REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Procedura, Nieletni

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy rolnik ryczałtowy musi płacić VAT-OSS od sprzedaży roślin z własnej kolekcji?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż roślin z własnej kolekcji przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, która spełnia warunki wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) do państw członkowskich Unii Europejskiej, podlega opodatkowaniu VAT-OSS. Oznacza to, że rolnik ryczałtowy, który przechowuje rośliny dłużej niż miesiąc i sprzedaje je odbiorcom z krajów UE, jest zobowiązany do zapłaty podatku.

Czy Spółka produkująca wyroby z całkowicie skażonym alkoholem etylowym musi stosować dokument e-SAD?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawca, który w ramach działalności gospodarczej sprzedaje środki zapobiegające zamarzaniu i gotowe płyny przeciwoblodzeniowe, w składzie których znajduje się skażony alkohol, jest zobowiązany do stosowania dokumentu e-SAD dla przemieszczeń wyrobów w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Gwarancje procesowe dla nieletnich i ostrzejsze kary za przestępstwa związane z pedofilią

Gwarancje procesowe dla podejrzanych lub oskarżonych poniżej 18. roku życia – jak teraz będą nazywani nieletni – to cel nowelizacji przepisów karnych, jaką Sejm przyjął 9 marca. Umożliwia ona udział w rozprawie dot. osoby poniżej 18 roku życia jego rodziców lub asystenta rodziny. Zaostrza także kary za produkcję pornografii dziecięcej i inne przestępstwa związane z pedofilią.

Gwarancje dla nieletnich przestępców mają być zgodne z unijnymi dyrektywami

Gwarancje procesowe przysługujące podejrzanym lub oskarżonym poniżej 18. roku życia mają być dostosowane do dyrektyw unijnych. Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła rządowy projekt. Do projektu wprowadzono poprawki synchronizujące jego treść z niedawnymi zmianami w Kodeksie postępowania karnego.

REKLAMA

Rząd chce zakazać energetyków nieletnim. Czy to dobry pomysł?

W ostatnich dniach stycznia pojawiły się spekulacje o projekcie zakazu sprzedaży energetyków nieletnim. Wygląda na to, że rząd poparł tą inicjatywę. Otwarte pozostaje pytanie, czy nie spowoduje to efektu odwrotnego do zamierzonego.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Jak wypowiedzieć umowę OC? To kwestia szczególnie ważna podczas zmiany ubezpieczyciela, ewentualnie sprzedaży samochodu.

Wydłużenie urlopów dla rodzin zastępczych

W ramach zmiany w ustawie o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej wydłużamy urlopy dla rodziców zastępczych i podwyższamy ich wynagrodzenia - powiedziała w poniedziałek wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha.

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich

Prezydent 20 lipca podpisał ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma ona zastąpić ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

REKLAMA

Nieletni

Nieletni to pojęcie, które jest istotne w kontekście ponoszonej odpowiedzialności. Jak zostało zdefiniowane w przepisach?

Tarcza Prawna - projekt uproszczenia procedur

Tarcza prawna ma zmniejszyć obciążenia regulacyjne niekorzystne z punktu widzenia funkcjonowania obywateli i prowadzenia biznesu. Na rozwiązaniach w Tarczy skorzystają wszyscy - obywatele, przedsiębiorcy i administracja publiczna. Chcemy, aby procedury administracyjne były załatwiane jeszcze szybciej i jeszcze sprawniej. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu cyfrowych rozwiązań oszczędzimy czas i zmniejszymy koszty związane z załatwianiem spraw. To wpłynie na lepszą współpracę na linii obywatele-administracja - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Jakie są najważniejsze założenia reformy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości?

Przywóz zwierząt z Ukrainy do Polski – skrócona procedura

Ministerstwo Finansów poinformowało o skróconej procedurze przywozu zwierząt z Ukrainy do Polski. Skrócona procedura dotyczy zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES). Procedura ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i skrócenie czasu przewozu zwierząt.

RPD za wznowieniem prac nad projektem ustawy o nieletnich

Rzecznik Praw Dziecka chce wznowienia prac nad ustawą regulującą pobyt nieletnich w ośrodkach wychowawczych i poprawczych

Procedura whistleblowingu - na czym polega i jak bezpiecznie ją stosować?

Procedura whistleblowingu wzbudza wiele emocji. Uregulowanie i rozwijanie tego obszaru wydaje się jednak zasadne, w szczególności z perspektywy podmiotów dążących do funkcjonowania w zgodzie z prawem.

Nadużywanie kajdanek przez policję - RPO

Policja nadużywa prewencyjnego stosowania kajdanek w konwojach i podczas przesłuchań. Prawie wszyscy zatrzymani doprowadzani do komisariatu mają ręce skute z tyłu. PRO ma zastrzeżenia także do używania kajdanek zespolonych czyli na ręce i nogi.

Jak założyć Niebieską Kartę?

Niebieska Karta zakładana jest w związku z przemocą domową. Najczęściej wszczęcie procedury "Niebieskie Karty" dochodzi podczas interwencji policji w związku z wezwaniem. Jak założyć Niebieską Kartę? Jakie są jej skutki?

Niebieska Karta – zakończenie procedury

Niebieska Karta zakładana jest osobom stosującym przemoc w rodzinie. Zgodnie z ustawą zakończenie procedury "Niebieskie Karty" uzależnione jest od spełnienia kilku warunków bądź stwierdzenia braku zasadności podejmowanych działań. Co znaczy ustanie przemocy, uzasadnione przypuszczenie zaprzestania dalszego stosowania przemocy oraz realizacja indywidualnego planu pomocy?

Jak zatrudnić w formie telepracy?

Telepraca jest szczególną formą zatrudnienia polegającą na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy w sposób regularny. Jak wygląda procedura zatrudnienia pracowników w formie telepracy?

Zatrudnienie obcokrajowców - problemy

Polacy chcą zatrudniać obcokrajowców m.in. z Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Chin czy Rosji. Stanowią oni, nie licząc Ukraińców, 10% pracowników tymczasowych w Polsce. Jakie problemy napotykają pracodawcy w związku z procedurą zatrudniania cudzoziemców z Azji i Dalekiego Wschodu?

Jak przebiega procedura orzekania o chorobie zawodowej?

Stwierdzenie występowania choroby zawodowej u pracownika, która spowodowała uszczerbek na zdrowiu lub trwałą/czasową niezdolność do pracy, uprawnia go do różnego rodzaju świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownik może liczyć np. na zasiłek chorobowy, rentę lub jednorazowe odszkodowanie. Jak przebiega procedura orzekania o chorobie zawodowej?

Wywiad środowiskowy o nieletnim - jak jest przeprowadzany?

Wywiad środowiskowy ma za zadanie dostarczyć sądowi informacji o nieletnim, a w szczególności o warunkach jego życia, wychowania, stanie zdrowia itd. Sąd może zlecić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego o nieletnim nie tylko kuratorowi ale także i innym podmiotom.

Jakich czynności prawnych może dokonywać niepełnoletnia osoba?

Osoby niepełnoletnie albo nie mają zdolności do czynności prawnej w ogóle albo mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jakich czynności prawnych może dokonywać niepełnoletnia osoba? Sprawdź!

Solarium tylko dla dorosłych

W trakcie 47 posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Nowe przepisy zakazują korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, a także wprowadzają zakaz promocji takich usług.

Nieletniość jako okoliczność wyłączająca winę

Nieletniość stanowi jedną z okoliczności wyłączających winę. Sprawca w trakcie popełnienia czynu zabronionego powinien być na tyle dojrzały by móc rozpoznać społeczne znaczenie swojego czynu. Polskie prawo przyjęło, że ukończenie 17 roku życia stanowi moment osiągnięcia dojrzałości, która pozwoli na odpowiadanie za popełnienie czynu zabronionego.

Zmiany w zamówieniach publicznych - procedura odwrócona

Zamawiający najpierw dokona oceny oferty. Procedura odwrócona została wprowadzona do Prawa zamówień publicznych.

Wyjazd dziecka za granicę do kraju spoza UE, a wcześniejszy rozwód rodziców

Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie rodzinne wyjazdy. Niewiele osób po rozwodzie zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest załatwienie oświadczenia od ojca/matki przy wyjeździe dziecka z jednym z nich do kraju spoza Unii Europejskiej.

Ordynacja podatkowa 2016 - elektroniczne doręczanie pism

Mające obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. nowe przepisy Ordynacji podatkowej wprowadzają zasadę elektronicznego doręczania pism pełnomocnikom zawodowym. Zdaniem projektodawcy przyczyni się to do zmniejszenia kosztów i usunie wątpliwości związane z doręczeniem pisma przez organ podatkowy.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zagadnienie z pewnością nurtuje osoby, które planują wyjazd poza granice Unii Europejskiej. Jeżeli dopiero zamierzamy wyrobić sobie paszport, powinniśmy wstrzymać się na chwilę od pakowania walizek, gdyż nie otrzymamy go „od ręki”.

Zmiany w polityce karnej

We wtorek – 29 kwietnia 2014 roku - przedmiotem prac rządowych będzie projekt zmian Kodeksu karnego. Zmiany w polityce karnej stanowią drugą część reformy, która ma wejść w życie w lipcu 2015 roku.

Kontrola osobista nieletniego

Kontrola osobista nieletniego (potocznie zwana przeszukaniem) dokonywana jest co do zasady przez pracownika zakładu, schroniska. Czy dokonywanie kontroli osobistej nieletniego stanowi nieuprawnioną ingerencję w prawo do prywatności?

System kar i nagród dla nieletnich

Zgodnie z wytycznymi TK, zawartymi w wyroku z dnia 2 października 2012 roku (U 1/12) system kar i nagród w postępowaniu wobec nieletnich uregulowany został w ustawie. Kiedy i na jakiej podstawie można ukarać lub nagrodzić nieletniego? Jaką karę lub nagrodę można zastosować?

Postępowanie wobec nieletnich na nowych zasadach

Postępowanie wobec nieletnich toczy się według odrębnych zasad niż procedura w sprawach dotyczących osób dorosłych. Z dniem 2 stycznia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Nowelizacja ta wprowadzona została w związku z koniecznością dostosowania uregulowań dotyczących postępowania wobec nieletnich do wymogów Unii Europejskiej oraz wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiany w postępowaniu w sprawach nieletnich

Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2013 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ma wzmocnić pozycje nieletniego w postępowaniu.

Kontradyktoryjnośc w procesie karnym

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadza kontradyktoryjność procesu karnego, czyli sytuację, w której strony są sobie równe i toczą spór przed sądem pełniącym rolę arbitra.

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku

Nowe przepisy dla cudzoziemców w 2014 roku mogą być wynikiem przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o cudzoziemcach, przedłożonego przez ministra spraw wewnętrznych.

Środki zapobiegania przestępczości nieletnich

Do zapobiegania przestępczości i demoralizacji nieletnich mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środki poprawcze. Co do zasady do odpowiedzialności karnej nie mogą być pociągnięte osoby, które nie ukończyły 17 lat. Wobec nieletnich sąd może zastosować szereg środków izolacyjnych bądź nieizolacyjnych.

Rząd zapowiada przyspieszenie postępowań cywilnych

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Zmiany w postępowaniu karnym

Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości zakładają m. in. możliwość reprezentowania oskarżonych przez radców prawnych oraz ograniczenie inicjatywy dowodowej sądu.

Procedura adopcyjna – na co się przygotować

Zdecydowaliście się na adopcję? Najważniejsze, to uzbroić się w cierpliwość potrzebną do przejścia przez długi i skomplikowany proces adopcyjny. Oto jak należy postępować krok po kroku, żeby powiększyć swoja rodzinę o wyczekiwanego malca. Zanim sąd wyrazi zgodę na przysposobienie, dziecko i rodzice muszą się dobrze poznać.

Wadliwe doręczenie korespondencji osobie niepełnoletniej

W dniu 17 marca 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (dalej „WSA”) wydał wyrok, w którym stwierdził, że strona postępowania administracyjnego może, w celu obrony własnych interesów, podnieść skutecznie zarzut wadliwego doręczenia korespondencji, jeżeli korespondencja ta została odebrana przez osobę niepełnoletnią (sygn. akt II SA/Op13/2011, dalej „Wyrok”).

Reprezentacja dziecka przed sądem w sprawach karnych i administracyjnych

W sprawach karnych osoby nieletnie, a więc takie które nie ukończyły siedemnastego roku życia mogą być reprezentowane przez swoich rodziców. W przypadku postępowania administracyjnego osoby posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych posiadają w pewnych przypadkach zdolność procesową. W pozostałym zakresie działają przez przedstawicieli ustawowych.

Jakie są uprawnienia kuratora wobec nieletniego podopiecznego?

Rolą kuratora sądowego jest realizacja zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które kurator wykonuje w ramach realizowania orzeczeń sądu. Aby te zadania realizować kurator dysponuje różnymi uprawnieniami. Jakie to uprawnienia?

Kto może przeglądać akta sprawy?

Nie wszystkie osoby zainteresowane przebiegiem postępowania karnego mają prawo przeglądać akta. Kto i w jakich sytuacjach ma do tego prawo?

Postępowanie uproszczone w procedurze karnej

Postępowanie uproszczone w procedurze karnej przewiduje mniej wymagań dotyczących procesu i dochodzenia w porównaniu z trybem zwyczajnym. Zmniejszenie wymagań powoduje przyspieszenie przebiegu procesu. Jakie uproszczenia dotyczą tego postępowania?

Praca wakacyjna: gdzie może pracować dziecko?

Okres wakacji to czas wzmożonego zainteresowania u dzieci pracami lekkimi, jak roznoszenie ulotek czy statystowanie przy produkcji filmów. Kto dziecko może podjąć taką pracę i jakie dodatkowe warunki należy spełnić?

Praca młodocianych: rozwiązanie umowy o pracę przez rodzica

Młodociani mogą samodzielnie podejmować pracę. Nie jest wymagana do tego zgoda rodziców. Jeżeli jednak wykonywana praca będzie się sprzeciwiać dobru dziecka, rodzic może zakończyć ten stosunek pracy.

Obok poprawczaków hostele dla nieletnich

Hostele mają pomóc nieletnich w wyjściu z zakładu poprawczego. Kuratorzy będą mogli zlecić badanie na obecność w organizmie nieletniego alkoholu lub innych substancji.

Jakie zmiany w procedurze karnej?

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego pracuje nad zmianami w procedurze karnej. Zmiany mają dotknąć przepisów o skazaniu bez rozprawy, dobrowolnego poddania się karze oraz wprowadzić nową podstawę umorzenia postępowania.

Kto ma obowiązek zgłosić niewłaściwe zachowanie nieletniego?

Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu czynu karalnego przez nieletniego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.

Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Środki stosowane wobec nieletniego zostały wymienione w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

REKLAMA