Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu praca za granicą. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące praca za granicą.
Zapowiada się likwidacja ulgi abolicyjnej
Aktualizacja: 08.09.2020
Polacy pracujący za granicą, którzy są polskimi rezydentami podatkowymi, nie muszą płacić podatku dochodowego w Polsce, bo korzystają z tzw. ulgi abolicyjnej. Sytuacja ta ma się niedługo zmienić i to prawdopodobnie już od 1 stycznia 2021 r. Rząd planuje bowiem likwidację ulgi abolicyjnej. »
Transfer do Polski zasiłku dla bezrobotnych przyznanego za granicą
Aktualizacja: 19.05.2020
Osoba, która pracowała za granicą i otrzymała tam zasiłek dla bezrobotnych, może po powrocie do Polski starać się o transfer świadczenia. Jak to zrobić? »
Polacy w Wielkiej Brytanii po brexicie - status osoby osiedlonej
Aktualizacja: 04.02.2020
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które nastąpiło 1 lutego 2020 r., na razie nie zmieni sytuacji mieszkających w tym kraju obywateli UE, ale jeśli będą oni chcieli tam pozostać, muszą złożyć wniosek o status osoby osiedlonej. Rozpoczynający się wraz z brexitem okres przejściowy potrwa do końca 2020 roku. Jednak prawa i status obywateli państw UE (oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) nie ulegną zmianie jeszcze przez kolejnych sześć miesięcy, czyli do 30 czerwca 2021 r. Tego dnia upływa też termin na złożenie wniosku o status osoby osiedlonej. »
Aktualizacja: 29.11.2019
Obywatel Ukrainy, który pracował i podlegał pod ubezpieczenie społeczne zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, może otrzymać emeryturę w dwóch państwach. ZUS przedstawia warunki umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską i Ukrainą. »
Delegowanie pracowników - zmiany 2020
Aktualizacja: 09.03.2020
Już w lipcu 2020 r. mają wejść w życie zmiany w delegowaniu pracowników. Wszystko to za sprawą nowej dyrektywy o pracownikach delegowanych. Sprawdź, co się zmieni. »
Dni wolne od pracy 2020 - Niemcy
Aktualizacja: 29.06.2020
Dni wolnych od pracy w Niemczech w 2020 r. jest w zależności od landu od 9 do 13. Poznaj kalendarz świąt dla poszczególnych regionów, takich jak: Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia, Hesja, Saksonia, Dolna Saksonia, Nadrenia-Palatynat, Turyngia, Brandenburgia, Saksonia-Anhalt, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, Saara, Brema, Berlin, Hamburg. »
Aktualizacja: 08.01.2021
Kiedy wypadają święta państwowe, a w związku z tym także dni wolne od pracy, w 2020 r. w Niemczech? Czy Niemcy obchodzą te same święta, które świętują Polacy? Poszczególne landy, np. Bawaria, Brandenburgia, mają swoje święta. Sprawdź kalendarz dni wolnych od pracy w 2020 r. dla każdego z nich. »
Aktualizacja: 25.06.2019
Studenci często przeznaczają wakacje na pracę. Podpisują umowy zlecenia, o pracę, pracują bez umowy lub wyjeżdżają za granicę. Co powinni wiedzieć? Kiedy pracodawca będzie opłacał za nich składki ubezpieczeniowe? Czym jest formularz A1? »
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE
Aktualizacja: 03.06.2019
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w UE polega na prawnym uregulowaniu łączności pomiędzy systemami zabezpieczenia społecznego państw członkowskich Unii. Osoby przemieszczające się do innych krajów unijnych, zmieniające miejsce zamieszkania i pracy, zachowują prawo do świadczeń z każdego z tych państw. »
Jakie warunki powinien spełniać lekarz chcący rozpocząć pracę za granicą?
Aktualizacja: 30.05.2019
Swobodny przepływ ludzi i usług w obrębie krajów Unii Europejskiej sprawia, że lekarze coraz częściej rozważają rozwijanie swojej kariery zawodowej w szpitalach i przychodniach zlokalizowanych w krajach skandynawskich czy Wielkiej Brytanii. Jakie warunki i formalności powinni spełnić, zanim zdecydują się na tak duży krok, jak wyprowadzka do innego kraju? »
Obowiązkowy system pomiaru dobowego czasu pracy - wyrok TSUE
Aktualizacja: 17.05.2019
Trybunał Sprawiedliwości UE nakłada na państwa członkowskie obowiązek stosowania przez pracodawców systemu pomiaru dobowego czasu pracy. Ma to na celu zapewnienie skuteczności praw przyznanych w Dyrektywie o czasie pracy i przez Kartę praw podstawowych UE. »
Praca lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii po brexicie
Aktualizacja: 23.04.2019
Wielu lekarzy i przyszłych lekarzy z Polski rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii. NHS planuje zatrudnienie kilku tysięcy specjalistów medycyny rodzinnej. Jak brexit wpłynie na pracę lekarzy rodzinnych w Wielkiej Brytanii? »
Twardy brexit to niższe emerytury Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii
Aktualizacja: 18.04.2019
Twardy brexit spowoduje obniżenie wysokości emerytur Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Bezumowne wyjście z UE oznacza niewliczanie okresu pracy w Wielkiej Brytanii do stażu emerytalnego. »
Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce, Niemczech i Francji w 2019 r.
Aktualizacja: 29.06.2020
Zakaz jazdy ciężarówek w 2019 r. w Polsce, Niemczech i we Francji odbywa się na nieco odmiennych zasadach. Każde państwo w Europie ustala własne przepisy w tym zakresie. Jakie pojazdy objęte są zakazem? W które dni świąteczne i w jakich godzinach zakazany jest ruch tirów? Ile wynosi kara za nieprzestrzeganie przepisów? »
Umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią
Aktualizacja: 14.02.2019
Dnia 13 lutego 2019 r. została podpisana umowa o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego między Polską a Białorusią. Zgodnie z umową okresy ubezpieczenia na Białorusi będą uwzględniane w Polsce w celu ustalenia prawa i wysokości emerytur i rent. Ponadto możliwy będzie transfer świadczeń osobom mieszkającym w drugim państwie. »
Zasiłek dla rolnika na kwarantannie
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »