Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu sprawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące sprawca.
Zabójstwo najbardziej popularnym przestępstwem przeciwko życiu
Aktualizacja: 26.01.2015
Zabójstwo jest przestępstwem skutkowym, co oznacza że dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wystąpienie skutku w postaci śmierci człowieka. Będzie miała ona miejsce jedynie w przypadku trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. »
Instytucja małego świadka koronnego
Aktualizacja: 24.02.2014
Małym świadkiem koronnym jest sprawca, który wraz z innymi osobami współdziałał w popełnieniu przestępstwa, a który organom ścigania ujawnił niezbędne informacje dotyczące okoliczności jego popełnienia. W takim przypadku sąd obligatoryjnie orzeka nadzwyczajne złagodzenie kary. »
Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie
Aktualizacja: 02.11.2012
Zastanawiamy się często, dlaczego ofiary przemocy w rodzinie pozostają w krzywdzących związkach przez wiele lat i nie potrafią się z nich uwolnić. Dlaczego tak się dzieje, że ofiary uważają, że nie ma wyjścia z sytuacji, w której się znajdują i trudniej im bronić się przed przemocą, wyjaśniają m.in. mechanizmy przemocy. »
Korupcja: korzyść majątkowa a korzyść osobista
Aktualizacja: 25.04.2012
O uznaniu jakiegoś dobra za korzyść majątkową lub osobistą powinno decydować to, jaką potrzebę zaspokaja ono w większym stopniu. Jeżeli zaspokaja przede wszystkim potrzebę materialną, to jest korzyścią majątkową, a jeżeli niematerialną, jest korzyścią osobistą. »
Aktualizacja: 08.02.2012
Niepoczytalność to brak możliwości rozpoznania przez sprawcę znaczenia czynu lub brak możliwości pokierowania swoim zachowaniem. »
Przemoc w rodzinie - vademecum
Aktualizacja: 19.03.2012
Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo. »
Związanie sądu treścią aktu oskarżenia
Aktualizacja: 30.09.2011
Sąd nie jest związany w sposób mechaniczny pełną treścią aktu oskarżenia, tzn. kwalifikacją prawną zarzutów lub opisem czynu i może te elementy aktu oskarżenia zmodyfikować. Tym co wiąże Sąd jest natomiast samo zdarzenie historyczne będące podstawą tego aktu. »
W jakich sprawach prowadzi się śledztwo?
Aktualizacja: 30.09.2011
Śledztwo jest główną (podstawową) formą prowadzenia postępowania przygotowawczego. W stosunku do dochodzenia jest bardziej sformalizowane i zajmuje się sprawami o “cięższym rodzaju gatunkowym”. Niniejsze opracowanie przedstawia, w jakich sprawach prowadzone jest śledztwo. »
Strategie radzenia sobie z przemocą
Aktualizacja: 03.10.2011
Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci. »
Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?
Aktualizacja: 03.10.2011
Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą. »
Karalność obrzucania pojazdu w ruchu przedmiotami
Aktualizacja: 13.10.2011
Zgodnie z dyspozycją przepis art. 76 Kodeksu wykroczeń, karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny podlega ten, kto rzuca kamieniami lub innymi przedmiotami w pojazd mechaniczny będący w ruchu. »
Czy postępowanie wobec osoby posiadającej narkotyki można umorzyć?
Aktualizacja: 18.07.2011
Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadzą możliwość umorzenia postępowania wobec osoby posiadającej nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek. Zaostrzona zostanie również kara dla osób wprowadzających narkotyki do obrotu. Będą mogli zostać skazani nawet na 12 lat pozbawienia wolności. »
Czego osoba pomówiona może domagać się od sprawcy?
Aktualizacja: 18.07.2011
Pomówienie, czyli informacja poniżająca inną osobę, jest przestępstwem określonym w kodeksie karnym. Czego można domagać się od sprawcy takiego przestępstwa? Czy przysługuje nam tylko droga postępowania karnego, czy możemy domagać się swoich roszczeń także w postępowaniu cywilnym? »
Aktualizacja: 03.10.2011
Istnieje wiele definicji przemocy. Wiadomo, że jeśli ktoś kogoś bije, krzywdzi, maltretuje – to jest właśnie przemoc. Jednak kiedy dochodzi do opisania konkretnych zdarzeń i stwierdzenia, czy dane zachowanie i traktowanie jest przemocą, wtedy okazuje się, że sprawa wcale nie jest ani taka prosta, ani jednoznaczna. »
Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?
Aktualizacja: 10.10.2011
Kodeks wykroczeń określa wprost, iż jednym z warunków przypisania odpowiedzialności za czyn jest to, aby sprawca był w pełni poczytalny. W związku z powyższym w razie wątpliwości, co do poczytalności sprawcy jest on poddawany stosownym badaniom. Co do zasady brak poczytalności wyłącza możliwość ponoszenia odpowiedzialności za wykroczenie, należy jednak podkreślić, iż zasada ta nie obowiązuje jeśli sprawca wykroczenia wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie