przeprowadza się dowód z opinii biegłego, z zastrzeżeniem przeprowadzenia go dopiero po śmierci spadkodawcy. Dodatkowo testament uważa się za nieważny, jeżeli został sporządzony pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści. Jeżeli ponadto testament został sporządzony pod wpływem groźby wówczas również uważa się go za nieważny niezależnie od tego, od kogo groźba pochodzi, czego dotyczy i czy była ona bezprawna. Należy jednak pamiętać, iż na nieważność testamentu z przyczyn wystąpienia wad oświadczenia woli nie można powoływać się po upływie 3 lat od dnia, w którym osoby zainteresowane dowiedziały się o przyczynie nieważności, a po upływie 10 lat od otwarcia spadku.

Zobacz też: Czym jest polecenie w testamencie?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK