REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Energia elektryczna, Opłata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy opłata motywacyjna stanowi koszt uzyskania przychodu potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata motywacyjna uiszczona przez spółkę stanowi pośredni koszt uzyskania przychodu, potrącalny jednorazowo w momencie jego poniesienia.

Nissan chce produkować prąd z... bioetanolu. Testy ogniwa na paliwo E100 trwają

Nissan stworzył stałotlenkowe ogniwo paliwowe (SOFC) na bioetanol. Stacjonarny system ma proste zadanie. Zajmie się... produkcją energii elektrycznej z w pełni ekologicznego paliwa. Kiedy takie generatory mogłyby wejść do użytku?

Ile kosztuje paszport w 2024 roku?

Ile kosztuje paszport w 2024 roku? Ile wynosi opłata za paszport tymczasowy? Obniżona opłata za paszport przysługuje m.in. dzieciom, emerytom, z Kartą Dużej Rodziny. Kiedy jest za darmo? Ile kosztuje paszport dla psa w 2024 roku?

Bony energetyczne. Około 3 mln gospodarstw domowych będzie objętych wsparciem dot. rachunków za prąd

Bony energetyczne mają być wsparciem dla osób niemających możliwości poprawy efektywności energetycznej. "Około trzy miliony gospodarstw domowych będzie objętych wsparciem dotyczącym rachunków za energię" - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

REKLAMA

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Minister Paulina Hennig-Kloska: ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku zamrożone tylko dla najbiedniejszych. Potem podwyżka o 80-90 zł miesięcznie?

Minister klimatu i środowiska zapowiedziała, że decyzje o cenach prądu dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 roku zostaną ustalone w ciągu kwartału. Ponieważ zaczął się już luty, można się spodziewać decyzji rządu do końca kwietnia bieżącego roku. Czy od lipca ceny prądu dla konsumentów mocno wzrosną, czeka nas gwałtowana podwyżka cen energii elektrycznej?

Wysokie ceny prądu zmotywowały gospodarstwa domowe do oszczędzania energii. Jak robić to skutecznie

Zainteresowanie działaniami mającymi zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i domach rośnie wraz z kolejnymi podwyżkami cen prądu. Zapowiadane przez rząd na lipiec 2024 roku odejście od mrożenia cen sprawiło, że w tym roku energię chce oszczędzać niemal dwóch na trzech konsumentów.

REKLAMA

Energia elektryczna dla firm od lipca podrożeje o 200 procent? Jak złagodzić skutki i szok kosztowy – przedsiębiorcy mają propozycję

Przedsiębiorcy obawiają się rachunków za prąd. Po zniesieniu tarczy antyinflacyjnej zamrażającej ceny prądu także dla małych firm, podwyżki cen w taryfach mogą być nawet rzędu 200%.

Nissan Interstar także z dobrym, starym dieslem. Japończycy prezentują nowego vana

Japończycy prezentują lekki samochód użytkowy nowej generacji. Co wiadomo o Nissanie Interstar? Oferuje dużą ładowność i co kluczowe, nadal będzie oferowany z silnikiem diesla. To może stanowić kluczową informację.

Sprzedaż energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego - ujęcie podatkowe

Na czym polega sprzedaż energii z OZE w ramach systemu auakcyjnego? Jak prawidłowo rozliczyć podatkowo tą sprzedaż? Jak rozpoznać moment uzyskania przychodu i koszty podatkowe z tytułu sprzedaży energii elektrycznej przez uczestników systemu aukcyjnego?

Cena prądu 2024 za 1 kWh dla gospodarstw domowych. Czy wzrośnie skokowo od lipca? Rząd da dodatek tylko najbiedniejszym? A może 5 proc. VAT dla wszystkich?

Do końca czerwca 2024 roku gospodarstwa domowe płacą cały czas „zamrożone” ceny za energię elektryczną na poziomie z początku 2022 roku. Czy rząd przedłuży to „zamrożenie” cen? A może ceny zostaną odmrożone a pojawi się jakiś nowy dodatek osłonowy (energetyczny)? Póki co rząd Donalda Tuska nie informuje o planach przedłużenia utrzymywania niższych cen. Natomiast 29 stycznia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że w ciągu trzech miesięcy mają zostać zaprezentowane pierwsze rozwiązania w celu ochrony najbiedniejszych gospodarstw domowych w drugiej połowie 2024 r. „w związku z cenami prądu”. Ostatnio pojawił się też pomysł obniżenia VAT na energię elektryczną z 23% do 5%.

Opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych już obowiązują. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2024 r.

Opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje obowiązują od 1 stycznia 2024 r. Wszystko to za sprawą Dyrektywy single-use plastics – SUP. Zmiany ważne szczególnie w handlu i gastronomii.

Czy przejściowa nadwyżka energii wytworzona przez instalację fotowoltaiczną stanowi przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wartość całej wprowadzonej do sieci energii elektrycznej w danym okresie miesięcznym stanowi przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Ceny prądu 2024. Stawki niezmienne do połowy roku. Jak wzrosną ceny energii elektrycznej po ich "rozmrożeniu"?

Na podstawie przepisów ustawy z  7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej,
paliw gazowych i ciepła ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostaną niezmienne (zamrożone) przez do końca czerwca 2024 roku. A więc jeszcze przez ponad sześć miesięcy gospodarstwa domowe będą płacić stawki obowiązujące jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, czyli z początków 2022 roku. Trzeba wiedzieć, że są to stawki znacznie niższe w porównaniu do taryf i cen na hurtowych rynkach energii. Jak wzrosną ceny po ich "rozmrożeniu"?

Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Rachunki za prąd i gaz mogą być zamrożone. jest zgoda ue, na razie tylko na pierwszy kwartał 2024 roku

Najbardziej realny scenariusz na niespełna dwa miesiące przed początkiem 2024 roku jest następujący. Do połowy 2024 r. ceny prądu dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone, ceny gazu mrożenie obejmie na cały 2024 rok, zaś wróci VAT 5 proc. na żywność, bo nie ma co liczyć na przedłużenie czasowego stosowania stawki VAT zero procent. Właśnie zniknęła ostatnia przeszkoda formalna - władze Unii Europejskiej zgodzą się na zamrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, ale - przynajmniej na razie - tylko na pierwszy kwartał 2024 roku.

 

Czy refakturowanie energii z instalacji fotowoltaicznej podlega opodatkowaniu akcyzą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż energii elektrycznej przez właściciela instalacji fotowoltaicznej najemcom, z fakturami wystawionymi na podstawie odczytów z podliczników, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, niezależnie od statusu właściciela instalacji i posiadania koncesji w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne.

Ile zapłaci odbiorca energii elektrycznej w 2024 r.? Czego się spodziewać?

Rząd przyjął rozwiązania chroniące odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 r. Ile zapłaci odbiorca energii elektrycznej w 2024 r.? Czego się spodziewać? 

Ceny prądu, gazu i energii cieplnej w 2024 roku dla gospodarstw domowych. Rząd szykuje zamrożenie

Obecny rząd Mateusza Morawieckiego planuje przedłużenie na 2024 r. zamrożonych cen m.in. prądu dla gospodarstw domowych - wynika z wpisu opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projektowane rozwiązania mają odnosić się też do gazu i ciepła.

22 tysiące złotych za usunięcie pojazdu? Mieszkaniec wniósł skuteczną skargę do WSA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uznał, iż „nie może zostać zaakceptowana praktyka, gdy organ nie robi nic przez długi okres czasu i dopiero po wielu latach występuje do sądu cywilnego, a następnie obciąża kosztami właściciela za cały okres przechowywania pojazdu”.

Wprowadzanie do sieci energii elektrycznej z OZE (fotowoltaika) - rozliczenie VAT. Czy trzeba wystawiać faktury?

Czy w związku z rozliczeniem środków z depozytu prosumenckiego podatnik wprowadzający do sieci energię elektryczną z fotowoltaiki powinien wystawić fakturę VAT na rzecz Spółki działającej na rynku obrotu energią elektryczną? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 kwietnia 2023 r. (sygn. 0112-KDIL1-1.4012.21.2023.2.HW).

Prezes URE: ceny prądu znów mogą wymagać schłodzenia

Rynkowe uwarunkowania podpowiadają nam jedno: bez hamowania cen rachunek za prąd może być potencjalnie wyższy o kilkadziesiąt procent. Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować - mówi w wywiadzie dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Kiedy powstaje przychód z opłaty za nielegalny pobór energii cieplnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że opłata za nielegalny pobór energii cieplnej powinna być rozpoznawana jako przychód kasowy, czyli w momencie otrzymania zapłaty.

Jednorazowa obniżka rachunku za prąd 125,34 zł. Dla kogo? Kiedy?

We wrześniu 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które uprawnia część osób do uzyskania jednorazowej obniżki rachunku za prąd w kwocie 125,34 zł. Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać ten zwrot?

Czy przychody z wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, prowadzonej przez spółkę jawną, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 5,5%.

Czy opłaty za media i prąd wynikające z umowy najmu są opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwoty zwracane przez najemcę wynajmującemu z tytułu rozliczeń za media i prąd stanowią przychód wynajmującego i podlegają opodatkowaniu.

Kiedy powstaje przychód podatkowy w CIT z tytułu wpłaty za usługę przyłączenia obiektu do sieci?

Dyrektor KIS potwierdził, że spółka powinna uznać przychód podatkowy z tytułu usługi przyłączenia obiektu w dacie wykonania usługi, czyli w dacie podpisania protokołu.

Czy VAT od e-sportów obejmuje całość wpłat wpisowych od graczy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że podstawa opodatkowania VAT w przypadku usług organizacji rozgrywek e-sportowych to całość wpłat wpisowych od uczestników, nie tylko ich część przeznaczona na nagrody.

Czy spółka ma prawo skorzystać z ulgi na robotyzację w stosunku do rat leasingowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie ma prawa do skorzystania z ulgi na robotyzację w odniesieniu do rat leasingowych, płatnych na podstawie umowy leasingu zwrotnego, ponieważ tego rodzaju opłaty nie kwalifikują się jako koszty związane z robotyzacją.

Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

Sprzedawcy energii będą musieli uwzględnić 12 proc. obniżkę dla odbiorców prądu

Sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach z klientami uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku za energię - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Zauważyła, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie ok. 120 zł.

Ile zapłacisz za energię elektryczną w przyszłym roku? Opłata kogeneracyjna w 2024 r. bez zmian. Opublikowano projekt rozporządzenia

Opłata kogeneracyjna w 2024 r. bez zmian. Opublikowano projekt rozporządzenia. Stawka opłaty kogeneracyjnej w przyszłym roku ma pozostać na poziomie roku 2023, czyli w wysokości 4,96 zł/MWh.

Formularz umożliwiający zgłoszenie budowy linii bezpośredniej dostępny na stronie URE

Formularz zgłoszenia budowy linii bezpośredniej wraz z załącznikami jest już dostępny na stronie internetowej URE. Nowe regulacje prawne umożliwiają teraz uruchamianie linii bezpośrednich w formie decyzji administracyjnej.

Czy zakup inteligentnego systemu zarządzania siecią wodociągową może stanowić obniżenie kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że pierwotna koncepcja, zakładająca ustalenie wartości początkowej licencji wyłącznie na podstawie pierwszej części opłaty licencyjnej, jest błędna. Organ uznał, że cała suma opłaty licencyjnej, obejmująca zarówno pierwszy, jak i drugi 12-miesięczny okres obowiązywania licencji, powinna być uwzględniona w początkowej wartości licencji.

125 zł zaoszczędzisz na energii elektrycznej! Sprzedawcy będą mogli obniżyć o 12 proc. cenę energii dla gospodarstw domowych wstecznie od początku 2023 r.

Sprzedawcy energii elektrycznej będą mogli obniżyć o 12 proc. cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wstecznie od początku 2023 r. - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia ministra klimatu.

Będzie obniżka cen prądu dla gospodarstw domowych

Rząd, za pomocą odpowiedniego rozporządzenia wprowadzi obniżkę cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - poinformował w Zabrzu (Śląskie) minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sezon grzewczy 2023/2024 – ile będzie kosztował prąd i gaz

Półmetek wakacji to najlepszy czas na to, aby pomyśleć i przygotować się na kolejny sezon grzewczy. Od lat właśnie w okresie letnim ceny energii elektrycznej i gazu są najniższe w roku. Pomimo wdrożenia tarcz ochronnych, mieszkańcy muszą liczyć się z podwyżkami i to znaczącymi. Na rosnące koszty utrzymania mieszkań składa się wiele czynników, między innymi rosnąca płaca minimalna. Wszystko to odbije się na naszych portfelach. 

Tani prąd 2023. Wyższe progi zużycia energii. Niższa cena maksymalna za prąd od 1 października 2023 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej – poinformowała 23 sierpnia Kancelaria Prezydenta. Nowelizacja podnosi progi zużycia, od których odbiorcom w gospodarstwach domowych przysługują zamrożone ceny energii.

PKEE: 3-4 tys. zł mniej za prąd zapłaci przeciętna polska rodzina w 2023 roku. Wyższe limity zużycia tańszej energii elektrycznej

W dniu 16 sierpnia 2023 r. Sejm poparł propozycję rządu i przegłosował nowelizację ustawy, która podnosi dotychczasowe limity zużycia energii elektrycznej po cenie zamrożonej na poziomie z ubiegłego roku. – Dzięki temu przeciętna polska rodzina w tym roku zapłaci za prąd 3-4 tys. zł mniej – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Jak podkreśla, nowe, korzystniejsze rozwiązania obejmą wszystkie gospodarstwa domowe – również te, które przekroczyły wcześniejszy limit przewidziany w Tarczy Solidarnościowej. Mniej za prąd będą też płacić małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy oraz odbiorcy wrażliwi.

Czy wydatek na nabycie dokumentacji projektowej farmy wiatrowej powinien być uwzględniony w kosztach uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że wydatek związany z nabyciem dokumentacji projektowej do realizacji inwestycji powinien być uznany za wydatek zwiększający wartość początkową środka trwałego i odprowadzany w koszt uzyskania przychodów poprzez odpis amortyzacyjny.

Czy sprzedaż energii do ładowania samochodów elektrycznych wymaga posiadania kasy fiskalnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że można dokonywać sprzedaży energii do ładowania samochodów elektrycznych dla osób fizycznych bez kasy fiskalnej, ponieważ płatności będą dokonywane on-line z wykorzystaniem elektronicznych kart płatniczych, a następnie będzie wystawiona faktura, która zostanie przesłana do odbiorcy.

Czy właściciel lokalu musi odprowadzać podatek od uzyskiwanych środków z umowy najmu, przeznaczanych na pokrycie kosztów najmu innego lokalu?

Dyrektor KIS potwierdził, że podstawą obliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest kwota najmu otrzymana przez Wnioskodawcę od najemcy z tytułu udostępnienia lokalu - czynsz za najem. Okoliczności tej nie zmienia fakt, iż środkami uzyskanymi z tego tytułu Wnioskodawca płaci za wynajem od osoby trzeciej mieszkania, w którym zamieszkuje.

Czy Gmina nadal może korzystać ze zwolnienia podatkowego przy sprzedaży wyprodukowanej energii?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że Gmina będzie nadal mogła skorzystać ze zwolnienia z rejestracji zgodnie z art. 16 ust. 7a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. Dla obowiązku rejestracji w CRPA, jak i dla wyłączenia z tego obowiązku, nie ma znaczenia fakt, że część niewykorzystanej energii (wyprodukowanej przez podmiot nieposiadający koncesji) jest sprzedawana podmiotowi posiadającemu koncesję, ponieważ nie jest to czynność opodatkowana.

Czy opłaty eksploatacyjne w umowie najmu stanowią podstawę opodatkowania?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opłaty eksploatacyjne w umowach najmu mieszkania, nie stanowią przychodu dla wynajmującego i nie podlegają opodatkowaniu. Jedynie czynsz najmu jest uwzględniany przy rozliczeniach podatkowych. 

Czy koszty energii elektrycznej mogą być zaliczone do ulgi na działalność badawczo-rozwojową?

Krajowej Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że koszty energii elektrycznej, poniesione na potrzeby prac badawczo-rozwojowych zaliczyć można jako koszty kwalifikowane w uldze na działalność badawczo-rozwojową. 

Czy opłata planistyczna może być uznana za koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości istotne jest ustalenie daty nabycia nieruchomości dla określenia, czy transakcja w ogóle będzie podlegała opodatkowaniu.

Czy firma jest zwolniona z podatku akcyzowego od energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne?

Firma zgłosiła do organu podatkowego zapytanie dotyczące zwolnienia z zapłaty podatku akcyzowego od wyprodukowanej energii elektrycznej przez swoje instalacje fotowoltaiczne. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) udzieliła odpowiedzi, informując, że firma nie jest zwolniona z tego obowiązku.

Czy opłaty za media są uwzględniane przy opodatkowaniu ryczałtem?

Według Krajowej Informacji Skarbowej, wszystkie przychody związane z najmem, w tym opłaty za zużycie mediów podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca nie może wyłączyć tych opłat z podstawy opodatkowania.

Czy wynagrodzenie z umowy licencji na używanie znaku towarowego podlega opodatkowaniu ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wynagrodzenie wynikające z umowy licencji na używanie znaku towarowego może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł.

REKLAMA