REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Psychiatra

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Psycholog a psychiatra – jakie są różnice?

Psycholog i psychiatra - jaka jest różnica? Psycholog i psychiatra to dwaj różni specjaliści. W tym artykule psycholog tłumaczy, jakie są kluczowe różnice pomiędzy psychologiem i psychiatrą w wykształceniu i zakresie praktyki.

Zwolnienie lekarskie na depresję: firma zapłaci chorobowe a ZUS - zasiłek chorobowy, komu i ile

Depresja, zwłaszcza wśród pracowników, przybiera taką skalę, iż specjaliści określają to zjawisko mianem nowej pandemii. Część pracowników korzysta z pomocy lekarza, a część nie ma odwagi lub nie wie o tym, że cierpią na depresję.

Zawód medyczny: instruktor terapii uzależnień. To nie psychiatra, nie psycholog i nie psychoterapeuta

Od 26 marca 2024 r. obowiązują nowe, dodatkowe zawody medyczne - jest ich łącznie 15. Jednym z nich jest instruktor terapii uzależnień. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to ani psychiatra ani psycholog. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to potrzebny zawód. Coraz więcej osób zmaga się z problemami czy to zawodowymi, zdrowotnymi czy w sferze zdrowia psychicznego. Wiele osób sięga też po używki. W ostatnim czasie dużo się mówi o jednorazowych e-papierosach, napojach energetycznych czy substancji psychoaktywnych - bardzo szkodliwych dla zdrowia. Problem istnieje też wśród dzieci. Wiele miejsc pracy, szkół czy uczelni decyduje się na darmowe benefity, takie jak wsparcie psychologów. Polityka mental health rozwija się a wraz z nią będzie się rozwijał nowy zawód - instruktor terapii uzależnień. 

Benefity. 60 proc. pracowników oczekuje w pakiecie od firmy opieki psychiatry lub psychologa

60 proc. pracowników oczekuje od firm dodatkowego ubezpieczenia obejmującego opiekę psychiatry lub psychologa – wynika z raportu z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden. Jednocześnie tylko 14 proc. pracodawców deklaruje podejmowanie działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników.

REKLAMA

L4 od psychiatry – ile jest płatne? Czy pracodawca wie, od jakiego lekarza jest wystawione zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie od psychiatry. Ile jest płatne? Jak długo można na nim przebywać? Czy lekarz może je wystawić z datą wsteczną? Czy prcodawca wie, od jakiego lekarza jest zwolnienie? 

Sztuczna inteligencja w psychiatrii. "Maszyna nie ma uczuć, nie ma empatii, ale potrafi je znakomicie udawać"

Zdaniem psychiatry dr n. med. Dariusza Juchnowicza, potencjał sztucznej inteligencji w psychiatrii jest ogromny, ale może nieść też zagrożenia. Jego zdaniem wkrótce może się okazać, że jedyną przewagą lekarza nad sztuczną inteligencją, jest różnica w obecności fizycznej i bliskości drugiego człowieka.

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – jaka jest ich rola?

Psychiatra, psychoterapeuta, psycholog – czym się różnią? Problemów natury emocjonalnej, psychologicznej czy też psychicznej nie wolno bagatelizować. Nieleczone mogą być powodem wielu zaburzeń, skutecznie obniżających komfort życia nie tylko osoby dotkniętej przypadłością, ale także najbliższych. Warto zasięgnąć opinii specjalisty, ale pojawia się pytanie, do kogo się udać? 

Antydepresanty czy terapia w leczeniu depresji?

Antydepresanty czy terapia w leczeniu depresji? W ciągu ostatnich 5 lat liczba przyjmowanych przez Polaków antydepresantów wzrosła o jedną trzecią. Co się do tego przyczyniło? Wzrost liczby chorych czy działania koncernów? Co mówią specjaliści o skuteczności leczeniu depresji antydepresantami?

REKLAMA

Nowy program wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi "Od zależności ku samodzielności"

Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin w pokonywaniu napotkanych trudności – to główny cel programu „Od zależności ku samodzielności”. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała program, którego budżet na rok 2023 to 3 mln zł.

Centra Zdrowia Psychicznego - co to jest i ile ich obecnie jest?

Jeszcze przed pandemią i wybuchem wojny w Ukrainie co czwarty Polak potrzebował pomocy psychologa bądź psychiatry. Obecnie statystyki są bardziej alarmujące. Dlatego tak ważna dla funkcjonowania społeczeństwa jest ciągła rozbudowa sieci Centrów Zdrowia Psychicznego, w których można uzyskać natychmiastowe wsparcie przez całą dobę. Do końca roku ma ona objąć 1/3 dorosłej populacji kraju.

Depresja - gdzie szukać pomocy?

Jakie są przyczyny i objawy depresji? W jaki sposób odbywa się leczenie? Gdzie można szukać pomocy dla siebie lub bliskiej osoby?

Wizyta u psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty – kiedy potrzebne jest skierowanie?

Osoby w kryzysie psychicznym mają prawo zgłosić się do lekarza psychiatry, psychologa, psychoterapeuty, terapeuty uzależnień lub do szpitala psychiatrycznego. W jakich przypadkach wymagane jest skierowanie do takiego specjalisty?

Zdrowie psychiczne pracowników [RAPORT]

Zdrowie psychiczne pracowników ucierpiało podczas pandemii COVID-19. Pracodawcy muszą tworzyć systemy wsparcia zdrowia psychicznego w firmach. Jakich rozwiązań oczekują zatrudnieni?

Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?

Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry – jak długo trwa i jak jest płatne?

Kwestie dotyczące zwolnienia lekarskiego od psychiatry budzą spore zainteresowanie wśród pracowników, ale też wiele wątpliwości. Warto wiedzieć ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku, jak jest ono płatne i w jaki sposób i jak wygląda ewentualna kontrola ZUS.

Stosowanie przymusu wobec pacjenta

Pierwsza kategoria sytuacji, gdy można stosować przymus bezpośredni, to dopuszczenie się przez pacjenta zamachu na własne życie lub zdrowie. O zastosowaniu przymusu bezpośredniego decyduje lekarz, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie.

Badanie, leczenie i rehabilitacja osób z zaburzeniami psychicznymi

Orzeczenie lekarskie wydawane jest po przeprowadzeniu badania na podstawie analizy wszystkich danych, jakimi dysponuje lekarz. Każdorazowo szpital musi posiadać informacje o tym, kiedy pacjent opuścił szpital, w jakim celu i na jakiej podstawie.

Depresja a „rozwód kościelny"

Małżeństwo zawarte w stanie choroby psychicznej (depresji, schizofrenii, czy paranoi, a bardzo często także w okresie przerw między chorobowych (tzw. remisja choroby), jest zawarte nieważnie.

Przymusowe leczenie psychiatryczne

Poddanie się leczeniu psychiatrycznemu jest z reguły dobrowolne. W wyjątkowych jednak sytuacjach, istnieje możliwość zobowiązania do leczenia osoby, która nie zgadza się dobrowolnie na leczenie. Leczenie wbrew woli osoby chorej psychicznie jest więc ostatecznością.

Lepsza ochrona pacjentów chorych psychicznie

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Celem noweli jest lepsza ochrona praw pacjentów.

REKLAMA