REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno nieruchomości, Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy od dawna kupują domy i apartamenty w Hiszpanii, a teraz modnym kierunkiem stała się Dominikana. Ile to kosztuje i czy warto

Polacy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości położonej poza granicami naszego kraju. Szukamy przede wszystkim miejsc atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie. Króluje więc Hiszpania, ale zainteresowanie zaczynają wzbudzać również bardziej egzotyczne kierunki, teraz na przykład – Dominikana.

Zwrot darowizny nieruchomości. Czy podlega opodatkowaniu?

Darowizna nieruchomości to często spotykany sposób przekazywania majątku, który może być motywowany różnorodnymi przyczynami, od chęci wsparcia bliskich po realizację celów biznesowych. Jednak nie zawsze proces darowizny przebiega gładko, a czasem może dojść do sytuacji, w której darowizna zostaje odwołana. W takim przypadku pojawia się pytanie o skutki podatkowe takiego działania. Czy zwrot darowizny nieruchomości podlega opodatkowaniu?

Jakie warunki należy spełnić aby odliczyć wydatki na zabytkową nieruchomość od podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) odrzuciła możliwość odliczenia wydatków na prace konserwatorskie od podstawy opodatkowania przez wnioskodawcę, ponieważ rozpoczął on prace bez wymaganego pozwolenia konserwatora zabytków oraz faktury wystawione były przez podatników zwolnionych z VAT, a także próbował odliczyć koszty w roku podatkowym wcześniejszym niż rok, w którym wydatki faktycznie poniesiono.

Czy spółka musi pobierać zaliczki na PIT od zleceniobiorców za nieodpłatne udostępnienie mieszkania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów zleceniobiorców z tytułu nieodpłatnego udostępniania im mieszkania.

REKLAMA

Bungalow

Bungalow to niski, jednokondygnacyjny dom o niewielkich rozmiarach, zwykle jednorodzinny, zazwyczaj z werandami. Charakteryzuje się brakiem pięter, co sprawia, że cała przestrzeń mieszkalna znajduje się na jednym poziomie. 

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Co powinna zawierać? WZÓR

Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania? W jakiej formie może być sporządzona? Czy musi być zawarta w obecności notariusza? Wzór umowy do pobrania. 

Deweloperzy wciąż dawkują podaż mieszkań. Czy kupujący mają się czego obawiać?

We wszystkich największych miastach sprzedaż nowych mieszkań znacznie przewyższała w tym roku ich dopływ na rynek. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że firmy deweloperskie mogą szybko zwiększyć podaż mieszkań, bo mają ich spory zapas w pozwoleniach na budowę.

Bezpieczny Kredyt 2% - warunki

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, w którym został zawarty m.in. projekt dopłat do kredytu hipotecznego, czyli Bezpieczny Kredyt 2%. Jakie są jego założenia? Kto będzie mógł skorzystać? I kiedy wejdzie w życie?

REKLAMA

Wykup i adaptacja strychu od Wspólnoty Mieszkaniowej

Wykup i adaptacja strychu od wspólnoty mieszkaniowej często okazuje się bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla inwestora, jak i wspólnoty. Inwestor uzyskuje możliwość powiększenia swojego mieszkania lub stworzenia nowego, za niższą cenę niż nabycie mieszkania na rynku. Dostaje także możliwość ciekawej aranżacji wnętrza. Z kolei wspólnota otrzymuje w zamian za zbycie części wspólnej środki na spłaty kredytów lub przeprowadzenie remontu. Jeżeli członkowie wspólnoty raczej nie korzystają ze strychu, można powiedzieć, że wspólnota otrzymuje te środki „niewielkim kosztem” – poprzez zbycie niewykorzystywanej części budynku. Jednocześnie wspólnota może zażądać, żeby w ramach prowadzonej adaptacji inwestor wyremontował i ocieplił dach budynku.

Program Pierwsze Mieszkanie. Czy ożywi rynek nieruchomości?

Program Pierwsze Mieszkanie ma pobudzić popyt na zakup mieszkań. Skierowany jest do osób, które chcą nabyć swoją pierwszą nieruchomość i zakłada wsparcie w dwóch wariantach: kredyt 2% oraz Konto Mieszkaniowe.

Wirtualna rzeczywistość w nieruchomościach – czym są wirtualne spacery

Technologia "wirtualnych spacerów" pozwala potencjalnym nabywcom na interaktywne zwiedzanie każdego zakamarka nieruchomości, bez ruszania się sprzed ekranu komputera. Zmiany w ostatnich latach przebiły opór wielu osób przed korzystaniem ze technologii zdalnych i sprawiły, że znacznie zwiększyło się grono ich odbiorców.

Perspektywy w nieruchomościach 2023. W co inwestować?

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, a prognozy na 2023 roku z jednej strony wskazują na dużą ostrożność wśród inwestorów i instytucji finansowych, z drugiej dają szansę na nowe otwarcie. Specjaliści twierdzą, że to dobry moment na inwestowanie z uwagi na dostępność atrakcyjnych aktywów w zdyskontowanych cenach.

Parki handlowe z dobrą perspektywą w niepewnych czasach

Retail parki dają inwestorom zarobić. Liczne obiekty handlowe typu convenience oddawane są w coraz mniejszych miejscowościach na terenie całej Polski

Czy teraz jest czas na zakup mieszkania? Kryzys oznacza okazje

Nieco ponad 7 tys. Budowę tylu nowych mieszkań rozpoczęli w październiku deweloperzy. To kolejny miesiąc z rzędu, kiedy ten wskaźnik spada. W sumie od początku roku deweloperzy rozpoczęli budowę 100 tys. nowych lokali. To prawie 1/3 mniej niż jeszcze rok wcześniej. Taki stan rzeczy może być jednak dobrą informacją dla osób inwestujących w nieruchomości.

Jak wybrać agenta nieruchomości?

Co sprawia, że jesteśmy zadowoleni ze współpracy z agentem nieruchomości? Jakie praktyczne rozwiązania powodują, że współpraca na linii agent i klient przebiega efektywnie? Na te i wiele innych pytań odpowiada Kodeks Agenta Pro

Ulga mieszkaniowa – kompendium

Sprzedaż mieszkania wiąże się z konsekwencjami podatkowymi. Należy wziąć pod uwagę ulgę mieszkaniową, która może zmniejszyć obciążenia wobec fiskusa.

Jak cudzoziemiec może kupić nieruchomość w Polsce - czyli luka w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (NNC)

Teoretycznie cudzoziemiec z kraju nienależącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, aby kupić w Polsce nieruchomość nierolną i nieleśną lub większość udziałów w spółce posiadającą taką nieruchomość, musi zwrócić się do Ministra Spraw Wewnętrznych o uzyskanie specjalnego zezwolenia. Przepisy zawierają jednak lukę, która umożliwia obejście tego wymogu.

Kupno nieruchomości w dużych miastach ze wzrostem zainteresowania

Pomimo wysokich stóp procentowych i rekordowej inflacji, homfi zaobserwowało w październiku wzrost zainteresowania kupnem nieruchomości i spadek popytu na najmem. Być może jesteśmy świadkami stabilizowania się sytuacji na rynku nieruchomości i jej powrotu do stanu sprzed 24 lutego.

Ceny mieszkań w 2023 roku – będą przeceny?

Z jednej strony ceny mieszkań są stale wzmacniane przez wzrost inflacji, z drugiej jednak hamuje je malejąca zdolność kredytowa klientów.

Jak mały deweloper może obniżyć podatki?

Zmiany w zakresie składki zdrowotnej podwyższyły próg wejścia dla początkujących deweloperów. Czy są jakieś alternatywy dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Czy fotowoltaika podlega podatkowi od nieruchomości?

Fotowoltaika - podatek od nieruchomości. Kiedy pojawia się opodatkowanie paneli fotowoltaicznych podatkiem od nieruchomości?

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - kogo chroni a kogo nie

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) działa i chroni nabywców mieszkań od deweloperów od 1 lipca 2022 r. DFG nie ochroni nabywcy nowego mieszkania z drugiej ręki ani przedsiębiorcy, który kupi nowy lokal pod działalność gospodarczą - mówi PAP Renata Mentlewicz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Podatek od nieruchomości a wysokość pomieszczeń

Podatek od nieruchomości. Podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa, jednak duże znaczenie w tym zakresie ma wysokość pomieszczeń. Może ona skutkować znacznym zmniejszeniem kwoty podatku od nieruchomości lub nawet całkowitym jej brakiem.

Odwołanie darowizny i sprzedaż nieruchomości a podatek dochodowy (PIT)

Darczyńca, który darował nieruchomość (np. dziecku), następnie skutecznie odwołał tę darowiznę, a potem sprzedał nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło odwołanie darowizny – będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży tej nieruchomości. Bowiem zdaniem organów podatkowych odwołanie darowizny jest nabyciem nieruchomości w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Rynek inwestycyjny nieruchomości komercyjnych. Wolumen inwestycyjny 30 proc. w górę

Inwestycje w czasach niepewności. W pierwszym półroczu 2022 r. wartość wolumenu transakcyjnego w regionie CEE wzrosła o 30 proc. w ujęciu rocznym, osiągając 5,4 mld euro. Jest to wynik niezły, jednak o 12 proc. niższy niż 6,1 mld euro, odnotowane w pierwszym półroczu 2020 roku, kiedy rynek nie był jeszcze dotknięty skutkami pandemii.

Prawie połowa nieruchomości wystawianych na sprzedaż w Polsce w 2022 to mieszkania [BADANIE]

Od początku roku Polacy wystawili na sprzedaż najwięcej mieszkań ze wszystkich rodzajów nieruchomości - wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl. W jakich średnich cenach? A co z domami?

Wielu podatników płaci za wysoki podatek od nieruchomości, choć nie musi

Podatek od nieruchomości jest nagminne zawyżany. Wynika to z rozbieżności interpretacyjnych co do kwalifikacji danego obiektu jako gruntu, budynku czy budowli, a w przypadku przedsiębiorców istotne jest też, czy nieruchomość służy prowadzeniu działalności gospodarczej. Należne podatnikom nadpłaty sięgają niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych, można je jednak odzyskać.

Liczba mieszkań dostępnych w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Jak w największych miastach zmienia się oferta lokali spełniających kryteria cenowe programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Obszar rewitalizacji w Warszawie. Jakie skutki dla sprzedających i kupujących nieruchomości?

W lutym 2022 r. stołeczni radni przyjęli uchwałę wyznaczającą w Warszawie obszar rewitalizacji i obszar zdegradowany. Ta uchwała umknęła bardzo wielu mieszkańcom stolicy - podobnie jak zdecydowana większość aktów prawa miejscowego. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że lutowa uchwała jest istotna dla osób sprzedających i kupujących nieruchomości w kilku, całkiem sporych częściach Warszawy. Decyzja radnych o wyznaczeniu strefy rewitalizacji oznacza bowiem dodatkowe koszty i formalności w czasie sprzedaży nieruchomości (najczęściej lokali). Warto wyjaśnić na czym dokładnie polegają utrudnienia transakcyjne związane z obszarem rewitalizacji w Warszawie. Inne krajowe miasta już wyznaczyły podobne strefy lub mogą je wprowadzić w najbliższym czasie.

Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści

Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż mieszkania to czynność przynosząca znaczny przychód oraz związana z szeregiem formalności. Jedną z tych formalności jest konieczność zapłaty podatku. Ten podatek jest jednak należny tylko w określonych przypadkach a niekiedy związany z ulgą. Kiedy należy zapłacić i co jest podstawą opodatkowania?

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła – zblilża się koniec terminu na jej złożenie

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła w budynkach musi zostać złożona do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) do 30 czerwca 2022 roku. Kto musi ją złożyć, jak to zrobić i jakie grożą kary za niewywiązanie się z tego obowiązku?

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. – co się zmieni?

W dniu 1 lipca 2022 r., 10 lat po wejściu w życie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, wchodzi nowa regulacja – ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jakie najważniejsze zmiany przynosi ta tzw. „nowa ustawa deweloperska” w porównaniu do obecnie obowiązujących przepisów? Wyjaśnia Bartłomiej Niezabitowski, radca prawny partner Kancelarii Chmura i Partnerzy.

Deweloperzy sprzedali w 2021 o blisko 28 proc. więcej mieszkań niż w 2020 [Raport]

W 2021 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach ponad 64,5 tys. lokali. W jakim mieście najwięcej?

Ceny mieszkań w styczniu 2022

Wciąż nie widać spadków cen mieszkań w internetowych ofertach sprzedaży. Wręcz przeciwnie. Wśród 17 badanych przez nas miast aż w 14 styczniowe ceny osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Warto jednak negocjować. Szansa na uzyskanie ceny niższej niż w ofercie jest obecnie dużo wyższa niż w ubiegłym roku.

Działki budowlane na topie

O bańce mieszkaniowej na rynku nieruchomości mówi się już od jakiegoś czasu. Niejako na drugim planie pozostaje z kolei sytuacja na rynku działek budowlanych, których ceny w trakcie pandemii intensywnie rosły.

Czy walka z inflacją wstrzyma marzenia Polaków o własnym mieszkaniu?

Już po pierwszym miesiącu 2022 roku widać zmniejszenie zainteresowania Polaków zakupem mieszkania na kredyt mieszkaniowy. Jak pokazują najnowsze dane BIK odnośnie popytu na kredyty mieszkaniowe za styczeń 2022 r., wartość zapytań o te kredyty spadła o ponad 21 % w porównaniu do stycznia 2021. Wzrastające stopy procentowe oraz spadająca zdolność kredytowa powodują wstrzymanie decyzji o zakupie własnego M. Dodatkowo część osób liczy na wsparcie w ramach projektu rządowego „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” to nie dofinansowanie wkładu własnego

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wejdzie w życie dopiero w drugim kwartale 2022, a już wzbudza wiele nieporozumień. Pierwszym i kluczowym jest kwestia wkładu własnego. Wiele osób zakłada bowiem, że zostanie on sfinansowany przez Państwo. Otóż nie. Nie zostanie. Jakie są zatem kluczowe założenia?

Rynek mieszkaniowy zdestabilizowany przez rządowy Nowy Ład

Z rynku mieszkaniowego napływa coraz więcej informacji, które mogą wydawać się sprzeczne. Tym trudniej o prognozy cenowe. Na pewno rynek wycenia skutki podwyżek stóp procentowych, także tych, które dopiero przed nami.

Ile wynosi próg bólu polskich kredytobiorców?

Stopy procentowe rosną. Ale to nie ich dzisiejszy poziom rozbudza wyobraźnię ekonomistów i … kredytobiorców. Pytanie, które dzisiaj wszyscy sobie zadają, dotyczy rozmiaru kolejnych podwyżek. Podwyżek, które będą miały duże znaczenie zarówno dla tych z nas, którzy oszczędzają, jak i tych, którzy mają kredyt do spłacenia.

O ile wzrosną raty kredytów mieszkniowych po kolejnej podwyżce stóp NBP?

Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu najprawdopodobniej podniesie stopy procentowe, co się bezpośrednio przełoży na wzrost raty kredytów hipotecznych. O ile mogą wzrosnąć po kolejnej podwyżce?

Wrocławianie preferują nowe budownictwo mieszkaniowe

Na rynku nieruchomości, tak jak na całym rynku sprzedaży usług i dóbr, promocja, nowość, obniżka od lat uchodzą za dźwignię handlu. Okazuje się, że Wrocławianie dają się skusić zwłaszcza na ten drugi slogan. Przynajmniej na rynku mieszkaniowym.

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co warto wiedzieć?

Polski Ład objął swoimi regulacjami nie tylko system podatkowy. Stworzony w jego ramach program Mieszkanie bez wkładu własnego ma pomóc w zakupie własnego M tym Polakom, których nie stać na zgromadzenie wkładu własnego na zaciągnięcie kredytu. Jakie są jego główne założenia i warunki przyznania?

Planujesz kredyt hipoteczny? 6 powodów, dla których warto to zrobić teraz

Rosnąca inflacja, a co za tym idzie, rosnące stopy procentowe, wpływają na wysokość rat kredytowych, co spędza sen z oczu obecnych kredytobiorców. Osoby rozważające zaciągnięcie kredytu zapewne mają wątpliwości i zastanawiają się, czy to dobry moment na podjęcie takich kroków. Ronald Szczepankiewicz, ekspert finansowy z firmy Lendi, przygotował poradnik, który powinien rozwiać wiele z nich.

Najem mieszkań z mocnymi wzrostami. Ale i tak już mniej kosztowny niż rata kredytu

Sytuacja gospodarcza w Polsce zmienia się, a wraz z nią rynek najmu nieruchomości, który jest wyjątkowo czuły na zmiany w otoczeniu. Z jakimi wynikami w najmie zakończył się miniony rok?

Wysokie wzrosty cen mieszkań w IV kwartale 2021

Dynamika wzrostów cen w ostatnim kwartale 2021 na rynku wtórnym wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wzrosty roczne były jeszcze wyższe. Na rynku wtórnym ceny rok do roku wzrosły aż o 7 proc., zaś na pierwotnym o 2,6 proc. Eksperci nie przewidują w najbliższym czasie spadku stawek za nieruchomości

Coraz mniej osób stać na zakup własnego mieszkania

Rynek nieruchomości mieszkaniowych ulega zmianie. Część nabywców ma trudności z uzyskaniem finansowania w banku, przez zmuszeni są albo do rezygnacji, albo do zakupu mniejszego i tańszego lokum. Kredyt hipoteczny z gwarantowanym wkładem własnym pomoże Polakom zakupie upragnionego „M”?

Najem droższy niż przed pandemią: czy czekają nas kolejne podwyżki?

Najem mieszkania uchodzi za jedną za najbardziej opłacalnych inwestycji i dobrą ochronę kapitału przed inflacją. Jednak sytuacja na rynku najmu nieruchomości jest wrażliwa na zmiany. Jakie są dla niego perspektywy w obliczu zmian wynikłych z Polskiego Ładu, wstępnych zapowiedzi końca pandemii, czy też sytuacji gospodarczej? Stanie się bardziej rentowny, bo czynsze wzrosną, czy też najem jako inwestycja będzie coraz mniej opłacalny?

Moda na kawalerki nie słabnie

Kawalerki od kilku lat są hitem rynku mieszkaniowego. Dzisiaj można wręcz mówić o modzie na tzw. mikrokawalerki, które jednakże stanowią już nie tyle dobre miejsce do mieszkania, co swego rodzaju produkt finansowy.

Rynek mieszkaniowy w Warszawie ze spadkiem sprzedaży mieszkań i kolejnymi wzrostami cen

Rynek mieszkaniowy w Warszawie jest największy spośród wszystkich miast. Informacje z IV kw. 2021 r. sygnalizują pogorszenie wyników sprzedażowych deweloperów. Od października do grudnia 2021 r. sprzedaż nowych „M” w Warszawie spadła o kolejne 9% kw/kw. Mimo to ceny wzrosły w większości dzielnic stolicy.

REKLAMA