REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe/ Fot. Fotolia
Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkowe jedynie do wysokości istniejących w spadku aktywów oraz wprowadzenie prywatnego spisu inwentarza to główne założenia przyjętego w dniu 12 sierpnia 2014 roku przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

Proponowane przez Radę Ministrów zmiany dotyczą w szczególności sfery dziedziczenia oraz postępowania w tym zakresie przez sądami powszechnymi. Najważniejsza ze zmian, jaka została zaproponowała poprzez wskazany powyżej projekt, dotyczy regulacji konsekwencji niezłożenia oświadczenia przez spadkobiercę co do sposobu przyjęcia spadku, co przedkłada się na zasady dziedziczenia tak zwanych długów spadkowych.

REKLAMA

Zasady dziedziczenia długów spadkowych

W dotychczasowej regulacji, stosownie do przepisu art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego spadkobiercy wyznaczony był termin sześciu miesięcy od daty, w której dowiedział się o podstawie swego powołania do spadku, na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Brak złożonej deklaracji, we wskazanym w omawianym przepisie terminie, powodował przyjęcie spadku wprost, to jest zarówno w zakresie aktywów, jak i pasywów. Kodeks cywilny, w przepisie art. 1015 § 2, wprowadzał wyjątek dla osób, które nie miały pełnej zdolności do czynności prawnych, dla osób co do których istniały podstawy do ich całkowitego ubezwłasnowolnienia oraz co do osób prawnych, które spadek przyjmowały w dobrodziejstwem inwentarza. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznaczało odpowiedzialność za pasywa spadku (za tak zwane długi spadkowe) jedynie co wysokości jego masy czynnej, to jest do wysokości aktywów.

Ograniczenie dziedziczenia długów spadkowych

Koniec dziedziczenia długów spadkowych

Prywatny spis inwentarza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

REKLAMA

Obecnie zaproponowana zmiana przepisu art. 1015 § 2 Kodeksu cywilnego zakłada, iż w przypadku niezłożenia oświadczenia w wyznaczonym terminie sześciu miesięcy, poczytuje się, iż spadek przyjęty został z dobrodziejstwem inwentarza, bez względu na cechy spadkobiercy.

Funkcjonująca dotychczas regulacja przepisu art. 1015 Kodeksu cywilnego pozostawała w swym kształcie niezmienna w zasadzie od daty uchwalenia obowiązującego Kodeksu cywilnego. Wobec powyższego regulacje te uznać należało za archaiczne, powstające w okresie, w którym pożyczki, kredyty czy inne też zobowiązania generujące istnienie długu nie były rozpowszechnione. Obecnie w każdym gospodarstwie domowym odnaleźć można zobowiązania w różnych wysokościach, za które odpowiedzialność może przejść na spadkobierców.

Zaproponowana zmiana jawi się zatem jako jak najbardziej korzystna, gdyż ogranicza odpowiedzialność za długi spadkowe jedynie do wysokości istniejących w spadku aktywów. Co ważniejsze zarazem, ewentualna odpowiedzialność za długi spadkowe nie będzie naruszała substancji majątku spadkobiercy sprzed dziedziczenia. Zaproponowana przez Radę Ministrów zmiana dotknie natomiast wierzycieli, w szczególności banki i instytucje kredytowo – pożyczkowe, których możliwość prowadzenia egzekucji w przypadku nieterminowej spłaty kredytu (pożyczki) pozostanie ograniczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Inne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA