REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Szkoda, Szkoda majątkowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trudno uwierzyć, że te szkody wydarzyły się naprawdę...

Wystarczy małe niedopatrzenie czy pech, aby narazić firmę na wielkie straty finansowe, a nawet doprowadzić do bankructwa. Przykłady z artykułu pokazują, że zdarzają się czasem bardzo nieprawdopodobne sytuacje. Kiedy małe i średnie przedsiębiorstwa powinny rozważyć ubezpieczenie? 

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika na osobie trzeciej? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za szkody? Co oznacza szkoda i jak ją wycenić?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika?

Kto odpowiada za szkodę wyrządzoną przez pracownika na osobie trzeciej? Czy pracodawca może obciążyć pracownika za szkody? Co oznacza szkoda i jak ją wycenić?

UFG: w poniedziałki i czwartki najczęściej dochodzi do szkód komunikacyjnych

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, iż najwięcej szkód odnotowano w maju, zaś dniem tygodnia, w którym najczęściej dochodziło do szkód, okazał się poniedziałek.

REKLAMA

Uszkodzenie towaru w sklepie - czy klient musi zapłacić?

Chyba każdemu z nas zdarzyło się w sklepie zauważyć jakiś rozbity słoik z jedzeniem lub inny zniszczony produkt. Czasem wystarczy chwila nieuwagi nad dzieckiem, czy zwykły ścisk ludzi między sklepowymi regałami aby doszło do uszkodzenia towaru. Gdy przydarzy nam się taka sytuacja, to czy musimy za ten towar zapłacić?

Dalszy wzrost liczby szkód katastroficznych w 2022 r.?

Zdaniem przedstawicieli branży ubezpieczeniowej ten rok może przynieść dalszy wzrost liczby szkód katastroficznych. Coraz częstsze doniesienia o zniszczeniach spowodowanych złą pogodą prowadzą do wzrostu zainteresowania ubezpieczeniami mienia.

Czy pracownik pokrywa koszty naprawy samochodu służbowego?

Koszty naprawy samochodu służbowego - czy pokrywa je pracownik? PIP wyróżnia dwa rodzaje odpowiedzialności pracownika - materialną i za mienie powierzone. Czym się róznią?

Szkoda komunikacyjna a odszkodowanie dla posiadacza polisy OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przypomina, iż w razie szkody komunikacyjnej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za posiadacza polisy OC.

REKLAMA

Zakup uszkodzonego samochodu: 1/3 używek po szkodzie

Zakup uszkodzonego samochodu? W 2019 roku 1/3 aut na rynku wtórnym miała odnotowaną szkodę. Obecnie odsetek ten zbliża się do połowy.

Szkody spowodowane przez najemcę - za co odpowiada właściciel mieszkania?

Szkody spowodowane przez najemcę. Najemcy dość często powodują szkody wykraczające poza lokal. Ucierpieć może mieszkanie sąsiada albo część wspólna budynku. Kto odpowiada za te szkody?

Stawki dla warsztatów naprawczych niezmienne od lat

Stawki dla warsztatów naprawczych za roboczogodzinę nie były podnoszone od lat. Czy ta sytuacja może odbić się na klientach?

Majówka - czego unikać? [ranking szkód]

Majówka wyróżnia się większą ilością zgłaszanych szkód. Co może się przytrafić podczas długiego weekendu?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa - na co uważać?

Szkoda komunikacyjna badana przez detektywa to nowy trend, który dotyczy nawet pozornie małych szkód. Czy jest to zgodne z prawem? Jak uzyskać odszkodowanie?

OC sprawcy: co musisz wiedzieć, aby dostać odszkodowanie?

OC sprawcy jest kluczowe dla poszkodowanego. To na jego podstawie kierowca będzie starał się o odszkodowanie.

Zgłoszenie szkody OC. Jak powinno wyglądać?

Zgłoszenie szkody OC. O czym powinien pamiętać poszkodowany, aby jak najszybciej załatwić sprawę?

Ugoda z ubezpieczycielem. Okazja czy poważny problem?

Ugoda z ubezpieczycielem zawarta telefonicznie przyspiesza likwidację szkody. Niestety też może zamknąć drogę do dochodzenia dalszych roszczeń!

Skoda Octavia: najbardziej szkodowe auto w Polsce!

Skoda Octavia nie ma szczęście do kierowców. Aż 24,2 proc. z nich deklarowało spowodowanie szkody w swojej historii ubezpieczenia OC.

Drzewo sąsiada zacienia, zagraża budynkowi, zaśmieca - co zgodnie z prawem można zrobić?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Kto odpowie za zalanie mieszkania?

Zalania mieszkań podczas wakacyjnej nieobecności są szczególnie kosztowne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, kto w praktyce może odpowiadać za takie „zalaniowe” szkody.

Szkody po burzach, ulewach, powodziach - co robić, by nie stracić prawa do odszkodowania

Tego lata bardzo często IMGW ostrzega o burzach i ulewnych deszczach w różnych regionach kraju. Wskutek letnich żywiołów rośnie liczba szkód zgłaszanych ubezpieczycielom, zwłaszcza zniszczeń powstałych wskutek zalania i przepięć. Zdaniem zakładów ubezpieczeń klienci przeważnie nie wiedzą, że tuż po szkodzie mogą sami zacząć ratować majątek i nie narażą się w ten sposób na utratę odszkodowania.

Poważne niszczenie roślin i zwierząt a odpowiedzialność karna

W Polsce karalne jest niszczenie roślin i zwierząt w znacznych rozmiarach oraz takie, które wyrządza istotną szkodę. RPO proponuje określenie w sposób ilościowy i jakościowy konkretnych czynów. Przykładem jest zabicie jednego rysia, który należy do rzadkiego gatunku.

Pomoc dla rolników poszkodowanych w 2019 r. z powodu suszy, przymrozków itp.

Uchwalono zmiany w uchwale dotyczącej pomocy dla rolników poszkodowanych w 2019 r. z powodu suszy, przymrozków, huraganu, deszczu nawalnego, gradu i powodzi. Ile wyniosą środki przeznaczone na pomoc rolnikom?

Program pomocy rolnikom w 2019 r. - susza, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne i powódź

KRUS udziela pomocy rolnikom, którzy doznali szkód w wyniku suszy, huraganu, grady, deszczy nawalnego, przymrozków wiosennych i powodzi w 2019 r. Program pomocy dla rolników i producentów rolnych trwa od 24 września 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć stosowny wniosek.

Pomoc dla rolników od września 2019 r. - susza, huragan, grad, deszcz, przymrozki i powódź

Pomoc dla rolników, którzy ponieśli szkody w związku z suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami i powodzią zostanie przyznana w ramach dotacji. Pierwsze wypłaty nastąpią we wrześniu 2019 r.

Szkoda wyrządzona przez dziecko na terenie zakładu pracy

Jednym z rozwiązań dla rodziców w przypadku zamknięcia szkoły z powodu strajku jest zabranie ze sobą dziecka do pracy. Kto poniesie odpowiedzialność, gdy dojdzie do wyrządzenia szkody przez dziecko?

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy

Odpowiedzialność materialna pracowników za szkody wyrządzone pracodawcy uregulowana jest w art. 114 – art. 127 Kodeksu pracy. Odpowiedzialność materialną pracowników Kodeks pracy normuje odmiennie w zakresie odpowiedzialności ogólnej za mienie inne niż powierzone i w zakresie odpowiedzialności za mienie powierzone.

Odpowiedzialność firm za przestępstwa i szkody - nowe przepisy

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne usterki swych wyrobów. Projekt zmian przeszedł już uzgodnienia wewnątrzresortowe w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wkrótce zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Szkoda transportowa a odpowiedzialność kierowcy

Wielokrotnie analizowałem ryzyka, które towarzyszą przewozom. Było ono jednak przedstawiane jako zespół czynników zewnętrznych powodujących szkody. Nasuwają się jednak pytania, czy kierowca stanowi jeden z elementów szeroko pojętego ryzyka i jaką odpowiedzialność ponosi względem pracodawcy za szkody powstałe w czasie prowadzenia pojazdu.

Wypadki zimowe – przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania

W okresie zimowym dochodzi do wielu wypadków, w tym do upadku na oblodzonym, nieodśnieżonym chodniku czy do zranienia spadającym soplem lodu. Wypadki tego typu dla prawnika prowadzącego sprawy odszkodowawcze są zwykle bardziej czasochłonne i złożone, niż sprawy wypadków komunikacyjnych. Problemy zaistniałe w toku prowadzonej sprawy za „szkodę zimową” są zarówno natury praktycznej, jaki i prawnej.

Zmiany w wypłatach odszkodowań łowieckich dopiero w 2018 r.

Zmiany dotyczące szacowania szkód łowieckich oraz zmiany w zakresie wypłaty odszkodowań łowieckich nie weszły w życie w 2017 r. Nie jest to najlepsza informacja dla rolników, według których wyceny dokonywane przez myśliwych są zdecydowanie za niskie.

Jakie szkody nie zostaną pokryte z OC?

Jakie są wyłączenia ochrony w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC? Wyłączenia reguluje ustawa, ubezpieczyciele nie mogą wprowadzać zmian w tym zakresie.

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez dziecko

Czy jako rodzic odpowiadam za zniszczenia dokonane przez moje dziecko? Kilka dni temu byłem z rodziną w pobliskim sklepie. W czasie zakupów mój 4-letni synek biegał między regałami i zrzucił z półki kilka szklanych butelek z napojami. Dwie z nich stłukły się. Czy będę za to odpowiadał?

Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku

Uległeś wypadkowi z winy drugiej osoby i nie wiesz jak teraz powinieneś postępować? Bardzo wielu poszkodowanych nie jest świadoma, jakie prawa im przysługują oraz o jakie roszczenia mogą się ubiegać. Niewiedza ta działa oczywiście na naszą niekorzyść.

Roszczenie o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy – służebność przesyłu

W dniu 8 września 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, w której uznał, że właścicielowi nieruchomości nie przysługuje wobec nieuprawnionego posiadacza służebności przesyłu roszczenie o naprawienie szkody z powodu obniżenia jej wartości, związanego z normalnym korzystaniem z nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści takiej służebności (sygn. akt III CZP 43/11, dalej „uchwała”).

Kto płaci koszty opinii powypadkowej w Niemczech?

W przypadku likwidacji szkody powypadkowej w Niemczech ważnym elementem jest kwestia pokrycia kosztów powypadkowej opinii rzeczoznawcy. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowany przyczynił się do powstania wypadku drogowego.

Odpowiedzialność cywilna notariusza

Podczas wykonywania czynności notarialnych notariusz powinien zachować szczególną staranność. Czasami jednak notariusze popełniają błędy. Na czym polega odpowiedzialność cywilna notariuszy?

Odszkodowanie za wypadek w sklepie

Właściciel sklepu będzie ponosił odpowiedzialność za szkody, których doznał klient wywracając się na śliskiej posadzce. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu dowodów.

Jaka kara za działanie na szkodę firmy?

Osoba, która zajmuje się sprawami finansowymi w firmie, a wyrządzi szkodę majątkową przekraczającą 200 tysięcy złotych, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Za działanie na szkodę firmy grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Nowa formuła obowiązku naprawienia szkody

Na podstawie ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. nowelizującej przepisy Kodeksu karnego (oraz wielu innych ustaw) zmieniona została w sposób istotny formuła orzekania o obowiązku naprawienia szkody w trybie art. 46 § 1 Kodeksu karnego. Zmiana ta jest korzystna dla pokrzywdzonych i wprowadza kilka nowych rozwiązań takich jak możliwość orzekania przez sąd z urzędu (bez wniosku pokrzywdzonego), czy też możliwość orzekania przez sąd o zadośćuczynieniu.

Co można wliczyć do odszkodowania?

Odszkodowanie stanowi wartość majątkową, będącą kompensacją szkód, które ponieśliśmy w związku z określonym zdarzeniem. Jakie szkody związane z wypadkiem mogą zostać wliczone do odszkodowania?

Co to jest szkoda pośrednia?

Każdy, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Czy jednak odszkodowanie będzie dotyczyło także szkody pośredniej? Czym jest szkoda pośrednia?

Czym jest odpowiedzialność odszkodowawcza?

Co oznacza pojęcie „odpowiedzialność odszkodowawcza”? Kiedy i na jakich warunkach będzie można pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności odszkodowawczej. Kiedy poszkodowany będzie mógł liczyć na odszkodowanie?

Postępowanie w sprawie o odszkodowania od urzędnika

Urzędnicy, którzy przy wykonywaniu swoich obowiązków dopuszczą się rażącego naruszenia prawa będą ponosić odpowiedzialność, jeżeli w wyniku tego osoba fizyczna lub prawna dozna szkody.

Co warto wiedzieć o składce na ubezpieczenie

Konsekwencją niezapłacenia choćby jednej raty na składkę ubezpieczeniową będzie ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W określonych sytuacjach będzie można domagać się również zwrotu zapłaconej składki. Kiedy?

Czy AC chroni przed zderzeniem ze zwierzyną?

Ubezpieczenie AC daje ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez właściciela, innych uczestników ruchu, osoby trzecie, jak równie przez zwierzęta.

Czy odszkodowanie może objąć także koszty holowania?

Polisa OC sprawcy wypadku posłuży nam do zrekompensowania szkód, jakie wywołał sprawca. Czy jednak w ramach odszkodowania można od zakładu ubezpieczeń domagać się także zwrotu kosztów holowania naszego pojazdu?

Odszkodowanie może objąć też utratę wartości pojazdu

W razie wypadku odszkodowanie nie musi obejmować jedynie kosztów naprawy pojazdu. W ramach odszkodowania poszkodowany może również uzyskać wyrównanie szkody w postaci utraty wartości samochodu powypadkowego.

Dobra osobiste

Pojęcie dóbr osobistych oraz ich wyszczególnienie znajduje się w przepisach kodeksu cywilnego.

Bezpodstawne wzbogacenie

Bezpodstawne wzbogacenie polega na uzyskaniu korzyści majątkowej, kosztem innej osoby bez podstawy prawnej i jest podstawą roszczenia majątkowego.

Szkoda majątkowa

Mianem szkody można określić wszelkie uszczerbki w dobrach lub interesach prawnie chronionych, których poszkodowany doznał wbrew własnej woli.

REKLAMA