REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziedzicznie, Zabezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć zabezpieczenie stóp procentowych w działalności pozarolniczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka może obniżyć swoje dochody z działalności pozarolniczej o stratę z transakcji zabezpieczenia stóp procentowych (IRS), ale z uwzględnieniem określonego limitu dla każdego roku podatkowego.

Czy kaucja za żetony w grach pokerowych jest opodatkowana?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że kaucja nie podlega opodatkowaniu ani nie stanowi przychodu, zaś jej zwrot nie jest rozchodem. 

Spadek z zagranicy – dodatkowy podatek w Polsce

Otrzymanie spadku lub darowizny z zagranicy może powodować konieczność zapłacenia dodatkowego podatku w Polsce - nawet jeżeli podatek zapłacono za granicą. Problemu nie rozwiązują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, bo dotyczą innych podatków. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie z pismem do minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej. 18 kwietnia 2023 r. Ministerstwo Finansów odpowiedziało, że nie prowadzi obecnie prac nad wprowadzeniem sugerowanych zmian legislacyjnych - odpowiada resort

Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Range Rover ma pomysł

Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Odpowiedź może stanowić nowy Range Rover Velar i zastosowany w tym aucie system multimedialny.

REKLAMA

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jakie zmiany w 2023 r.

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie czeka w 2023 r. poważna zmiana. Osoby dotknięte przemocą otrzymają nowe narzędzia obrony. Policja i – w niektórych przypadkach – Żandarmeria Wojskowa uzyskają nowe uprawnienia. Na czym polegają zmiany przepisów antyprzemocowych? Kiedy nowe regulacje wejdą w życie?

Jak zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją i stopami procentowymi?

Sytuacja ekonomiczna, rozwijająca się na przestrzeni kilku lat wywarła znaczny wpływ na nasze życie. Przez ostatnie miesiące pandemia, negatywnie wpływała na sytuację finansową wielu konsumentów. W tej chwili, kolejnym czynnikiem stresogennym jest rosnąca inflacja.

Dziedziczenie jednoosobowej działalności gospodarczej – co dalej po śmierci przedsiębiorcy

Prawnik wyjaśnia, co dzieje się po śmierci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wpisanej do CEIDG

Zmiana zabezpieczenia alimentów na rzecz małoletniego w postępowaniu rozwodowym w czasie pandemii

W czasie pandemii COVID-19 wiele osób (w tym zobowiązanych do świadczeń alimentacyjnych) straciło zdolność finansową. Pojawia się zatem pytanie co zrobić, jeśli jeden z małżonków był już zobowiązany w ramach zabezpieczenia do przekazywania alimentów na rzecz małoletniego, postępowanie rozwodowe trwa, a doszło do zmiany możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego wywołanej utratą zatrudnienia lub ograniczeniem dochodów z powodu pandemii.

REKLAMA

Problem z ulgą w PIT, gdy nieruchomość dziedziczy dziecko

Małoletni nie ma prawa do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), gdy jego rodzic kupuje nową nieruchomość wyłącznie na siebie. Według organów podatkowych nie ma znaczenia, że będą w nim mieszkać obaj. Innego zdania jest Naczelny Sąd Administracyjny.

Zawieszenie spłaty rat kredytu frankowego na czas procesu

Liczba frankowiczów wnoszących pozwy do Sądów przeciwko bankom stale rośnie. Głównym założeniem wytaczanych powództw jest unieważnienie umów kredytowych z uwagi na zawarte w umowach klauzule abuzywne, dzięki czemu - po uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia - kredytobiorcy nie będą musieli już spłacać kredytu. Coraz więcej osób zainteresowanych jest także zaprzestaniem spłaty uciążliwego kredytu już w trakcie trwania procesu. Takim rozwiązaniem jest instytucja zabezpieczenia powództwa.

Dziedziczenie apteki po nowelizacji prawa farmaceutycznego w 2017 r.

W dniu 25 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1015), która dokonała nowelizacji ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Celem nowelizacji było w szczególności wprowadzenie zasad dotyczących rozmieszczenia aptek ogólnodostępnych oraz ograniczeń prowadzenia działalności farmaceutycznej.

Dziedziczenie testamentowe

Czym jest testament? Kto i w jaki sposób może go sporządzić? Czy można go odwołać lub zmienić?

Długi spadkodawcy a odpowiedzialność spadkobierców

Sposób przyjęcia spadku wpływa na zakres odpowiedzialności za długi spadkodawcy. Jakie konsekwencje ma przyjęcie spadku wprost? Jak kształtuje się odpowiedzialność w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Przeciwko komu kierować roszczenie o zachowek?

W pierwszej kolejności roszczenie o zachowek powinniśmy kierować przeciwko spadkobiercom zmarłego. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy od nich nie możemy otrzymać należnego nam zachowku?

Dzień Otwarty Notariatu w listopadzie 2015 r.

Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku zawsze w ostatnią sobotę listopada, jest jedną z ważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Coroczna społeczna akcja edukacyjna pozwala wszystkim zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obszarach prawa.

Zasady dziedziczenia udziałów po członku spółdzielni zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 16 czerwca 2015 r. uznał, że przepisy mówiące o dziedziczeniu udziałów po członku spółdzielni są zgodne z konstytucją. Ponadto, zdaniem Trybunału, wszyscy spadkobiercy mogą skorzystać z prawa dziedziczenia udziałów. Uznał zaś za niekonstytucyjne przepisy dot. procesu przekształcania spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego.

Sukcesja rodzinnej firmy - jednoosobowa działalność a spółka

Firmy rodzinne to firmy z tradycją, prowadzone przez długie lata wedle utrwalonej koncepcji, najczęściej otwierane w dobrym okresie rozwoju gospodarczego. W obecnej sytuacji gospodarczej ciężko jest utrzymać pozycję na rynku i należy spojrzeć w przyszłość, stawiając na rozwój i przekazując firmę dalszym pokoleniom. Czy warto prowadzić jednoosobową działalność, czy jednak postawić na spółkę?

Dziedziczenie firmy rodzinnej

Dziedziczenie firmy rodzinnej, czyli przekazywanie firmy rodzinnej z pokolenia na pokolenie to zadanie realne i wbrew pozorom nieskomplikowane. Decyzja w zakresie zasad dziedziczenia firmy rodzinnej należy do do jej właściciela. Co zatem należy zrobić, by firma przetrwała zmianę pokoleniową i nie straciła przy tym majątku?

Depozyt notarialny jako zabezpieczenie zapłaty ceny

Prawo cywilne rozróżnia kilka sposobów na skuteczne zabezpieczenie zapłaty ceny. Poddanie strony kupującej egzekucji z aktu notarialnego, złożenie pieniędzy do depozytu notarialnego oraz internetowy przelew bankowy to najbardziej popularne metody. Jak działa depozyt notarialny?

Zabezpieczenie zapłaty ceny

Zabezpieczenie zapłaty ceny to bardzo istotny punkt każdej umowy notarialnej. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia zapłaty ceny jest poddanie strony kupującej egzekucji z art. 777 kpc, czyli odebranie oświadczenia, iż zobowiązuje się on zapłacić sprzedającemu umówioną cenę w określonym terminie i w odniesieniu do tego zobowiązania poddaje się wprost z tego aktu egzekucji.

Hipoteka na nieruchomości jako forma zabezpieczenia zapłaty

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na zabezpieczenie zapłaty. Przez wielu hipoteka uznawana jest za najbardziej skuteczną formę zabezpieczenia wierzytelności. Czynność ustanowienia hipoteka, czyli zabezpieczenia zapłaty wymaga na ogół wizyty u notariusza.

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia

Zarówno odrzucenie spadku jak i zrzeczenie się dziedziczenia to dwie instytucje prawa cywilnego, których celem jest wyłączenie od dziedziczenia. Jaka jest zatem różnica między odrzuceniem spadku a zrzeczeniem się dziedziczenia?

Jak zabezpieczyć konto na wypadek śmierci?

Odpowiednie zabezpieczenie konta a tym samym oszczędności na nim zgromadzonych, na wypadek śmierci najbliższych stanowi problem o coraz większym znaczeniu praktycznym. Prawo bankowe przewiduje dwie skuteczne możliwości zabezpieczenia konta na wypadek śmierci, tj. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci oraz zwrot kosztów pogrzebu.

Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Czy osoba niepełnoletnia może być przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawa bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której przyznana jest zdolność prawna. Czy zatem osoba niepełnoletnia może prowadzić własną działalność? Jak rozwiązać tę kwestię w przypadku odziedziczenia firmy?

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Obowiązek wniesienia wadium

Wadium stanowi zabezpieczenie przedmiotu aukcji oraz warunek udziału w aukcji lub przetargu i jest traktowane jako środek ochrony interesów oferenta wyłączając odpowiedzialność majątkową. Po zakończeniu aukcji wadium podlega zwrotowi na rzecz wszystkich uczestników.

Niegodność dziedziczenia

Niegodność dziedziczenia jest instytucją uregulowaną przez przepisy księgi czwartej kodeksu cywilnego. Uznanie spadkodawcy za niegodnego dziedziczenia, rodzi bardzo dotkliwe dla niego konsekwencje.

Zabezpieczenie wdowców przed płaceniem zachowku

Brak wspólnych dzieci nie wystarcza do objęcia całego majątku przez małżonka. Bez sporządzenia testamentu i wydziedziczenia w nim osób uprawnionych do zachowku należy wypłacić im odpowiednie części spadku.

Zabezpieczenie wdowców przed płaceniem zachowku

Brak wspólnych dzieci nie wystarcza do objęcia całego majątku przez małżonka. Bez sporządzenia testamentu i wydziedziczenia w nim osób uprawnionych do zachowku należy wypłacić im odpowiednie części spadku. Czy wzajemne testamenty wykluczają zachowek?

Zapis bankowy

Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie wypłaty po swojej śmierci określonej osobie. Taka dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednak obwarowana kilkoma wymogami formalnymi.

Do kogo wystąpić z roszczeniem o zachowek?

Uprawnieni mogą wystąpić z roszczeniem o zapłatę zachowku przeciwko spadkobiercy. Roszczenia z tytułu zachowku przedawniają się z upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu bądź otwarcia spadku.

Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym

Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.233.1381), z dniem 03 maja 2012 r. wprowadziła min. zmiany w ramach postępowania zabezpieczającego, uregulowanego w kodeksie postępowania cywilnego.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 2)

W kontekście zabezpieczenia powództwa roszczenia dzieli się na pieniężne i niepieniężne. Przy roszczeniach niepieniężnych wnioskodawca ma większą swobodę w określeniu sposobu zabezpieczenia.

Sposoby zabezpieczenia powództwa (cz. 1)

Sposoby zabezpieczenia roszczeń dochodzonych powództwem zależą od ich rodzaju. Inne zasady odnoszą się do roszczeń pieniężnych, zaś inne do roszczeń niepieniężnych.

Dziedziczenie w spółce partnerskiej

Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego. Prowadzona jest przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Oznacza to, że ich udziały nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż w miejsce zmarłego partnera wstąpi jego spadkobierca posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce.

Jak może dojść do przejęcia grobu?

Zajęcie grobu następuje z chwilą uiszczenia opłaty. Kiedy może nastąpić przejęcie grobu?

Zakaz publikacji jako środek zabezpieczający

Przy ochronie dóbr osobistych można wystąpić o udzielenie zabezpieczenia poprzez zakaz określonej publikacji. Od 3 maja 2012 r. zakaz publikacji będzie mógł trwać maksymalnie rok.

Praktyczne aspekty podstawienia wierzytelności hipotecznej

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece sprzed ponad roku wprowadziła możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością przy jednoczesnym zachowaniu tej samej hipoteki. Jak to funkcjonuje w praktyce?

Zabezpieczenie powództwa

Jeszcze przed wytoczeniem powództwa przyszły powód może wnieść do sądu wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń.

Najem mieszkania: jakie zabezpieczenia w treści umowy

Spisanie dobrej umowy najmu mieszkania ma istotne znaczenie dla ochrony lokalu wynajmującego. Poszczególne zapisy umowy mogą odpowiednio dyscyplinować najemcę.

Długi spadkowe

Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego.

Uzupełnienie zachowku

Uzupełnienie zachowku polega na tym, że w sytuacji gdy uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny doliczony do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże osoba ta jest obowiązana do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem zapisu windykacyjnego.

Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Zastrzeżenie kary umownej, odsetek, czy zadatku może być wygodnym sposobem na zabezpieczenie wykonania umowy. Co warto wiedzieć o dodatkowych zastrzeżeniach umownych?

Weksel jako zabezpieczenie umowy

Weksel jest jednym ze sposobów zabezpieczenia umów, szczególnie w obrocie profesjonalnym. Gwarantuje nam pełne i terminowe wykonanie zobowiązania przez naszego kontrahenta.

Umowa pożyczki z przewłaszczeniem na zabezpieczenie - WZÓR

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest sposobem zabezpieczenia roszczeń wierzyciela wynikających z umowy pożyczki. Pobierz bezpłatny wzór umowy.

Umowa zastawu rzeczy - WZÓR UMOWY

Umowa zastawu stanowi jeden ze sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Dzięki niej wierzyciel może zaspokoić z rzeczy ruchomej dłużnika z pierwszeństwem względem innych osób.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie - WZÓR UMOWY

Umowa ta stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu bankowego. Przewłaszczający przenosi na własność Banku określone rzeczy ruchome, w ramach zabezpieczenia kredytu bankowego.

Co warto wiedzieć o testamencie notarialnym?

Testament notarialny to jeden z testamentów zwykłych. Jest on najbezpieczniejszą dla testatora formą, gdyż pozwala, przy pomocy notariusza, rozporządzić swoim majątkiem.

REKLAMA