REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolizja z rowerzystą – czy winny jest zawsze kierowca samochodu?

Czy w przypadku kolizji z rowerzystą winą jest zazwyczaj obarczany kierowca samochodu? Niestety są silne przesłanki ku temu, by w większości przypadków uznawać winę lub współwinę prowadzącego samochód. Jakie?

Kolizja z rowerzystą – jak postępować?

Niestety, liczba kolizji z rowerzystami rośnie wraz ze wzrostem popularności jednośladów w Polsce. Co zrobić, gdy przydarzy nam się kolizja z rowerzystą?

Podsumowanie zmian w prawie w lutym, marcu i kwietniu 2017 r.

Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które miały miejsce w lutym, marcu i kwietniu 2017 r. Zmiany dotyczą regulacji z zakresu postępowania cywilnego, Krajowej Administracji Skarbowej, prawa karnego, oferty publicznej i warunków wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz spółek publicznych, gier hazardowych oraz systemu monitorowania drogowego przewozu towarów.

Nowe obowiązki informacyjne wobec podmiotu danych po wejściu w życie RODO

Wraz z wejściem unijnych przepisów rozszerza się katalog praw osób, których dane dotyczą (podmiotów danych). Przede wszystkim RODO podkreśla prawo do przejrzystego i jasnego komunikowania o zasadach przetwarzania danych. Poza tym podmiot danych może w każdej chwili żądać wyczerpujących informacji na temat przetwarzania swoich danych, ich sprostowania, usunięcia (o ile nie stoi to w sprzeczności z przepisami prawa), zaprzestania przetwarzania (jeżeli jest to uzasadnione), przeniesienia lub ograniczenia przetwarzania. Administrator danych ma obowiązek w momencie pozyskiwania danych wypełnić obowiązek informacyjny wynikający z przepisów o ochronie danych osobowych wobec każdej osoby, której dane pozyskał.

REKLAMA

Walki z dopalaczami ciąg dalszy

Sklepy z dopalaczami są sporym problemem. Miasta nadal z nimi walczą. Największą kreatywnością wykazali się prawnicy w Łodzi, którzy postanowili zaatakować sprzedawców pozwami o immisję. Łódzcy prawnicy powołują się m.in. na spadek wartości sąsiadujących nieruchomości.

Zasady egzaminu teoretycznego na prawo jazdy

Poniżej prezentujemy zasady teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Ile jest pytań, jakiego typu są to pytania, jaki jest czas trwania egzaminu oraz ile minimalnie trzeba zdobyć punktów, żeby egzamin zdać?

Samowola budowlana - kiedy mamy z nią do czynienia?

Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć dopiero po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę albo po upływie 30 dni od dokonania zgłoszenia o zamiarze dokonania robót budowlanych, o ile w tym terminie właściwy organ nie wyraził swojego sprzeciwu. Katalog robót budowlanych, co do wykonania których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę oraz co do których wymagane jest dokonanie zgłoszenia zawiera art. 29, art.30 i art. 31 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.

Blokowanie witryn z torrentami coraz bardziej możliwe

Choć opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości dotycząca danej kwestii nie jest dla Trybunału wiążąca, to jednak często wyroki TS się z nią pokrywają. Podobnie może być w sprawie serwisu The Pirate Bay (TPB), na temat której wypowiadał się Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Maciej Szpunar. Wskazał, że TPB może zostać umieszczone na liście witryn blokowanych przez europejskich dostawców internetu.

REKLAMA

Nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, gdy skończy się miejsce na pieczątki?

Być może nie trzeba będzie wymieniać dowodu rejestracyjnego, w przypadku, gdy skończy się w nim miejsce na pieczątki potwierdzające pozytywny wynik badania technicznego.

Czy silniki Diesla będą w Polsce zakazane?

Słychać coraz więcej głosów podsycających informacje o tym, że niedługo na terenie UE będzie prawnie zakazana eksploatacja samochodów z silnikami Diesla. Czy to tylko działania lobbystów firm, które nie mają w ofercie wielu silników wysokoprężnych, czy jest w tym ziarnko prawdy?

Wymiana oprogramowania w firmie – jak szybko wdrożyć się w nowy system?

Jedną z głównych obaw, która skutecznie wstrzymuje przedsiębiorców przed zmianą oprogramowania jest kwestia związana z obsługą nowego, nieznanego jeszcze systemu. Firmy bardzo często wskazują na fakt, że pomimo iż rozwiązania wdrożone przed laty, obecnie się już nie sprawdzają, inwestycja w nowe jest utrudniona lub nawet niemożliwa, głównie przez wzgląd na inne rozmieszczenie kluczowych funkcji lub nawet zupełnie różny sposób obsługi.

Co grozi za ukrywanie wad auta przy sprzedaży?

Na rynku samochodów używanych znajdziemy wiele ofert pojazdów z ukrytymi wadami lub zafałszowana historią. Co grozi za ukrywanie wad auta przy sprzedaży?

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Jest wiele czynników, które decydują o tym, jak bardzo dotkliwa będzie kara za spowodowanie kolizji lub wypadku. Co dokładnie grozi za spowodowanie wypadku, a co za spowodowanie kolizji?

Zasady organizowania zgromadzeń publicznych - praktyczny poradnik

Organizacja zgromadzenia publicznego jest skomplikowaną procedurą, wymagającą prawidłowego planowania oraz znajomości aktualnych przepisów. Na organizatorze przedsięwzięcia spoczywa wiele obowiązków. Z niniejszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo, dopełniając wszystkich formalności, zorganizować zgromadzenie publiczne.

Co grozi za przewożenie większej liczby osób w 2017 roku?

Przewożenie większej liczby osób niż jest dozwolona w homologacji pojazdu wciąż jest często praktykowaną czynnością. Do niedawna kary za to przewinienie były niewielkie. Jednak przepisy się zmieniły. Co teraz grozi za przewożenie większej liczby osób?

Ubezwłasnowolnienie - czym jest oraz jaka obowiązuje procedura

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawa cywilnego. Polega ono na ograniczeniu w całości lub w części zdolności do czynności prawnej danej osoby. Wyróżniamy ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe.

Nowelizacja ustawy hazardowej od 1 kwietnia 2017 r.

Już za kilka dni, 1 kwietnia 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy hazardowej. Jak zmienią się przepisy dotyczące organizowania gier hazardowych? Co zmieni się w zakresie opodatkowania?

System podatkowy wymaga gruntownej reformy

Zdaniem przedsiębiorców największymi barierami dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są biurokracja, powielaczowe przepisy prawne oraz skomplikowany system podatkowy, który wymaga gruntownej reformy.

Co warto wiedzieć o przebiegu przesłuchania?

Cechą wspólną każdego przesłuchania jest fakt, że w zasadniczej większości przypadków jedynie prowadząca je osoba wie, co chce osiągnąć i jaki jest cel tego środka dowodowego. Dlatego też, bez względu na charakter, w jakim jesteśmy przesłuchiwani zawsze dobrze jest pamiętać, że to nie my rozdajemy w tej grze karty, a każde słowo czy gest może zostać przez przesłuchującego odebrane inaczej niż byśmy sobie tego życzyli.

Z pozwem o obniżenie alimentów wystąpić łatwo, wygrać w sądzie – trudniej

Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może w pewnych sytuacjach domagać się zmiany wysokości ustalonych pierwotnie alimentów. Do takiego jednak postępowania należy się odpowiednio przygotować.

Banderole legalizacyjne na wyroby tytoniowe - zmiany od 1 marca

1 marca 2017 r. sprzedawcy wyrobów tytoniowych rozpoczną procedurę pozyskania i naklejenia nowych banderoli legalizacyjnych na niektóre wyroby tytoniowe. Do czasu naklejenia znaków ważnych w 2017 r. nie będzie można sprzedawać towarów ze starymi banderolami z 2016 r. Nałożenie się w tym czasie na siebie dwóch zdarzeń, tj. ustawowej utraty ważności części banderoli tytoniowych i reformy KAS, może nieznacznie opóźnić proces pozyskiwania i naklejania banderoli legalizacyjnych.

Przedsiębiorca utraci nielegalnie uzyskany majątek

Sejmowa podkomisja nadzwyczajna powołana przez Komisję Sprawiedliwości i Spraw Człowieka przyjęła nowelizację ustawy kodeks karny oraz szeregu innych ustaw, których celem jest m.in. wprowadzenie do polskiego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego zmian służących pozbawianiu sprawców przestępstw korzyści osiągniętych z popełnienia czynów zabronionych.

Objaśnienia prawne, czyli ułatwienia dla przedsiębiorców

W celu ułatwienia życia przedsiębiorcom, organy administracji w przypadku skomplikowanych przepisów będą wydawać napisane przystępnym językiem „objaśnienia prawne”. Zastosowanie się do objaśnień będzie chroniło przedsiębiorcę przed sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami.

Zakaz przekazywania i ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa

Prawo przewiduje zakaz przekazywania i ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa przez okres trzech lat od ustania stosunku pracy. Jednak ten okres ochronny może zostać przedłużony, jeżeli strony umowa tak postanowią. Przedłużenie okresu ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa ponad ustawowe trzy lata może nastąpić na podstawie samej umowy o pracę lub też osobnego porozumienia.

Zastaw rejestrowy - zabezpieczenie wierzytelności przedsiębiorcy

Z początkiem stycznia 1998 roku, ustawą z dnia 6 grudnia 1996 roku o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów do systemu zabezpieczeń wierzytelności wprowadzono niezwykle istotną instytucję zastawu rejestrowego. Instytucja ta okazała się bardzo przydatna w prawie polskim, które dotychczas znało jedynie zastaw posesoryjny jako formę zabezpieczeń na rzeczach ruchomych (oraz wąską regulację zastawu na prawach). Nie sposób też pominąć roli, jaką odegrał zastaw rejestrowy w zwiększeniu zdolności kredytowej przedsiębiorców.

Kodeks spółek handlowych – co zmieniło się od 1 stycznia 2017 r.?

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać zmiany w Kodeksie spółek handlowych, wprowadzone ustawą z dnia 16 grudnia 2016 roku o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Prześledźmy, jakie nowe regulacje wprowadził ustawodawca.

Co grozi za pomoc w popełnieniu samobójstwa?

Za pomoc innej osobie w samobójstwie lub namawianie jej do targnięcia się na własne życie grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kodeks karny nie przewiduje w żadnym wypadku możliwości nadzwyczajnego złagodzenia kary ani odstąpienia od jej wymierzenia.

Eutanazja w polskim prawie

Eutanazja w Polsce jest nielegalna. Zakazane jest zarówno zabójstwo człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia, jak i pomoc w samobójstwie. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Sytuacja pracowników po śmierci przedsiębiorcy – zmiany od 2018 r.

Założenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju, przewidują zmiany dla pracowników w przypadku śmierci przedsiębiorcy. Zgodnie z propozycją po śmierci przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną umowy o pracę nie wygasną, a wszystkie uprawnienia i obowiązki pracodawcy będą wykonywane przez prokurenta mortis causa, czyli prokurenta na wypadek śmierci. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę

Kodeks Pracy określa warunki na jakich można rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W przypadku, gdy nie zostały one spełnione, pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy. Od 1 stycznia 2017 r. ma na to 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Wpływ nowej ustawy o obrocie gruntami rolnymi na rynek nieruchomości magazynowych

Czy nowa ustawa o obrocie gruntami rolnymi wpływa na rynek nieruchomości magazynowych? Tak, jej skutki są coraz bardziej odczuwalne. W jaki sposób?

Czy zgoda na przetwarzanie danych osobowych może być w regulaminie?

Jest to dość częsta praktyka, że zapisując się na newsletter lub biorąc udział w konkursie, pojawia się pod formularzem zgłoszeniowym jedynie wymóg zaakceptowania regulaminu usługi, natomiast w samym regulaminie jest informacja, że „jego zaakceptowanie jest równoważne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych”. Czy rzeczywiście tak jest i czy taka praktyka jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych?

System zarejestrowanych eksporterów REX

Na początku tego roku uruchomiony został system zarejestrowanych eksporterów REX. Po rejestracji w tym systemie eksporter może wystawić oświadczenie o pochodzeniu umożliwiające skorzystanie z preferencji celnych dla towarów importowanych do Unii Europejskiej. Natomiast eksporterzy, którzy nie zarejestrują się w systemie mogą potwierdzać preferencyjne poprzez oświadczenia do przesyłek o wartości do 6000 euro.

Skutki prawne śmierci przedsiębiorcy - nowe regulacje od 2018 r.

Przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju założenia ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z sukcesją przedsiębiorstwa osoby fizycznej przewidują uregulowanie skutków cywilnych w razie śmierci przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Program modernizacji Służby Więziennej na lata 2017-2020

1 stycznia 2017 r. wszedł w życie program modernizacji Służby Więziennej na lata 2017-2020. Program przewiduje m.in. zakup nowego sprzętu, remonty, modernizację systemów informatycznych oraz podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników.

Kredyt we frankach - porady RPO i Rzecznika Finansowego

Osoby, które zaciągnęły kredyt we frankach mogą liczyć porady ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego. W styczniu i lutym będzie można skorzystać z porad w ramach akcji „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”.

Radcy prawni negatywnie o projekcie ustawy o komornikach

Zdaniem samorządu radcowskiego proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy dotyczące komorników mogą doprowadzić do załamania systemu egzekucji w Polsce.

Zmiany dla przedsiębiorców 2017 r.

Przedsiębiorców w 2017 r. czeka bardzo dużo zmian. Wszystko za sprawą tzw. pakietu 100 zmian dla firm. Część przepisów już obowiązuje.

Nowelizacja ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Nowelizacja m.in. rozszerza katalog podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

Zmiana nazwiska dziecka bez zgody ojca

Co do zasady dziecko nosi nazwisko obojga rodziców. Jednakże zdarzają się sytuację, gdy dziecko na skutek rozwodu rodziców lub innych okoliczności nosi nazwisko inne aniżeli matka czy ojciec. Ponadto w wyniku rozwodu czy zawarcia nowego związku małżeńskiego przez jednego z rodziców może wystąpić potrzeba zmiany nazwiska dziecka, przy czym procedura dokonania ww. zmian uzależniona jest od dwóch okoliczności - sposobu nadania nazwiska dziecka oraz zakresu władzy rodzicielskiej.

Dziesięć najważniejszych zmiany w prawie w 2016 r.

Wielkimi krokami zbliża się koniec roku, a związku z tym także czas podsumowań. Przedstawiamy prawne podsumowanie 2016 roku. Publikacja zawiera ranking najważniejszych nowelizacji obowiązujących aktów prawnych oraz nowe akty prawne, które weszły w życie w mijającym roku.

Będzie możliwość płacenia kartą za mandat

MSWiA chce wprowadzić możliwość płacenia za mandat kartą płatniczą. Będzie to dotyczyło zarówno Polaków, którzy muszą dokonać wpłaty na wskazany rachunek bankowy, jak i cudzoziemców, którzy mogą opłacić mandat wyłącznie gotówką. Policjanci stopniowo mają być wyposażani w terminale do kart.

Zmiany w edukacji domowej

Dzieci uczące się w domach będą mogły skorzystać z pomocy dydaktycznych znajdujących się w zasobach szkoły, zmienić ma się także procedura zdobycia pozwolenia na edukację domową.

Wiek emerytalny 2017

Już w październiku 2017 r. na emeryturę przejdą kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat.

Więcej pracy dla więźniów

Więźniowie będą mogli pracować na rzecz samorządu terytorialnego, spółek prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa, a także gminy, powiatu lub województwa. Takie zmiany przewidziane zostały w ustawie o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy oraz ustawie o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020”.

Umowa zlecenie 2017 - wyjaśnienia MRPiPS

Od 1 stycznia 2017 r. pracujących na podstawie umowy zlecenia będzie obowiązywała stawka minimalna za każdą godzinę pracy. Ministerstwo wyjaśniło kogo obejmuje nowa stawka, czy można z niej zrezygnować oraz kto będzie nadzorował przestrzeganie prawa w tym zakresie.

Co z prawami ciężarnych pacjentek?

Rozporządzenia określające standardy opieki okołoporodowej w ciąży fizjologicznej oraz z powikłaniami, jak również standardy postępowania w łagodzeniu bólu porodowego mają obowiązywać tylko do końca 2018 roku. Dzięki tym rozporządzeniom kobiety mogły podejmować bardzo istotne dla siebie i swojego dziecka decyzje.

Sześcioletnie przedszkolaki objęte subwencją oświatową

Ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta RP.

Wielkie zmiany dla komorników

Niedługo wszyscy komornicy będą musieli mieć wyższe wykształcenie prawnicze. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przywrócić zaufanie do zawodu komornika.

Zmiany w zawodzie komornika

Zwiększony nadzór prezesów sądów nad działalnością komorniczą, obowiązek nagrywania wszystkich czynności egzekucyjnych, prowadzenie spraw głównie w swoim rewirze – to tylko niektóre zmiany w zawodzie komornika proponowane przez resort sprawiedliwości.

REKLAMA