REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno nieruchomości, Hałas

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Program Rewitalizacji Akustycznej. Można z niego dostać pieniądze na wymianę okien. Masz czas do 7 czerwca.

Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych, czyli wymianę stolarki okiennej. Jednak trzeba spełniać określone warunki.

Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

Hałas w miejscu pracy. Pracodawca musi chronić pracowników

Praca w hałasie to nic przyjemnego. Może też spowodować uszczerbek na zdrowiu i uszkodzenie słuchu. Dlatego pracodawca powinien zadbać o takie warunki pracy, aby nie były przekroczone dopuszczalne wartości hałasu. Jakie normy obowiązują? Jak pracodawca powinien przygotować stanowisko pracy, by było bezpieczne pod względem akustycznym? Odpowiadamy. 

Uszkodzenie słuchu... i nie tylko. Jak hałas w miejscu pracy negatywnie wpływa na zdrowie pracowników i otoczenia

Profesjonaliści z wielu branż są codziennie narażeni na nadmierny hałas, co niesie za sobą poważne ryzyko dla ich zdrowia. Głośne narzędzia, głównie te spalinowe, szkodzą nie tylko pracownikom, ale też otoczeniu. Jak wynika z badań opublikowanych w „Forum Medycyny Rodzinnej”, ryzyko zapadnięcia na chorobę serca u osób zawodowo eksponowanych na hałas wzrasta aż o 60%. Z kolei badanie przeprowadzone na mieszkańcach Skandynawii dowodzi, że osoby żyjące w głośnych miejscach są o 40% bardziej narażone na wystąpienie zawału serca przed 55. rokiem życia. Rozwiązaniem tych problemów jest stosowanie bezpiecznych i przyjaznych środowisku narzędzi akumulatorowych.

REKLAMA

Hałas w pracy - jeśli nadmierny zwiększa ryzyko chorób serca u pracowników o 60%

Hałas w pracy - jeśli jest nadmierny zwiększa ryzyko chorób serca u pracowników aż o 60%. Okazuje się, że przykładowo narzędzia spalinowe generują hałas przekraczający dopuszczalne normy o 15 – 20 dB, szkodząc pracownikom i otoczeniu. Narzędzia akumulatorowe są alternatywą dla głośnych narzędzi spalinowych, z mniejszym wpływem na zdrowie i środowisko. Miejsca pracy poprzez ich właściwe doposażenie w odpowiednie narzędzia znacznie zmniejszają ryzyko chorób zawodowych czy wypadków przy pracy.

Kary za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Jakie stawki na 2024 rok?

W 2024 r. wzrosną stawki kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu. Ile wyniosą?

Hałas może powodować choroby, a słuchu nie da się wyłączyć. Jak zarządzać dźwiękiem?

Czy można uciec od hałasu, mieszkając w mieście? Jakie choroby powoduje przebywanie w nadmiernym hałasie? Czy rozwiązaniem na uciążliwe dźwięki jest odpowiednie projektowanie budynków?

Akustyka mieszkania i domu. Jak odizolować się od dźwięków z zewnątrz?

Badania naukowe dowodzą, że życie w hałasie bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz ważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest jego akustyka. Eksperci wskazują, że ochrona przed dźwiękiem zależy od samego projektu inwestycji, rodzaju zastosowanych materiałów czy poprawnego wykonania obiektu.

REKLAMA

Cisza nocna

W polskim ustawodawstwie, pojęcie ciszy nocnej nie jest precyzyjnie określone. Wymóg zachowania ciszy i powstrzymania się od hałaśliwych zachowań opiera się na praktyce zwyczajowej, zaakceptowanej przez doktrynę i orzecznictwo sądowe. Konkretny okres, tzw. "cisza nocna" między 22 a 6, nie jest wyraźnie wskazany w ogólnie obowiązujących aktach prawnych. 

Zanieczyszczenie hałasem

Zanieczyszczenie hałasem to nadmierna obecność dźwięków niepożądanych lub uciążliwych, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i jakość życia ludzi oraz środowisko. Jest to jedna z form zanieczyszczenia środowiska, obok zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby.

Hałas

Hałas jest niewątpliwie niepożądanym i często szkodliwym zjawiskiem. Jak został zdefiniowany w przepisach?

Deweloperzy wciąż dawkują podaż mieszkań. Czy kupujący mają się czego obawiać?

We wszystkich największych miastach sprzedaż nowych mieszkań znacznie przewyższała w tym roku ich dopływ na rynek. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że firmy deweloperskie mogą szybko zwiększyć podaż mieszkań, bo mają ich spory zapas w pozwoleniach na budowę.

Zanieczyszczenie hałasem może mieć negatywne skutki dla zdrowia. A dotyczy aż 5 mln Polaków!

Zanieczyszczenie hałasem. Ulica i warkot samochodów, impreza u sąsiadów, stukanie w podłogę dochodzące z wyższej kondygnacji, krzyki, muzyka z radia, szczekanie psa czy głośno bawiące się dzieci – to wszystko dźwięki, które składają się na tzw. zanieczyszczenie hałasem w mieszkaniu, problem, który może dotyczyć aż 5 mln Polaków. 

Hałas w miastach. Spalinowa kosiarka głośna jak motocykl. Rozwiązaniem – narzędzia akumulatorowe

Problem tzw. zanieczyszczenia hałasem w miastach narasta. Mieszkańcy mają styczność z uciążliwymi decybelami nawet w parkach, na terenach zielonych czy osiedlach, które powinny być azylem od zgiełku. „Spalinowa kosiarka do trawnika generuje nawet do 120 dB, czyli tyle, co przejeżdżający tuż obok motocykl” – komentuje Karol Omelan z Milwaukee. Szansę na to, że miejska zieleń stanie się enklawą ciszy, daje rozwój technologii i zastąpienie głośnych narzędzi spalinowych akumulatorowymi.

Imprezy masowe i hałas. Resort środowiska widzi potrzebę zmian

Na problem uciążliwości głośnych imprez masowych zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadeklarowało gotowość współpracy z MSWiA, w zakresie prac nad nowelizacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w którym został zawarty m.in. projekt dopłat do kredytu hipotecznego, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Jakie są jego założenia? Kto będzie mógł skorzystać? I kiedy wejdzie w życie?

Czy teraz jest czas na zakup mieszkania? Kryzys oznacza okazje

Nieco ponad 7 tys. Budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli w październiku deweloperzy. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ten wskaźnik spada. W sumie od początku roku deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. nowych lokali. To prawie 1/3 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Taki stan rzeczy może być jednak dobrą informacją dla osób inwestujących w nieruchomości.

Jak wybrać agenta nieruchomości?

Co sprawia, że jesteśmy zadowoleni ze współpracy z agentem nieruchomości? Jakie praktyczne rozwiązania powodują, że współpraca na linii agent i klient przebiega efektywnie? Na te i wiele innych pytań odpowiada Kodeks Agenta Pro

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

Pomimo wysokich stóp procentowych i rekordowej inflacji, homfi zaobserwowało w październiku wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości i spadek popytu na najmem. Być może jesteśmy świadkami stabilizowania się sytuacji na rynku nieruchomości i jej powrotu do stanu sprzed 24 lutego.

Ceny mieszkań w 2023 roku – będą przeceny?

Z jednej strony ceny mieszkań są stale wzmacniane przez wzrost inflacji, z drugiej jednak hamuje je malejąca zdolność kredytowa klientów.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - kogo chroni a kogo nie

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) działa i chroni nabywców mieszkań od deweloperów od 1 lipca 2022 r. DFG nie ochroni nabywcy nowego mieszkania z drugiej ręki ani przedsiębiorcy, który kupi nowy lokal pod działalność gospodarczą - mówi PAP Renata Mentlewicz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Prawie połowa nieruchomości wystawianych na sprzedaż w Polsce w 2022 to mieszkania [BADANIE]

Od początku roku Polacy wystawili na sprzedaż najwięcej mieszkań ze wszystkich rodzajów nieruchomości - wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl. W jakich średnich cenach? A co z domami?

Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Obszar rewitalizacji w Warszawie. Jakie skutki dla sprzedających i kupujących nieruchomości?

W lutym 2022 r. stołeczni radni przyjęli uchwałę wyznaczającą w Warszawie obszar rewitalizacji i obszar zdegradowany. Ta uchwała umknęła bardzo wielu mieszkańcom stolicy - podobnie jak zdecydowana większość aktów prawa miejscowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że lutowa uchwała jest istotna dla osób sprzedających i kupujących nieruchomości w kilku, całkiem sporych częściach Warszawy. Decyzja radnych o wyznaczeniu strefy rewitalizacji oznacza bowiem dodatkowe koszty i formalności w czasie sprzedaży nieruchomości (najczęściej lokali). Warto wyjaśnić na czym dokładnie polegają utrudnienia transakcyjne związane z obszarem rewitalizacji w Warszawie. Inne krajowe miasta już wyznaczyły podobne strefy lub mogą je wprowadzić w najbliższym czasie.

Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.

Prawo ochrony środowiska: Nowe metody oceny hałasu

Przepisy nałożą na podmiot sporządzający strategiczne mapy hałasu obowiązek stosowania zaktualizowanych metod oceny hałasu, uwzględniających najnowszą wiedzę w tym zakresie. Rozwiązania powinny korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi.

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. – co się zmieni?

W dniu 1 lipca 2022 r., 10 lat po wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wchodzi nowa regulacja – ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jakie najważniejsze zmiany przynosi ta tzw. „nowa ustawa deweloperska” w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny partner Kancelarii Chmura i Partnerzy.

Deweloperzy sprzedali w 2021 o blisko 28 proc. więcej mieszkań niż w 2020 [Raport]

W 2021 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach ponad 64,5 tys. lokali. W jakim mieście najwięcej?

Ceny mieszkań w styczniu 2022

Wciąż nie widać spadków cen mieszkań w internetowych ofertach sprzedaży. Wręcz przeciwnie. Wśród 17 badanych przez nas miast aż w 14 styczniowe ceny osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Warto jednak negocjować. Szansa na uzyskanie ceny niższej niż w ofercie jest obecnie dużo wyższa niż w ubiegłym roku.

Działki budowlane na topie

O bańce mieszkaniowej na rynku nieruchomości mówi się już od jakiegoś czasu. Niejako na drugim planie pozostaje z kolei sytuacja na rynku działek budowlanych, których ceny w trakcie pandemii intensywnie rosły.

Czy walka z inflacją wstrzyma marzenia Polaków o własnym mieszkaniu?

Już po pierwszym miesiącu 2022 roku widać zmniejszenie zainteresowania Polaków zakupem mieszkania na kredyt mieszkaniowy. Jak pokazują najnowsze dane BIK odnośnie popytu na kredyty mieszkaniowe za styczeń 2022 r., wartość zapytań o te kredyty spadła o ponad 21 % w porównaniu do stycznia 2021. Wzrastające stopy procentowe oraz spadająca zdolność kredytowa powodują wstrzymanie decyzji o zakupie własnego M. Dodatkowo część osób liczy na wsparcie w ramach projektu rządowego „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to nie dofinansowanie wkładu własnego

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie dopiero w drugim kwartale 2022, a już wzbudza wiele nieporozumień. Pierwszym i kluczowym jest kwestia wkładu własnego. Wiele osób zakłada bowiem, że zostanie on sfinansowany przez Państwo. Otóż nie. Nie zostanie. Jakie są zatem kluczowe założenia?

Rynek mieszkaniowy zdestabilizowany przez rządowy Nowy Ład

Z rynku mieszkaniowego napływa coraz więcej informacji, które mogą wydawać się sprzeczne. Tym trudniej o prognozy cenowe. Na pewno rynek wycenia skutki podwyżek stóp procentowych, także tych, które dopiero przed nami.

Ile wynosi próg bólu polskich kredytobiorców?

Stopy procentowe rosną. Ale to nie ich dzisiejszy poziom rozbudza wyobraźnię ekonomistów i … kredytobiorców. Pytanie, które dzisiaj wszyscy sobie zadają, dotyczy rozmiaru kolejnych podwyżek. Podwyżek, które będą miały duże znaczenie zarówno dla tych z nas, którzy oszczędzają, jak i tych, którzy mają kredyt do spłacenia.

O ile wzrosną raty kredytów mieszkniowych po kolejnej podwyżce stóp NBP?

Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe, co się bezpośrednio przełoży na wzrost raty kredytów hipotecznych. O ile mogą wzrosnąć po kolejnej podwyżce?

Wrocławianie preferują nowe budownictwo mieszkaniowe

Na rynku nieruchomości, tak jak na całym rynku sprzedaży usług i dóbr, promocja, nowość, obniżka od lat uchodzą za dźwignię handlu. Okazuje się, że Wrocławianie dają się skusić zwłaszcza na ten drugi slogan. Przynajmniej na rynku mieszkaniowym.

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Polski Ład objął swoimi regulacjami nie tylko system podatkowy. Stworzony w jego ramach program Mieszkanie bez wkładu własnego ma pomóc w zakupie własnego M tym Polakom, których nie stać na zgromadzenie wkładu własnego na zaciągnięcie kredytu. Jakie są jego główne założenia i warunki przyznania?

Planujesz kredyt hipoteczny? 6 powodów, dla których warto to zrobić teraz

Rosnąca inflacja, a co za tym idzie, rosnące stopy procentowe, wpływają na wysokość rat kredytowych, co spędza sen z oczu obecnych kredytobiorców. Osoby rozważające zaciągnięcie kredytu zapewne mają wątpliwości i zastanawiają się, czy to dobry moment na podjęcie takich kroków. Ronald Szczepankiewicz, ekspert finansowy z firmy Lendi, przygotował poradnik, który powinien rozwiać wiele z nich.

Najem mieszkań z mocnymi wzrostami. Ale i tak już mniej kosztowny niż rata kredytu

Sytuacja gospodarcza w Polsce zmienia się, a wraz z nią rynek najmu nieruchomości, który jest wyjątkowo czuły na zmiany w otoczeniu. Z jakimi wynikami w najmie zakończył się miniony rok?

Wysokie wzrosty cen mieszkań w IV kwartale 2021

Dynamika wzrostów cen w ostatnim kwartale 2021 na rynku wtórnym wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosty roczne były jeszcze wyższe. Na rynku wtórnym ceny rok do roku wzrosły aż o 7 proc., zaś na pierwotnym o 2,6 proc. Eksperci nie przewidują w najbliższym czasie spadku stawek za nieruchomości

Coraz mniej osób stać na zakup własnego mieszkania

Rynek nieruchomości mieszkaniowych ulega zmianie. Część nabywców ma trudności z uzyskaniem finansowania w banku, przez zmuszeni są albo do rezygnacji, albo do zakupu mniejszego i tańszego lokum. Kredyt hipoteczny z gwarantowanym wkładem własnym pomoże Polakom zakupie upragnionego „M”?

Moda na kawalerki nie słabnie

Kawalerki od kilku lat są hitem rynku mieszkaniowego. Dzisiaj można wręcz mówić o modzie na tzw. mikrokawalerki, które jednakże stanowią już nie tyle dobre miejsce do mieszkania, co swego rodzaju produkt finansowy.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie ze spadkiem sprzedaży mieszkań i kolejnymi wzrostami cen

Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest największy spośród wszystkich miast. Informacje z IV kw. 2021 r. sygnalizują pogorszenie wyników sprzedażowych deweloperów. Od października do grudnia 2021 r. sprzedaż nowych „M” w Warszawie spadła o kolejne 9% kw/kw. Mimo to ceny wzrosły w większości dzielnic stolicy.

Mieszkania 5-pokojowe – ceny za nie idą w miliony

Mieszkania pięciopokojowe to luksus na który może sobie pozwolić nieliczna część Polaków. Ile trzeba za nie zapłacić?

Zapowiedź trendów na rynku nieruchomości w 2022

Rynek nieruchomości mieszkaniowych. Jakie trendy, które mogliśmy obserwować w 2021 roku znajdą swoją kontynuację i będą kształtować rynek nowych mieszkań w tym roku? Z jakimi wyzwaniami będą musieli mierzyć się deweloperzy? Jakie zagrożenia, które mogłyby spowodować załamanie koniunktury, dostrzegają firmy? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl

Umowa przedwstępna w sprzedaży nieruchomości. Forma notarialna czy wystarczy pisemna?

Czym jest umowa przedwstępna i kiedy powinno się ją podpisać? W jakiej formie powinno się zawrzeć umowę przedwstępną? Jakie są skutki niewykonania umowy przedwstępnej? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021 z rekordowym wynikiem

Sprzedaż mieszkań deweloperów giełdowych w 2021. Wraz z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez giełdowych tuzów statystyki kontraktacji osiągnęły tym razem rekordowy poziom. Pytanie, na ile realne jest utrzymanie tak jednoznacznie pozytywnej tendencji w bieżącym roku

Cudzoziemiec kupuje mieszkanie w Polsce - przepisy, zezwolenie, problemy

W Polsce na stałe mieszka ponad 2 miliony obcokrajowców. Najliczniejszą i zdecydowanie przeważającą grupę (wg GUS ok. 1,35 miliona) stanowią osoby z Ukrainy. Kolejne kraje ze znaczącą populacją zamieszkującą Polskę to Białoruś, Niemcy, Mołdawia, Rosja, Indie, Gruzja, Wietnam, Turcja i Chiny. Obcokrajowcy pracują, żyją, uczą się, zarabiają …. i zaczynają inwestować. Zakup własnego M to bardzo często pierwsza, poważna inwestycja, ale czy łatwo cudzoziemcom kupić mieszkanie w Polsce i jakie problemy mogą pojawić się na drodze do własnego lokum?

Zakup domu poza miastem - ile kosztują nieruchomości w podwarszawskich „willowych” miejscowościach?

Trend ucieczki z miasta przez najbogatszych najlepiej widać na przykładzie podwarszawskich miejscowości. Te od lat wybierają osoby, które preferują życie w otoczeniu przyrody i z dala od zgiełku miasta. Jakie kierunki są najpopularniejsze i ile kosztują tam domy?

Mieszkania spod lady. Jak kupować nieruchomości, których jeszcze nie ma na rynku

Kupno mieszkania. Dziś rynek nieruchomości sprzyja sprzedającym. Często, kiedy pojawia się ciekawa oferta mieszkania trzeba dziś działać szybko. Jeśli nie dotrzemy do interesującej nas nieruchomości w pierwszym możliwym terminie, może się okazać że zniknie ona z rynku, zanim będziemy się mogli z nią zapoznać.

REKLAMA