REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Emerytura kobiet, Podwyższenie wieku emerytalnego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Chcą podniesienia wieku emerytalnego z 67 do 70 lat. Na szczęście u naszych sąsiadów

Przedsiębiorcy chcą podniesienia wieku emerytalnego z 67 do 70 lat. W Niemczech …..

Dłuższa praca albo bieda

Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś – uważa większość ekonomistów pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Ile wynoszą najwyższe emerytury? ZUS podał kwoty

Najwyższa emerytura, jaką ZUS wypłaca kobiecie to ponad 26 tys. zł; osoba ta przeszła na emeryturę w wieku 81 lat. Wśród mężczyzn najwyższe świadczenie wynosi 37,8 tys. zł. W tym przypadku wiek przejścia na emeryturę to 85 lat - poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

KPO i dłuższa aktywność zawodowa. Co z wiekiem emerytalnym?

Porozumienie z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy nie zakłada podwyższenia wieku emerytalnego. Chodzi o dłuższą aktywność zawodową seniorów - przekazała w piątek PAP minister rodziny Marlena Maląg.

REKLAMA

O ile wzrosną emerytury rocznika 1953?

Emerytury rocznika 1953 będą wyższe. O ile wzrosną? ZUS wyliczył średnią podwyżkę dla tych emerytów.

Wiek emerytalny w Polsce 2020/2021

Wiek emerytalny w Polsce w 2021 r. jest inny dla kobiet i mężczyzn. Ile wynosi? Dopiero osiągnięcie określonej liczby lat uprawnia do przejścia na emeryturę.

Ustawa o emeryturach rocznika 1953

Podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadza możliwość obliczenia wysokości emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Emerytura rocznika 1953 - senat przyjął nowelizację bez poprawek

Problem emerytur rocznika 1953 został rozwiązany. Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS bez poprawek. Emeryci otrzymają zwrot różnicy między pobieraną niższą emeryturą, a tą którą powinni mieć wypłacaną (wyższą). Nowe przepisy przewidują również ponowne przeliczenie renty rodzinnej.

REKLAMA

Wyższe emerytury dla kobiet z rocznika 1953

Ustawa „Kobiety rocznik 53” została uchwalona. Dostosowuje ona przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i umożliwia ponowne przeliczenie emerytur osób, które na skutek przepisów z 2013 r. mogły pobierać zaniżone świadczenia.

Przełom w sprawie emerytur rocznika 1953

Problem emerytur osób z rocznika 1953 w końcu zostanie rozwiązany. Emeryci otrzymają zwrot różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą, a emeryturą jaką powinni otrzymywać. Renty rodzinne ulegną ponownemu przeliczeniu, a postępowania w sprawie ponownego ustalenia wysokości emerytury zostaną zawieszone lub umorzone.

Emerytura matczyna (mama 4+) 2020 - komu przysługuje, wysokość netto, wniosek

Emerytura matczyna przysługuje mamie, która urodziła i wychowała co najmniej 4 dzieci. Jaka jest wysokość netto świadczenia z programu mama 4+? Jak, gdzie i kiedy należy złożyć wniosek?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - uwagi RPO do projektu ustawy

Problem emerytur kobiet z rocznika 1953 nadal nie został rozwiązany. Powstał projekt ustawy, do którego RPO wniósł kilka uwag.

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - apel RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z apelem do Marszałka Sejmu o pilne zajęcie się sprawą emerytur kobiet z rocznika 1953. Projekt ustawy dotyczącej tego problemu miał zostać rozpatrzony na ostatnim posiedzeniu Sejmu przed wyborami.

Emerytura matczyna - dla kogo, kwota netto, warunki

Emerytura matczyna to rodzicielskie świadczenie uzupełniające przysługujące kobietom, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz wychowywania co najmniej 4 dzieci. W niektórych przypadkach mogą pobierać ją także mężczyźni. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać to świadczenie? Ile wynosi kwota netto emerytury matczynej?

Emerytury kobiet z rocznika 1953 - co z projektem ustawy?

Projekt ustawy o emeryturach kobiet z rocznika 1953 został odsunięty z porządku obrad posiedzenia Sejmu. Oznacza to, że kobiety przez kolejne miesiące otrzymają niższe świadczenie. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera o zmianę decyzji.

Warto złożyć wniosek o emeryturę matczyną

94,1% wniosków o emeryturę matczyną zostało przyjętych. Warto więc składać wnioski o świadczenie uzupełniające "Mama 4+".

Senacki projekt w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953

Rzecznik Praw Obywatelskich pozytywnie ocenia senacki projekt dotyczący wykonania wyroku TK w sprawie emerytur kobiet z rocznika 1953. Emerytury te mają zostać ponownie przeliczone.

Wcześniejsza emerytura rocznika 1953 - problem z ponownym przeliczeniem

Emerytury kobiet z rocznika 1953 miały ulec ponownemu przeliczeniu. ZUS wznawiając postępowanie, odmawiał zmiany decyzji co do wysokości emerytur. Czy jest możliwa realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia  6 marca 2019 r. w sprawie emerytury?

KE zaleca Polsce podwyższenie wieku emerytalnego

Komisja Europejska zarekomendowała Polsce podwyższenie wieku emerytalnego. Ma to szczególne znaczenie dla polskiego rynku pracy.

Dzień Kobiet - co trzeba zmienić?

W Dniu Kobiet Rzecznik Praw Obywatelskich wymienia sprawy ważne, które trzeba zmienić, aby Polkom żyło się lepiej. Pisze m.in. o problemie przemocy domowej, o tym, że kobiety nie są właściwie reprezentowane tam, gdzie podejmuje się decyzje, o problemie podziału ról zawodowych i rodzinnych, także o niższych zarobkach kobiet za tę samą pracę, którą wykonują mężczyźni, co prowadzi do niższej emerytury.

Pierwsze emerytury matczyne przyznane - kiedy wypłata?

Wydano już pierwsze decyzje o przyznaniu emerytur matczynych. Wnioski można składać od 1 marca 2019 r. Kiedy odbędzie się pierwsza wypłata świadczeń?

Emerytura matczyna - można już składać wnioski

Od 1 marca 2019 r. można już składać wnioski o tzw. emeryturę matczyną. Komu przysługuje rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Jak ubiegać się o nowe świadczenie? Jaka jest jego wysokość?

Matczyne emerytury - pierwsze wnioski już wpłynęły do ZUS

Dnia 1 marca 2019 r. wchodzą w życie matczyne emerytury. Pierwsze 2 tys. wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające już wpłynęło do ZUS. Kto otrzyma świadczenie? Czy w przypadku złożenia nieprawdziwego wniosku trzeba będzie zwrócić pobrane środki?

Emerytury matczyne - ustawa podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w piątek 15 lutego 2019 r. ustawę o tzw. emeryturach matczynych. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające "Mama 4 plus" będzie przysługiwało kobietom, które urodziły i wychowały co najmniej 4 dzieci i z tego powodu nie podjęły lub porzuciły pracę zawodową.

Emerytury matczyne - termin wejścia w życie

Emerytury matczyne wejdą w życie z dniem 1 marca 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało oświadczenie w tej sprawie.

Emerytura dla matek czwórki dzieci a dyskryminacja ojców

Emerytura dla matek czwórki dzieci to nowy rodzaj świadczenia. Ma przysługiwać matkom czwórki dzieci, które ze względu na wychowywanie dzieci zrezygnowały z zatrudnienia bądź w ogóle go nie podjęły. Kobiety mogłyby otrzymać świadczenie uzupełniające po ukończeniu 60 roku życia. Zdaniem ekspertów nowa regulacja dyskryminuje w tym przedmiocie mężczyzn-ojców wychowujących czwórkę dzieci.

Emerytura dla matki 4 dzieci nie jest emeryturą i nie jest dla wszystkich

Emerytura dla matki 4 dzieci ma wejść w życie już w 2019 r. Świadczenie to nie jest typową emeryturą i nie będzie przyznawane każdej matce 4 dzieci, która zrezygnowała z pracy na rzecz wychowywania dzieci. Decyzja ZUS o przyznaniu świadczenia będzie uznaniowa. Kto i kiedy otrzyma świadczenie? Dowiedz się więcej o tzw. emerytach matczynych.

Emerytury matczyne od 2019 r.

Ustawa o emeryturach matczynych ma wejść w życie w 2019 r. Emerytury otrzymają wszystkie kobiety, które kiedykolwiek urodziły 4 lub więcej dzieci i w związku z ich wychowaniem nie podjęły zatrudnienia bądź zrezygnowały z pracy.

Emerytura 2018 - krok po kroku

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W tym krótkim poradniku dowiesz się m.in. jak jak obliczamy emeryturę osób urodzonych po 1948 r., czym są okresy składkowe i nieskładkowe, co to jest kapitał początkowy czy jak ubiegać się o emeryturę.

Ile wynosi obniżony wiek emerytalny od 2017 r.?

Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wyniesie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

Nowy wiek emerytalny już w 2017 r.

Od października przyszłego roku na emeryturę może przejść kobieta, która ukończyła 60 lat i mężczyzna po 65. roku życia. Projekt ustawy przywracającej wiek emerytalny został przyjęty przez Sejm RP.

Emerytura dla twórców i artystów

Twórcy oraz artyści mają prawo do wcześniejszej emerytury. Zawody te często charakteryzują się brakiem umowy o pracę. Jednakże działalność twórcza i artystyczna wystarcza, aby emeryturę otrzymać.

Kiedy pracownik kolejowy przejdzie na emeryturę?

Emerytura kolejowa przysługuje pracownikowi, który na kolei przepracował, co najmniej 15 lat. Pracownicy kolejowi uprawnieni są do tego świadczenia, jeżeli urodzili się przed dniem 1 stycznia 1949 roku i spełniają kilka innych warunków.

Za wyższe emerytury i renty zapłacą podatnicy

Emerytury mogą być albo wyższe, albo wcześniejsze. Obniżenie wieku emerytalnego i jednocześnie podwyższenie gwarantowanych emerytur wymusi zwiększenie opodatkowania osób pracujących - ostrzega Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt ustawy podwyższającej najniższe emerytury i renty.

Propozycje Lewiatana w sprawie wieku emerytalnego

Konfederacja Lewiatan zaproponowała wstrzymanie podwyższania wieku emerytalnego mężczyzn, kontynuację stopniowego podwyższania wieku emerytalnego kobiet i możliwość przejścia na emeryturę osobom z długoletnim stażem pracy.

Prezydenckie projekty w sprawie emerytur i kwoty wolnej od podatku już gotowe

Projekty prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku są już przygotowane. - Chcemy, żeby zajął się nimi Sejm jeszcze w tej kadencji - mówi szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Dodaje, że w ciągu kilku tygodni zakończą się prace nad bilansem otwarcia kancelarii.

Co czeka polski system emerytalny?

Poprzez podwyższenie wieku emerytalnego i przeprowadzenie reformy OFE sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uległa poprawie. Czy za 25 lat wiek emerytalny ponownie zostanie podniesiony? Co czeka polski system emerytalny po 2040 roku?

Podnoszenie wieku emerytalnego w Polsce

Z przyczyn demograficznych wydłużenie wieku emerytalnego jest koniecznością, ale tempo tego podnoszenia nie może być za szybkie. Od 2013 r. wiek emerytalny rośnie o trzy miesiące każdego roku. Mężczyźni mają osiągnąć docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Prof. Oręziak: Drugi filar emerytalny powinien być całkowicie zlikwidowany

Prezydent elekt Andrzej Duda powinien rozpocząć debatę na temat systemu emerytalnego i jego ewentualnej zmiany - uważa prof. Leokadia Oręziak z SGH. W jej ocenie istnieją inne możliwości, by przyszłe emerytury były wyższe, nie musi być to koniecznie dłuższa praca.

Utrata zdolności do pracy przed 65. rokiem życia

W Polsce do czwarty pracownik traci zdolność do pracy przed 65. rokiem życia. W związku z wysokością wieku emerytalnego oraz demografią należy dbać o zdrowie oraz swoje kwalifikacje, aby wydłużyć aktywność zawodową. Szacuje się, że w 2050 r. na jednego emeryta będzie przypadał jeden pracujący.

Odwrócenie reformy emerytalnej - koszt 15 mld zł rocznie

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że odwrócenie reformy emerytalnej będzie kosztowało państwo 15 mld zł rocznie. Chodzi przede wszystkim o obniżenie wieku emerytalnego i uzależnienie uprawnień emerytalnych od stażu pracy.

Wiek emerytalny w Polsce

Od 2013 r. następuje stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego w Polsce. Docelowo w 2040 r. ma on wynosić 67 lat i być taki sam zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym przysługuje prawo do szczególnej ochrony przed zwolnieniem. Pracownik podlega ochronie stosunku pracy, jeśli w ciągu nie więcej niż 4 lat osiągnie wiek emerytalny i jednocześnie gdy okres zatrudnienia umożliwi mu uzyskania prawa do emerytury.

Okresowa emerytura kapitałowa

Okresowa emerytura kapitałowa to świadczenie wypłacane ze środków zewidencjonowanych na subkoncie ZUS. Komu i na jakich zasadach przysługuje prawo do okresowej emerytury kapitałowej?

Składka emerytalna w 2014 r.

Ile wynosi składka emerytalna w 2014 r.? Jaka jest wysokość składki emerytalnej, gdzie i w jakiej części trafia składka emerytalna.

Okres ochronny przed emeryturą a zmiana stanowiska pracy

Zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego zmiana stanowiska pracy nie jest możliwa wobec pracownika będącego w okresie ochronnym. Okres ochronny to 4 lata poprzedzające osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

Równe zasady przechodzenia na emeryturę

RPO w wystąpieniu MPiPS postuluje wprowadzenie równych zasad przechodzenia na emeryturę. Zdaniem RPO kobiety urodzone w okresie od lipca do grudnia 1954 r. nie mają możliwości ustalania emerytury częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad.

Wydłużony wiek emerytalny - zaskarżony do MOP

Wydłużony wiek emerytalny został 6 i 7 maja 2014 roku uznany przez Trybunał Konstytucyjny za zgodny ze standardem konstytucyjnym. Po wyczerpaniu środków krajowych NSZZ Solidarności zapowiada zaskarżenie wydłużenia wieku emerytalnego do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?

Powszechny wiek emerytalny mężczyzn i kobiet ma być zrównany. Kobiety i mężczyźni będą przechodzili na emeryturę w wieku 67 lat, jednak przejście 67-latków na emeryturę nastąpi dopiero w 2020 r. w przypadku mężczyzn i w 2040 r. w odniesieniu do kobiet. Kto będzie mógł przejść na emeryturę w 2015 r.?

Wyższy wiek emerytalny – wyrok TK

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 maja 2014 roku (sygnatura akt K 43/12) wyższy wiek emerytalny (67 lat) zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn jest zgodny z konstytucją a także z regulacjami prawa międzynarodowego. TK stwierdził natomiast niekonstytucyjność regulacji dotyczących emerytur częściowych.

REKLAMA