REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury, Praca w szczególnych warunkach

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaraz minie ważny termin! Do 29 lutego renciści i wcześniejsi emeryci muszą powiadomić ZUS o dodatkowych zarobkach

Najpóźniej 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w 2023 roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mowa tu o przychodach z umowy o pracę, umowy zlecenia a także z działalności gospodarczej.

Dorabianie do emerytury i renty - nowe limity od 1 marca 2024 r.

ZUS informuje, że 1 marca 2024 r. zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobieta/65 lat mężczyzna). Będą wyższe, dzięki czemu seniorzy będą mogli dorobić do swoich emerytur i rent o ponad 240 zł więcej niż dotąd.

W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie? Zdania podzielone.

Ile można dorobić do emerytury (renty) bez jej zmniejszenia lub zawieszenia (grudzień 2023-luty 2024)? Kogo nie dotyczą limity?

Co do zasady emeryci i renciści mogą pracować i dorabiać do emerytury (renty), ale niektórych z nich obowiązują limity zarobkowe. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Od 1 grudnia 2023 r. limity dorabiania do emerytury i renty będą wyższe.

REKLAMA

Dla kogo emerytury pomostowe? Co się zmienia od 2024 roku? Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które zmienią ustawę o emeryturach pomostowych. Przyszli emeryci nie będą musieli udowodniać rozpoczęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r., a wykonywanie takiej pracy mogli (będą mogli) zacząć po 31 grudnia 2008 r. Dzięki temu prawo do emerytury pomostowej będą nabywały kolejne roczniki. Czym jest praca w trudnych warunkach? Jacy płatnicy składają ZUS ZSWA?

Komunikat ZUS o wcześniejszych emeryturach w 2024 r. [23 VIII 2023 r.]

Przepisy zmieniające ustawę o emeryturach pomostowych wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. ZUS informuje, co się zmienia.

Emerytury pomostowe - duże zmiany od 1 września 2024!

Emerytury pomostowe - duże zmiany od 1 września 2024! W dniu 16 sierpnia 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: ustawa zmieniająca). Kto będzie mógł przejść na emeryturę pomostową? Komu przysługuje emerytura pomostowa 2023 r.? Ile wynosi emerytura pomostowa w 2023 r.?

Ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Czy pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w okresie ochronnym? Czy przysługuje ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym? Czy ochrona dotyczy tylko powszechnego wieku emerytalnego?

REKLAMA

Zmiany dla nauczycieli: Wcześniejsze emerytury, świadczenie kompensacyjne, uprawnienia kuratorów [Karta Nauczyciela]

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przyjął tylko taką, że studia doktoranckie rozpoczęte przed rokiem akademickim 2019/2020 prowadzi się na zasadach dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2024 r. Nowelizacja trafi teraz do podpisu Prezydenta.

Zmiany w emeryturach pomostowych

Szykują się duże zmiany co do emerytur pomostowych. Zmieniona będzie ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 164, dalej: ustawa). W dniu 20 czerwca 2023 r. ustawę zmieniającą przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli - po 30 latach pracy, czy bez względu na wiek? Nowelizacja Karty Nauczyciela w Sejmie

W dniu 14 czerwca 2023 r. sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży pracowała nad poselskim projektem nowelizacji Karty Nauczyciela, Prawa Oświatowego i kilkunastu innych ustaw. Nowelizacja ta dotyczy m.in. emerytur stażowych nauczycieli, rozszerzenia grona uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zwiększenia nadzoru kuratora nad szkołami, stypendiów socjalnych dla studentów.

Można dorobić więcej na rencie lub wcześniejszej emeryturze

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejsze emerytury będą mogli zarobić bez żadnych konsekwencji do 4713,50 złotych brutto miesięcznie. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane lub zawieszane.

Min. Czarnek: Najmniej zarabiający nauczyciele dostali 80% podwyżki, najlepiej zarabiający 55%. Wojna blokuje podwyżki. Związkowcy zaciemniają rzeczywistość

Chcemy dalszych podwyżek dla nauczycieli i powrotu do wcześniejszych emerytur dla nauczycieli – powiedział w środę szef MEiN Przemysław Czarnek, komentując rozmowy ze związkowcami.

Min. Czarnek konsultuje wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Dla kogo? Od kiedy?

Na wcześniejszą emeryturę będą mogli przejść nauczyciele, którzy pracę rozpoczęli najpóźniej w 1996 roku. Warunkiem będzie 30-letni staż, w tym 20 w oświacie W 2024 r. świadczenia będą mogli pobierać nauczyciele, którzy rozpoczęli pracę w 1994 roku.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. Dodał, że na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi na ten temat

Minister Czarnek: o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam z prezes ZUS

Emerytury nauczycieli. O wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli rozmawiam już z prezes ZUS - prof. Gertrudą Uścińską - powiedział w czwartek w Polsat News szef MEiN Przemysław Czarnek. Na 1 lutego zaplanowano spotkanie ze związkami zawodowymi na ten temat.

Minister Czarnek: Od 2024 r. wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

W styczniu 2023 r. chcę przedstawić projekt ustawy przywracający nauczycielom prawo do wcześniejszej emerytury. Musimy rozpocząć dyskusję na temat tego, kiedy i z jakimi odstępami czasowymi stopniowo przywracać ten przywilej – mówił w czwartek w Chojnicach minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Min. Czarnek o 2024 - 2025 r.: „Trzeba zwolnić 100 000 z 700 000 nauczycieli”. Zamiast zwolnień wcześniejsze emerytury?

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli - powiedział w czwartek w Radiu Zet minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że jest to spowodowane potężnym niżem demograficznym, zwłaszcza w szkołach średnich.

ZUS ZSWA 2022 - do kiedy?

ZUS ZSWA 2022 - do kiedy należy złożyć informację o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2021 rok? Jak wypełnić ZUS ZSWA?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

Nieprawidłowo wystawione świadectwo pracy w szczególnych warunkach – co robić?

Pracodawca ma obowiązek wystawić świadectwo wykonywania prac w szczególnych warunkach lub zamieścić informację o wykonywaniu takich prac w świadectwie pracy. Co jednak zrobić, jak pracodawca wystawił nieprawidłowe świadectwo pracy?

Kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę?

Aktualnie obowiązujący system emerytalny wskazuje na kilka możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, stażu pracy, osiągniętego wieku, system emerytalny przewiduje różne możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Kiedy i kto może to zrobić?

Ponowne przeliczenie emerytury rocznika 1953 - wyższe emerytury

ZUS ponownie przeliczy emerytury rocznika 1953. W konsekwencji emerytury w głównej mierze kobiet z tego rocznika będą wyższe. Wysokość nowej emerytury nie będzie pomniejszona o kwotę pobranej wcześniejszej emerytury. Ile wyniesie podwyżka emerytur dla rocznika 1953? Czy trzeba składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?

Emerytura pomostowa 2020 - warunki, limity dorabiania, przychody

Emerytura pomostowa przysługuje osobom pracującym w szczególnych warunkach. ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacanie emerytury pomostowej w razie przekroczenia limitu przychodu. Jakie są limity dorabiania w 2020 roku? Kogo dotyczą limity dorabiania? Jakie przychody są brane pod uwagę?

Emerytura dla służb mundurowych niezależna od wieku

W dniu 13 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.

Zatrudnianie w szczególnych warunkach - o czym należy pamiętać

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Do 1 kwietnia 2019 r. należy przekazać do ZUS druk ZUS ZSWA.

Zgłoszenie ZUS ZSWA do 31 marca

Termin na złożenie ZUS ZSWA upływa 31 marca 2019 r. Należy dokonać zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2018 r.

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r.

Prezydent RP podpisał ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego.

Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Senat przyjął ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Docelowo zasada ta będzie dotyczyła obu systemów emerytalnych – powszechnego i rolniczego.

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - definicja

Prace o szczególnym charakterze to prace wyma­gające od pracowników szczególnej odpowiedzial­ności oraz szczególnej sprawności psychofizycz­nej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicz­nemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniej­sza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Kiedy należy opłacać składki na FEP

Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) opłacają pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r. i wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy. Jaka jest wysokość składek na FEP?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę?

Mamy pracownika urodzonego 11-08-1955 r. Łączny staż pracy pracownika na dzień 31-03-2014 r. wynosi: 38 lat i 2 m-ce. Pracownik ma też 7 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Gdyby pracownik pracował nadal to mając 60 lat będzie miał okres zatrudnienia wynoszący na dzień 31-08-2015 r - 39 lat i 7 m-cy oraz okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych w ilości 7 m-cy. Pracownik pracował w warunkach szkodliwych od 02-11-1978 do 31-05-1997 r. czyli 18 lat i 7 m-cy. Do 31-12-1999 r. łączny okres pracy wynosi: 24 lata i 5 m-cy.

Obowiązki pracodawcy w upalne dni

Pracodawca zobowiązany jest dbać o swoich pracowników podczas upałów. Pracownikom przysługują zimne napoje, przerwy w pracy czy skrócenie czasy pracy.

Wcześniejsza emerytura pracownika pozostającego w stosunku pracy

Wcześniejsza emerytura przysługuje po ukończeniu 60 lat pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach po spełnieniu określonych warunków. Czy pracownik pozostający w stosunku pracy może mieć przyznaną i wypłacaną przez ZUS emeryturę?

Jakie zmiany w emeryturach zapowiedział premier na lata 2012 – 2013

W najbliższych latach premier zapowiedział kontynuację reformy systemu emerytalnego. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa finansów publicznych oraz zapewnienie bezpieczeństwa emerytalnego ludzi młodych.

Jakie zmiany w emeryturach mundurowych, emeryturach dla sędziów i prokuratorów od 2012 roku

Premier zapowiedział w przegląd i podjęcie odpowiednich decyzji w sprawie świadczeń emerytalnych uprzywilejowanych grup emerytów. Dotyczyć to będzie przede wszystkim „mundurówek”, górników, prokuratorów i sędziów oraz księży.

Emerytury pomostowe Vademecum

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje osobom wykonującym prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Uprawnienie to przysługuje od dnia 1 stycznia 2009 roku.

Wcześniejsza emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej

Renciści uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy mają prawo do wcześniejszej emerytury. Prawo to przysługuje osobom urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 roku.

Z emerytury wcześniejszej na emeryturę powszechną

Jednym ze sposobów zwiększenia emerytury jest przejście z emerytury wcześniejszej, na emeryturę ze względu na wiek, czyli tak zwaną emeryturę powszechną. Czy każdy emeryt może skorzystać z takiego uprawnienia.

Wcześniejsze emerytury - vademecum

Osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. mogą uzyskać tzw. emeryturę pracowniczą, co oznacza wcześniejsze przejście na emeryturę. Jest to możliwe bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, a warunki jakie należy spełnić związane są ze stażem zawodowym i ubezpieczeniowym.

Czy kobieta w pracy może wykonywać każdą pracę?

Przepisy Kodeksu pracy stanowią, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Oznacza to, że kobieta w pracy nie może wykonywać każdej pracy, a rodzaje pracy, przy których nie wolno zatrudniać kobiet powinny być wymienione w regulaminie pracy.

Komu nie wolno zlecić pracy w nadgodzinach?

Pracodawca nie może zlecić pracy w nadgodzinach m.in. kobietom w ciąży, pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia oraz młodocianym. Za złamanie tego zakazu pracodawcy grozi kara grzywny.

Kiedy można przenieść pracownika do innej pracy?

Przeniesienie pracownika do innej pracy nie jest zmianą stosunku pracy zawartego na podstawie umowy o pracę.

Jakie są skutki wypowiedzenia zmieniającego?

Zmiana warunków umownego stosunku pracy może nastąpić na podstawie wypowiedzenia zmieniającego. Na jego podstawie może dojść do zmiany warunków pracy i płacy.

Praca w ruchu ciągłym

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Czy pobierając emeryturę pomostową można pracować

Osoba, która pobiera emeryturę pomostową nie może ponownie podjąć pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jeśli chce aby przyznane świadczenie było wypłacane przez ZUS. Takie uregulowanie zostało zawarte w ustawie o emeryturach pomostowych.

Wcześniejsza emerytura dla celników

Obowiązujące przepisy umożliwiają celnikom przejście na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Uprawnienie to wynika z faktu, że praca celnika została zaliczona do pracy o szczególnym charakterze.

Wcześniejsza emerytura dla strażaków

Funkcjonariusze straży pożarnej, czyli strażacy wykonują pracę w szczególnym charakterze, czyli wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej. W związku z tym mogą przejść na wcześniejszą emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy w szczególnych warunkach

Nie każdy wie, że osoby wykonujące zawód nurka, tancerza zawodowego czy taż garbarza mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Pracami w szczególnych warunkach są prace związane w czynnikami ryzyka tzn. prace pod wodą, na wodzie, w powietrzu i pod ziemią.

REKLAMA