REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ofiara przestępstwa, Poszkodowany

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Od 20 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (20-26 lutego).

Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy?

Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy? Co to jest BLS oraz w jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? Odpowiadamy.

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie. Czy jest możliwe?

Zgłoszenie kolizji na policję po czasie, czyli sprawdzimy ile czasu ma kierowca na zgłoszenie funkcjonariuszom faktu wystąpienia zdarzenia drogowego.

Mam numer polisy sprawcy. Czy to wystarczy?

Mam numer polisy sprawcy: czy to wystarczy zgłoszenia szkody? I o jakie dane należy go jeszcze uzupełnić?

REKLAMA

Sprawca wypadku uciekł, mam numery rejestracyjne. Co wtedy?

Sprawca wypadku uciekł, mam numery rejestracyjne: to początek sporej ilości wpisów w sieci. Co powinien zrobić poszkodowany w takim przypadku?

Pomoc dla rolników poszkodowanych w 2019 r. z powodu suszy, przymrozków itp.

Uchwalono zmiany w uchwale dotyczącej pomocy dla rolników poszkodowanych w 2019 r. z powodu suszy, przymrozków, huraganu, deszczu nawalnego, gradu i powodzi. Ile wyniosą środki przeznaczone na pomoc rolnikom?

Czego możemy żądać od sprawcy wypadku?

Wypadek drogowy może mieć wiele różnych konsekwencji, zarówno finansowych jak i zdrowotnych. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wyjaśniają, jakiej rekompensaty można domagać się od sprawcy wypadku.

Ukrainiec bez odszkodowania z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

W sytuacji, w której poszkodowanym w wyniku wypadku komunikacyjnego zawinionego przez nieubezpieczonego sprawcę jest Ukrainiec (nie będący podmiotem polskim), nie ma on prawa dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ukraina nie jest bowiem sygnatariuszem Porozumienia Wielostronnego. Jedyne co może zrobić, to dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody

REKLAMA

Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych

Przepisy Kodeksu cywilnego dają prawo do domagania się zadośćuczynienia pieniężnego temu, czyje dobra osobiste zostały naruszone. Jakkolwiek pojęć zadośćuczynienia i odszkodowania w języku potocznym używa się zamiennie, nie należy ich mylić.

Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego rodziny poszkodowanego

Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?

Przestępstwo zgwałcenia - regulacje obowiązujące w 2017 r. oraz propozycje zmian

Przestępstwo zgwałcenia to jedno z najcięższych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Jaka kara grozi w Polsce gwałcicielom oraz od czego zależy jej wysokość?

2 tygodnie na przesłuchanie ofiar gwałtów

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie odpowiedziało na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Po zmianie przepisów osoba pokrzywdzona będzie przesłuchana w terminie do 14 dni od daty wpłynięcia wniosku.

Stalking, czyli uporczywe nękanie

Stalking polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub jej najbliższych, istotnym naruszeniu jej prywatności, a także podszywaniu się pod daną osobę. Od 2011 r. jest w Polsce przestępstwem, za popełnienie którego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 a w wypadku, gdy w wyniku nękania ofiara targnie się na własne życie do lat 10.

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało rok swoich działań

Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowało rok swoich działań w sferze legislacji. Resort Zbigniewa Ziobry zapowiedział kolejne zmiany.

Przesłuchania ofiar gwałtów - zmiany w przepisach

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło prace nad ulepszeniem przepisów dotyczących przesłuchań ofiar gwałtów. O zmiany w zakresie przesłuchiwania ofiar gwałtów postulował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Polskie obozy śmierci - kara do trzech lat więzienia

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, dzięki któremu określenia „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy śmierci” będą przestępstwem, za które grozi kara do trzech lat więzienia.

Konfiskata rozszerzona majątku będzie obowiązywała od 2017 r.

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty nielegalnych majątków wejdą w życie w pierwszym kwartale 2017 r. Sprawdź czym jest konfiskata rozszerzona.

Nowe przestępstwo - ucieczka przed Policją

Zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.

Spadek liczby przestępstw i wzrost wykrywalności sprawców w 2016 r.

Spadek liczby przestępstw kryminalnych i wzrost wykrywalności sprawców przestępstw to główne trendy podsumowujące pierwszy kwartał 2016 roku. Spadła liczba zarówno poważnych przestępstw kryminalnych (zabójstwa, rozboje z bronią lub niebezpiecznym narzędziem), jak też tych mniej groźnych w skutkach, lecz uciążliwych dla społeczeństwa, takich jak drobne kradzieże lub uszkodzenia mienia.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - podsumowanie

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywał się w dniach 23-28 lutego 2015 roku. Łącznie z porad skorzystało aż 2613 osób.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (23-28 lutego 2015 r.)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Komenda Główna Policji przygotowały specjalny poradnik „Jak złożyć zawiadomienie o przestępstwie?”. W opracowaniu można znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie można złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czy można to zrobić anonimowo oraz jakie prawa przysługują osobie w związku ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. W tym roku „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” odbywać się będzie w dniach od 23 lutego do 28 lutego.

Stalking - uporczywe nękanie

Nękanie polega najczęściej na celowym, uporczywym i długotrwałym działaniu skierowanym przeciwko danej osobie, którego celem jest upokorzenie i dezorganizacja jej życia. Czynność sprawcza w przypadku tzw. stalkingu polegać ma na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby dla niej najbliższej, wzbudzające u niej uzasadnione poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność.

Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu

Zabójstwo jest przestępstwem skutkowym, co oznacza że dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wystąpienie skutku w postaci śmierci człowieka. Będzie miała ona miejsce jedynie w przypadku trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu.

Czy zawał serca jest wypadkiem przy pracy?

Aby uznać wypadek za wypadek przy pracy, zaistniałe zdarzenie musi być wywołane nagłą, zewnętrzną przyczyną. Uznanie za wypadek przy pracy zawału serca nie zawsze jest oczywiste, ze względu na istnienie przyczyn wewnętrznych, które często również go wywołują. W wyniku zakwalifikowania zdarzenia, np zawału jako wypadku przy pracy, poszkodowanemu przysługują różne typy odszkodowań za doznaną szkodę.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2014 r.

Dużymi krokami zbliża się kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. W tym roku każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić się o poradę w dniach 24 lutego – 1 marca 2014 r.

Przesłuchanie świadka - zmiany

Od 27 stycznia 2014 r. w życie weszła zmiana ustawy – Kodeks karny oraz ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 2013 roku w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzonego w trybie określonym w art. 185a-185c Kodeksu postępowania karnego.

Zmiany w przedawnieniu przestępstw seksualnych wobec dzieci

Projekt zmian kodeksu karnego ma na celu wydłużenie terminu przedawnienia przestępstw na tle seksualnym popełnianych wobec dzieci. Przedawnienie takiego przestępstwa nie będzie możliwe przed ukończeniem 28 roku życia osoby pokrzywdzonej. Ma to na celu zwiększenie ochrony interesów pokrzywdzonego.

Nieprawdziwy mandat od ITD – jak go rozpoznać?

Po włamaniu do bazy danych GITD pojawiły się sygnały o oszustach fałszujących mandaty. Jak zatem rozpoznać prawdziwy mandat od ITD? Czy się on charakteryzuje?

Gwałt ścigany z urzędu

Uchwalona przez Sejm nowelizacja prawa i postępowania karnego przewiduje ściganie przestępstwa zgwałcenia z urzędu, a nie - tak jak dotychczas - z urzędu. Nowe przepisy przewidują również łagodniejsze dla ofiar procedury przesłuchania.

Podsumowanie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2013 - podsumowanie.

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Gdzie i na jaką pomoc mogą liczyć osoby pokrzywdzone? Jak uzyskać poradę? Weź udział w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2020

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż w dniu 18 stycznia 2013 r. projekt Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2013-2012 został przekazany do dalszych prac legislacyjnych.

Spadek przestępczości w Polsce

Spada liczba przestępstw kryminalnych. Częściej jednak ujawniane są przestępstwa gospodarcze. Wykrywalność sprawców przestępstw jest wysoka.

Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie

Zastanawiamy się często, dlaczego ofiary przemocy w rodzinie pozostają w krzywdzących związkach przez wiele lat i nie potrafią się z nich uwolnić. Dlaczego tak się dzieje, że ofiary uważają, że nie ma wyjścia z sytuacji, w której się znajdują i trudniej im bronić się przed przemocą, wyjaśniają m.in. mechanizmy przemocy.

Fazy przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta.

Bezpłatne porady prawne "Omega Pomagamy"

Raz na dwa tygodnie prawnicy kancelarii udzielają darmowych porad z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego, wypadków komunikacyjnych oraz błędów lekarskich.

Pomoc dla ofiar przestępstw - gdzie ją uzyskać?

Ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatną pomoc w kilkunastu ośrodkach na terenie całego kraju.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?

Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.

Pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach

Trwa wypłacanie zasiłków doraźnych dla poszkodowanych przez nawałnice, trąby powietrzne i gradobicia.

Pozew zbiorowy vademecum

Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

Mediacja w postępowaniu grupowym

Mediacja w postępowaniu grupowym jest dobrowolna. Może doprowadzić do ugody największe spory.

Złożenie pozwu zbiorowego

Złożenie pozwu zbiorowego do sądu może wydawać się skomplikowaną czynnością. Podpowiadamy, co może sprawić poszkodowanym najwięcej problemów.

Klienci Amber Gold szykują pozew zbiorowy

Do grupy, która chce złożyć pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold, dołączyło już blisko 300 osób. Średnia kwota utraconych inwestycji to ok 45.000 zł. Suma roszczeń zbliża się zatem do 15 mln złotych.

Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku

Uległeś wypadkowi z winy drugiej osoby i nie wiesz jak teraz powinieneś postępować? Bardzo wielu poszkodowanych nie jest świadoma, jakie prawa im przysługują oraz o jakie roszczenia mogą się ubiegać. Niewiedza ta działa oczywiście na naszą niekorzyść.

Ściganie przestępstwa zgwałcenia bez wniosku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany, które mają ułatwić ofiarom przestępstwa zawiadomienie o jego popełnieniu.

Jak uzyskać odszkodowanie za zły stan drogi?

Zły stan drogi może doprowadzić do uszkodzenia naszego pojazdu. Podpowiadamy co w takiej sytuacji należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie.

Ruszył Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Do najbliższej soboty (25 lutego) każdy zainteresowany może zgłosić się po bezpłatną poradę prawną.

Pomoc dla ofiar przestępstw

Zbliża się 12. edycja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw. W dniach 20-25 lutego Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem będą oferowały bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną.

Kto otrzyma niższy zachowek?

W pewnych okolicznościach osoba uprawniona do zachowku nie otrzyma go w pełnej wysokości lub wcale. Od kogo dochodzić wypłaty zachowku w takiej sytuacji?

REKLAMA