REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks karny, Ochrona środowiska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konfiskują samochód nietrzeźwemu kierowcy, to już działa. Prawie połowa Polaków uważa, że to ograniczy wypadki na drogac

14 marca 2024 roku wchodzą w życie wejdą przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom  mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Konfiskata jest obowiązkowa. Niemal połowa Polaków uważa, że to skuteczna karę dla osób, które zdecydowały się na jazdę na podwójnym gazie.

 

Jak można wykorzystać plakaty i inne materiały po wyborach?

Plakaty i inne materiały powyborcze to ogromna liczba rzeczy, które po wyborach trafiają do kosza. Jak przyczynić się do ochrony środowiska? Można odpowiednio je zagospodarować i wykorzystać powtórnie. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Nie jest łatwo wykazać zabójstwo w obronie koniecznej. Kiedy jest to możliwe?

Nie zawsze osoba, która dopuściła się czynu zabronionego poniesie za to odpowiedzialność karną. Jednym z takich przypadków jest zachowanie podjęte w ramach obrony koniecznej. Każdy ma bowiem prawo bronić się przed niebezpiecznym zamachem.

Zmiana definicji gwałtu w kodeksie karnym i wyższe kary w 2024 roku. Jak rozumieć świadomą i dobrowolną zgodę na seks? Jak udowodnić brak tej zgody przed sądem?

W dniu 7 marca 2024 r. w Sejmie przeprowadzone zostało pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego, która ma zmienić definicję gwałtu. Podczas debaty wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem. Jeżeli ta zmiana zostanie przez Sejm uchwalona, za gwałt uznawane będzie doprowadzenie do obcowania płciowego bez wcześniejszego wyrażenia świadomej i dobrowolnej zgody. Obecnie Ta nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, a więc jest bardzo prawdopodobne, że stanie się to jeszcze w 2024 roku. Ekspert Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego dr Witold Zontek zwraca uwagę, że ta zmiana definicji gwałtu budzi pytania o interpretację "świadomej i dobrowolnej zgody" w różnych kontekstach.

REKLAMA

Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

Mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć w Kodeksie karnym?

Wpisanie do Kodeksu karnego mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć ma poprzedzać prace nad ustawą o związkach partnerskich. O szczegółach mówiła minister ds. równości Katarzyna Kotula.

Ślad węglowy? Każdy wylicza, jak mu się podoba. Niezbędne są regulacje

W 2024 roku więcej firm będzie musiało raportować swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i wpływu na środowisko, z naciskiem na strategie ograniczania emisji CO2 i zbieranie danych o śladzie węglowym. Eksperci wzywają do nowych regulacji w tym obszarze.

REKLAMA

Obraza uczuć religijnych – jaka odpowiedzialność karna grozi sprawcy

Przepis art. 196 kodeksu karnego, określa odpowiedzialność karną za zakłócanie obrządku religijnego oraz obrazę uczuć religijnych. Na czym polega ten występek? Co grozi sprawcy takiego czynu? Wyjaśnia adwokat Katarzyna Bórawska.

Połowa Polaków nie wie, gdzie wyrzucać elektrośmieci

Czy Polacy potrafią prawidłowo zidentyfikować elektroodpad? Czy wiedzą, gdzie oddawać zużyte sprzęty? W teorii tak, w praktyce niekoniecznie. 

Chcę wyciąć drzewo z ogrodu (nieruchomości). Kiedy potrzebne jest zezwolenie a kiedy zgłoszenie? Jakie kary?

W zależności od podmiotu, który chce wyciąć drzewo (dotyczy to także niektórych krzewów) i celów takiej wycinki, ustawa o ochronie przyrody wymaga albo zezwolenia na usunięcie drzewa (lub krzewu) albo jedynie zgłoszenia takiego usunięcia.

Beton z fusów po kawie lub zużytych pieluch? Jak naukowcy chcą zastąpić piasek

Potrzeba matką wynalazku. Australijscy inżynierowie opracowali metodę produkcji betonu przy użyciu fusów z kawy. Czy taki recykling pomoże ograniczyć wydobywanie zasobów naturalnych? Naukowcy przekonują, że beton wyprodukowany w ten sposób jest o 30 proc. mocniejszy. 

Zniczodzielnie cieszą się coraz większą popularnością

Znoczodzielnie działają już w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Na czym polega takie rozwiązanie? Czy „drugie życie” zniczy może pomóc środowisku?

Śmiertelne pobicie rowerzysty. Areszt dla sprawcy

Sąd aresztował na trzy miesiące 35-letniego Arkadiusza S., który zaatakował jadącego rowerem Mariana K. W wyniku poniesionych obrażeń Marian K. zmarł w szpitalu.

System kaucyjny dobry dla środowiska. A co oznacza dla biznesu?

Problemy ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska stają się faktem. Dyrektywa unijna zaostrzająca regulacje dotyczące produkcji, sprzedaży i użytkowania opakowań wymaga od przedsiębiorców zmian i przygotowań. Ponadto w 2025 r. zacznie w Polsce obowiązywać system kaucyjny. Jak nowe dyrektywy wprowadzić w życie? 

Za przestępstwa fakturowe grożą kary jak za szpiegostwo. Zmiany od 1 października 2023 r.

Kary, które mogą być wymierzone przedsiębiorcom za przestępstwa fakturowe są tak wysokie jak za szpiegostwo albo za udział w bójce z użyciem ostrego narzędzia. Jednocześnie są wyższe niż za nieumyślne spowodowanie śmierci.

Od dziś wielkie zmiany w kk: Rozbój, gwałt, więzienie dla kierowców, kradzież, zwolnienia warunkowe, przedawnienie, kara 30 lat [1 października 2023 r.]

W niedzielę 1 października 2023 r. weszła w życie wielka reforma Kodeksu karnego m.in. zaostrzająca kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzająca tzw. bezwzględne dożywocie oraz nowe typy przestępstw. To największe zmiany w przepisach karnych od wielu lat.

Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

Czy można odliczyć VAT od czynności związanych z remediacją gruntu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją projektu remediacji gruntów, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki związane z realizacją projektu dotyczą podstawowej działalności wnioskodawcy, która nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. 

Kradzież od 800 zł będzie przestępstwem. Duże zmiany w kodeksie karnym od 1 października 2023 r. Wyższe kary i nowe typy przestępstw

Od 1 października 2023 r. zaczynają obowiązywać duże zmiany w kodeksie karnym. Nowe przepisy zaostrzają sankcje dla sprawców najcięższych przestępstw, wprowadzają elastyczny wymiar kar oraz zapewniają Polakom bezpieczeństwo.

Rosną kary za przestępstwa. Czy ograniczą przestępczość?

Od października nastąpi kolejne zaostrzenie sankcji przewidzianych w Kodeksie karnym. Jak zaostrzenie kar wpłynie na poziom przestępczości?

Zaostrzone kar za przestępstwa już w październiku! Bezwzględne dożywocie, 10 lat za szantaż, przepadek auta i inne kary

Pierwsze z zaostrzonych kar za przestępstwa zaczną obowiązywać już w październiku 2023 r. Chodzi między innymi o karę bezwzględnego dożywocia, czyli dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze warunkowe zwolnienie. Pijani kierowcy będą tracić swoje samochody lub ich równowartość.

Jak na urlopie ograniczyć zużycie plastiku? 7 sposobów!

Plastik na wakacjach. Jedzenie na wynos, duża ilość wypijanej wody, częstsze zakupy - na urlopie życie toczy się trochę inaczej, ale warto pielęgnować nawyk ograniczania plastiku również na wakacjach. Tym bardziej, że nie jest to trudne! Jak to zrobić?

PSZOK

PSZOK to skrót od Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych to dostępne dla mieszkańców gminy miejsce, w którym można składać różne rodzaje odpadów komunalnych, szczególnie tych, które nie powinny być wyrzucane do zwykłych pojemników lub worków.

Odpady medyczne

Odpady medyczne to wszelkie materiały pochodzące z działalności medycznej, które zawierają substancje biologiczne, chemiczne lub radiologiczne, a także przedmioty służące do diagnozy, leczenia lub badania pacjentów. Odpady medyczne mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i środowiska, dlatego wymagają specjalnego i bezpiecznego postępowania w celu ich utylizacji.

Wdrożenie Konwencji stambulskiej i zmiany przepisów o ciężkim uszczerbku na zdrowiu. Co się zmieni?

Spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, stypizowane w przepisie art. 156 Kodeksu karnego jest jednym z poważniejszych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, zagrożone wysoką karą pozbawienia wolności. Z dniem 15 sierpnia 2023 roku brzmienie tego przepisu ulegnie zmianie, a także pojawi się także nowe przestępstwo, polegające na nakłanianiu innej osoby do spowodowania u niej ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. 

Greenwashing

Greenwashing to praktyka marketingowa, w której firma lub organizacja celowo wprowadza w błąd konsumentów, sugerując, że jej produkty lub działania są bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska, niż w rzeczywistości. Jest to forma dezinformacji, która ma na celu zyskanie pozytywnego wizerunku i zaufania ze strony klientów, jednocześnie ukrywając faktyczny wpływ działań firmy na środowisko.

Karta wędkarska 2023 - nowy wzór i nowe przepisy od 27 lipca. Co się zmieniło?

Od 27 lipca 2023 r. obowiązują nowe przepisy dla wędkarzy. Tego dnia weszło w życie nowe rozporządzenie określające zasady ochrony i amatorskiego połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Nowe przepisy określają m. in. nowe wzory karty wędkarskiej i karty łowiectwa podwodnego a także wymiary i okresy ochronne ryb. 

Depresja klimatyczna - nowy problem?

Depresja klimatyczna. Według specjalistów z WHO zmiany, jakie zachodzą w klimacie, mogą się stać jednym z największych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Czego się obawiamy najbardziej? Co możemy zrobić? 
 

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii, często nazywane również "zieloną energią" lub "czystą energią", odnoszą się do źródeł energii, które są naturalnie odnawiane w relatywnie krótkim czasie i są trwałe z punktu widzenia długoterminowej zrównoważonej produkcji.

Masowa wycinka lasów w Polsce. O co apelują organizacje ekologiczne?

Masowe wycinki lasów, używanie pestycydów, niszczenie siedlisk zwierząt – to jedynie kilka z zarzutów, które organizacje pozarządowe stawiają wobec gospodarki leśnej, ale też wobec Lasów Państwowych, jednostki, która sprawuje pieczę nad lasami w Polsce. Jak pomóc polskim lasom?

6 czerwca - Dzień Dzikich Kwiatów (Dzień Łąki)

Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska 6 czerwca jest obchodzony Dzień Łąki, czyli Dzień Dzikich Kwiatów. GDOŚ zachęca do siania kwietnych łąk zamiast trawników.

Patostreaming. Co czeka patostreamerów

Osiem lat więzienia ma grozić za patostreaming, a dziesięć – jeśli patostreamer będzie działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. To założenia projektu nowelizacji Kodeksu karnego, który złożyła do Sejmu Suwerenna Polska.

Egzekwowanie odpowiedzialności za szkody w środowisku. Co może pokryć ubezpieczenie środowiskowe?

W Polsce świadomość przedsiębiorców na temat możliwości spowodowania szkód w środowisku wskutek prowadzenia działalności nie zawsze jest wysoka. Jednak to właśnie skuteczna egzekucja odpowiedzialności za tego typu sytuacje sprawia, że świadomość rośnie. Jeśli ryzyko zapłacenia za wyrządzone szkody staje się realne, to i świadomość ekologiczna nagle się zwiększa. Rośnie też potrzeba ubezpieczenia się na wypadek sytuacji, za które możemy stać się odpowiedzialni w przyszłości.

Dzień Ziemi - jak przyczynić się do ochrony środowiska?

Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia każdego roku i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego oraz edukowanie społeczeństwa na temat wpływu działalności człowieka na naszą planetę. Święto po raz pierwszy obchodzono w USA w 1970 roku, a obecnie obchodzone jest na całym świecie. Z okazji Dnia Ziemi w 2023 roku każdy z nas może podjąć działania na rzecz ochrony środowiska, takie jak oszczędzanie energii i wody, sortowanie odpadów, kupowanie lokalnych produktów, ograniczanie zużycia papieru, używanie środków transportu alternatywnego, sadzenie roślin i edukowanie innych.

Firmy nie dbają o wpływ podróży służbowych na klimat. A wyjazdy to 15-20 proc. wszystkich podróży lotniczych

Podróże służbowe a ekologia. Pomimo deklaracji zrównoważonego rozwoju zdecydowana większość globalnych korporacji nie uwzględnia tego, jaki wpływ na klimat mają emisje generowane przez służbowe podróże lotnicze. Spośród ponad 300 objętych nim firm tylko 50 wyznaczyło sobie cel ograniczenia lotów służbowych. A przecież można się spotkać zdalnie. 

Prace nad rozwojem zielonego wodoru przyspieszyły! Będzie stosowany na masową skalę?

Zielony wodór. Po ubiegłorocznej napaści Rosji na Ukrainę Unia Europejska, w ramach rewizji swojej polityki energetycznej, mocno przyspieszyła prace nad rozwojem zielonego wodoru. Ma on nie tylko zastąpić część surowców importowanych ze wschodu, ale stanowić też jedno z kluczowych paliw zachodzącej obecnie transformacji energetycznej i w przyszłości znaleźć masowe zastosowanie m.in. w transporcie, przemyśle chemicznym i magazynowaniu energii.

Za usunięcie szkodliwych odpadów powinien płacić ich posiadacz

Właściciel działki odpowiada za usunięcie nielegalnie składowanych na niej odpadów tylko wtedy, gdy nie uda się ustalić ich rzeczywistego posiadacza; postępowanie nie może się ograniczyć do ustalenia właściciela ziemi – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich w skardze do sądu administracyjnego.

Światowy Dzień Recyklingu. Marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców

Światowy Dzień Recyklingu. Zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddanych realnemu recyklingowi w Polsce – wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Plastics Review w 2021 r. Konsumenci w kraju nad Wisłą chcą, by kupowane przez nich produkty powstawały z materiałów z recyklingu, co obrazują wyniki raportu Circular Voice. Niestety obecnie zaledwie 8,6% z tego, co zostaje wyprodukowane, jest przetwarzane i ponownie wykorzystywane – oznacza to, że marnujemy co najmniej 90% wszystkich wydobywanych surowców, co potwierdzają wyniki analizy Stena Recycling. 

Gwarancje procesowe dla nieletnich i ostrzejsze kary za przestępstwa związane z pedofilią

Gwarancje procesowe dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia – jak teraz będą nazywani nieletni – to cel nowelizacji przepisów karnych, jaką Sejm przyjął 9 marca. Umożliwia ona udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18 roku życia jego rodziców lub asystenta rodziny. Zaostrza także kary za produkcję pornografii dziecięcej i inne przestępstwa związane z pedofilią.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Czym jest Konwencja Waszyngtońska (CITES)?

Celem Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. W Światowym Dniu Dzikiej Przyrody Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, iż konwencja ta ma już 50 lat.

Jak racjonalnie gospodarować odpadami materiałów kompozytowych?

Recykling materiałów kompozytowych. Materiały kompozytowe mają wiele zalet. Są wytrzymałe, lekkie oraz łatwe w użytkowaniu i konserwacji, Jednak ze względu na skomplikowaną strukturę, ich powrót do obiegu nie został jeszcze wystarczająco dopracowany. Zasady racjonalnego gospodarowania odpadami są proste - projektowanie i wytwarzanie materiałów powinno umożliwiać ich dalszy recykling. Choć w Polsce procesy odzyskiwania materiałów kompozytowych są nadal bardziej kosztowne w porównaniu do ich składowania, w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się bardziej restrykcyjnych przepisów w tym zakresie. A jak wygląda to obecnie?

Różnorodność biologiczna a sektor finansowy. Znaczenie gospodarcze zapylania i związane z nim zagrożenia

Bioróżnorodność ma znaczenie dla sektora finansowego. W przypadku inwestowania w działalność powodującą negatywne skutki dla różnorodności biologicznej lub w wysokim stopniu uzależnioną od kapitału naturalnego, instytucje finansowe mogą być narażone na ryzyko finansowe, rynkowe, utraty reputacji jak również prawne. Z drugiej strony, w opinii Allianz Trade ochrona bioróżnorodności stwarza ogromne możliwości inwestycyjne: luka w finansowaniu projektów mających na celu przywrócenie różnorodności biologicznej do 2030 r. szacowana jest na 711 mld USD rocznie. 

Czy można kupić lub sprzedać lancetogłowa królewskiego?

Do 2 sierpnia 2023 r. można nabyć lancetogłowa królewskiego, ale najpierw trzeba uzyskać zezwolenie. O aktualnych zasadach przypomina Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Czy wiesz, jak segregować odpady? QUIZ wiedzy

Segregacja odpadów i ich przetwarzanie to przyszłość. To również konieczność, jeśli chcemy, aby nasza planeta przetrwała jeszcze trochę. Chociaż niektóre przepisy segregowania śmieci mogą się różnić w zależności od gminy, to podstawowe zasady są dla wszystkich jednakowe. Czy wiesz, jak rozróżnić pojemniki do segregowania, co zrobić z niebezpiecznymi odpadami, gdzie wyrzucić zwiędłe kwiaty albo co to jest PSZOK? Mamy nadzieję, że tak! Sprawdź więc swoją wiedzę w naszym krótkim quizie i zdobądź komplet punktów!

Czym jest ESG? Oszczędności firmy i korzyść dla środowiska w jednym

ESG (Environmental, Social and Governance) to jeden z obszarów pozafinansowej oceny przedsiębiorstw, w skład której wchodzi ocena kwestia emisji gazów cieplarnianych i redukcji zużycia energii. Wiele firm podejmuje w tym kierunku tylko pozorne działania (tzw. greenwashing). UOKiK zidentyfikował greenwashing w kilku dużych przedsiębiorstwach.

Kradzież szczególnie zuchwała

Kradzież szczególnie zuchwała została zdefiniowana w Kodeksie karnym. Jakie kary grożą za ten typ przestępstwa?

Zużyte łopaty turbin wiatrowych będzie można wykorzystać?

Recykling turbin wiatrowych. Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą chronić środowisko i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Kradzież – przestępstwo czy wykroczenie?

Kiedy kradzież jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem? Jakie są aktualne przepisy?

Najemnicy łamią prawo międzynarodowe i narażają się na odpowiedzialność karną

Najemnicy biorący udział w konfliktach zbrojnych naruszają prawo. Ich służba jest zakazana zarówno przez prawo międzynarodowe, jak i przepisy poszczególnych państw. Jaka jest definicja najemnika? Na jakie konsekwencje naraża się najemnik? Jakie kary za podjęcie służby najemnej przewiduje polskie prawo? 

REKLAMA