Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu przemoc. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące przemoc.
Renata Durda, Niebieska Linia: Państwo nie radzi sobie z przemocą w rodzinie [PODCAST]
Aktualizacja: 20.01.2021
Dla „Niebieskiej Linii” rok 2020 był bardzo trudny. Mieliśmy największą liczbę zgłoszeń od 25 lat. Teraz trudność polegała na tym, że wiele służb nie działało w tym czasie – mówi Renata Durda. Zapraszamy do wysłuchania podcastu. »
Aktualizacja: 30.07.2020
Premier zdecydował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją. Jak podkreślił "sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej, prawomocnej procedury". »
Aktualizacja: 31.07.2020
„Udowodnienie przemocy psychicznej czy też ekonomicznej jest trudniejsze niż w przypadku przemocy fizycznej” – przekonuje adwokat Tamara Pokrzywka-Bensalem. „Czasem ofiary tej przemocy przekonane są o swojej bezużyteczności, winie lub po prostu zmęczone na tyle, że wolą zgodzić się na rozwód bez orzekania o winie” - dodaje. »
Zakaz bicia dzieci ma charakter absolutny - RPO
Aktualizacja: 28.02.2020
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że zakaz bicia dzieci ma charakter absolutny. Nie ma od niego żadnych wyjątków. RPO wysłał kolejne pismo do Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w sprawie książki "Pasterz serca dziecka", która promuje przemoc wobec dzieci jako metodę wychowawczą. »
Zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy - raport "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019"
Aktualizacja: 09.10.2019
Raport "Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019" jest niepokojący. Aż 46% pracowników biurowych i fizyczno-umysłowych padło ofiarą mobbingu. Jakie konsekwencje niosą za sobą zagrożenia psychofizyczne w miejscu pracy? »
Przemoc a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego
Aktualizacja: 15.02.2019
Nie ma takiego tytułu w kościelnym prawie małżeńskim, jak tytuł w postaci przemocy, na podstawie którego można byłoby prowadzić proces oraz orzec nieważność zawartego małżeństwa. Czy oznacza to zatem, iż jeśli dochodzi do zjawiska przemocy, to nie interesuje on sądu kościelnego? Wręcz przeciwnie. »
Przemoc w rodzinie – definicja, prawa ofiar
Aktualizacja: 11.01.2019
Definicja przemocy w rodzinie została określona w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Przepisy te mają chronić ofiary przemocy, dając im prawo do bezpłatne pomocy. »
Niebieska karta a ograniczenie władzy rodzicielskiej
Aktualizacja: 13.07.2017
Procedura niebieskiej karty ma za zadanie zwalczanie problemu przemocy w rodzinie. Wszczęcie tej procedury może stanowić dowód w przypadku postępowania w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej. »
Komornicy pomagają ofiarom przemocy ekonomicznej
Aktualizacja: 13.12.2016
Okazuje się, że ofiarami przemocy ekonomicznej są głównie kobiety. Chociażby niepłacenie alimentów jest przemocą ekonomiczną. Komornicy postanowili pomóc osobom w takiej sytuacji. »
Do przemocy w rodzinie dochodzi coraz rzadziej
Aktualizacja: 28.11.2016
Liczba ofiar dotkniętych przemocą w rodzinie spada. Coraz mniej osób ma Niebieską Kartę. Pracownicy socjalni coraz rzadziej odbierają dzieci z rodzin, w których życie lub zdrowie dziecka było bezpośrednio zagrożone. »
Aktualizacja: 02.03.2015
Problem znęcania się coraz częściej pojawia się na sądowej wokandzie. Nasze społeczeństwo staje się bardziej świadomie swoich praw, przez co znęcanie przestaje być tematem tabu. W kodeksie karnym, przestępstwo to zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, jednak w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, kara może sięgnąć nawet dziesięciu lat. Jeśli zaś w wyniku znęcania, osoba pokrzywdzona targnie się na własne życie – przestępstwo to zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. »
Aktualizacja: 24.10.2014
Niebieska Karta to nazwa procedury podejmowanej i prowadzonej w związku z uzasadnionym podejrzeniem istnienie przemocy w rodzinie. Kto i na jakich zasadach może wszcząć procedurę Niebieskiej Karty? Na czym ona polega i jak długo trwa? »
Aktualizacja: 10.02.2014
22 stycznia 2014 roku weszła w życie ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Przewiduje ona dwie możliwości: oddanie osób stwarzających zagrożenie nadzorowi policji lub przymusowego skierowania ich do specjalnego ośrodka izolacyjnego. »
Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej
Aktualizacja: 07.10.2013
Jak eksmitować z lokalu komunalnego sprawcę stosowania przemocy w rodzinie? »
Zostań Pracownikiem Socjalnym 2013 – podziel się swoimi sukcesami!
Aktualizacja: 26.08.2013
Redakcje czasopism ,,Pracownik Socjalny w Terenie”, ,,Doradca Kierownika OPS” oraz „Głos Pedagogiczny” zapraszają do udziału w konkursie Pracownik Socjalny Roku 2013. Konkurs skierowany jest do pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Wręczenie nagród nastąpi podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu dla Pedagogów Szkolnych i Pracowników OPS. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie