REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wybory, Prezydent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

J. Stępień: cisza wyborcza to fikcja; trzeba z niej zrezygnować. PKW proponuje zmiany

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że przepisy o ciszy wyborczej przy dzisiejszym stanie mediów społecznościowych to "fikcja i relikt minionej epoki". Powinniśmy zrezygnować z ciszy wyborczej, bo Polak zawsze znajdzie jakiś sposób na obejście tych norm - powiedział 8 kwietnia 2024 r. w Studiu PAP.

KBW: kandydat skazany, ale nie wpisany do KRK, może brać udział w wyborach, chyba że zrezygnuje

Kandydat skazany, ale nie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, bierze udział w wyborach, chyba że sam zrezygnuje - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.

Wybory samorządowe 2024: Vademecum wyborcy - jak oddać głos w głosowaniu, kiedy będą otwarte lokale wyborcze, co zabrać ze sobą

W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia 2024 r., w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Przedstawiamy vademecum wyborcy – w jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze, ile kart do głosowania otrzyma wyborca, jak oddać głos.

Wybory samorządowe. Jak zapewnić bezpieczeństwo podczas nadchodzących wyborów

3 kwietnia br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa nt. działań dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w czasie nadchodzących wyborów samorządowych. W konferencji wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

REKLAMA

Pracownik otrzymał mandat - co z jego stosunkiem pracy

W dniu 7 kwietnia 2024 r. przypadają wybory samorządowe. W tym szczególnym czasie warto zastanowić się na jakich stanowiskach mogą być zatrudniani pracownicy samorządowi. Często powstaje pytanie: co dalej? Zostałem wybrany w wyborach samorządowych ale jestem zatrudniony u pracodawcy: czy mój stosunek pracy ulega zawieszeniu? Czy mam prawo do urlopu? Czy będę miał prawo powrotu do pracy u pracodawcy, który zatrudniał mnie w chwili wyboru? 

Wybory samorządowe 2024 - terminarz

Wybory samorządowe w 2024 roku odbywają się według ściśle określonego terminarza. Swój głos w wyborach będzie można oddać w niedzielę 7 kwietnia w godz. 7:00 ‑ 21:00.

Jak można wykorzystać plakaty i inne materiały po wyborach?

Plakaty i inne materiały powyborcze to ogromna liczba rzeczy, które po wyborach trafiają do kosza. Jak przyczynić się do ochrony środowiska? Można odpowiednio je zagospodarować i wykorzystać powtórnie. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

7 kwietnia 2024 r.: Wybory samorządowe - jakie uprawnienia przysługują członkom komisji wyborczej?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. W pracach komisji wyborczych zaangażowane są tysiące osób. Z racji pełnienia funkcji członka komisji wyborczej przysługują określone uprawnienia. Jakie to są uprawnienia?

REKLAMA

Kto powołuje i odwołuje ambasadora? - ustawa

Kto powołuje i odwołuje ambasadora zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej? Ambasadorowie są mianowani - przez kogo i komu podlegają?

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Kiedy się odbędą?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku. Kancelaria Prezydenta poinformowała o postanowieniu w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 9 czerwca 2024 r. Jest postanowienie prezydenta

Eurowybory w Polsce odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku - przekazała Kancelaria Prezydenta, informując, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie ws. zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego.

PKW proponuje likwidację ciszy wyborczej. Miesiąc przed wyborami samorządowymi w dniu 7 kwietnia 2024 r.

 Czy to nie wprowadzi zamieszania?

Głosowanie korespondencyjne w Polsce dla wszystkich wyborców. Będą zmiany w Kodeksie wyborczym

Wszyscy wyborcy - w kraju i za granicą - będą mogli głosować korespondencyjnie w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego - zakłada projekt nowelizacja Kodeksu wyborczego autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Wyborcy z niepełnosprawnością zagłosują korespondencyjnie także w wyborach samorządowych.

Ile może zarobić członek komisji wyborczej? Wybory 2024. Sprawdź, czy to ci się opłaca [wyliczenia]

Przed nami kolejne wybory i kolejna szansa na udział w pracach komisji wyborczej. Jednak czy to zawsze jest korzystne? Warto to przeanalizować indywidualnie.

Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

Rada Gabinetowa

Rada Gabinetowa w Polsce powoływana jest w sprawach szczególnej wagi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Radę Gabinetową tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem Prezydenta RP. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

Dziś posiedzenie Rady Gabinetowej [transmisja na żywo]. Prezydent Andrzej Duda chce przedyskutować z rządem realizację strategicznych inwestycji

Posiedzenie Rady Gabinetowej dziś od godz. 13. Radę zwołał prezydent Andrzej Duda, aby z rządem przedyskutować realizację strategicznych inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, kwestię energetyki jądrowej oraz modernizację polskiej armii. Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP prowadzi transmisję na żywo w social mediach.

Rada Gabinetowa 13 lutego 2024 r. o 13:00. Prezydent zaprosił członków rządu do wspólnych obrad o inwestycjach i modernizacji armii

Rada Gabinetowa odbędzie się we wtorek 13 lutego 2024 r. o godzinie 13:00. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział 1 lutego zwołanie tego gremium. Tematem obrad Rady Gabinetowej mają być inwestycje zainicjowanych w ostatnich latach oraz modernizacja i rozwój polskiej armii. Będzie to siódme posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem obecnego prezydenta. Czym jest Rada Gabinetowa?

Budżet na 2024 r. Będzie podpis prezydenta czy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego?

Ustawa budżetowa na 2024 r. została przekazana prezydentowi do podpisu 25 stycznia tego roku. 1 lutego 2024 r. upływa więc termin, w którym prezydent Andrzej Duda musi zdecydować, czy budżet podpisać, czy też – skierować go do Trybunału Konstytucyjnego. Co na ten temat mówią przepisy Konstytucji?

Ułaskawienie w polskim prawie

Za sprawą ostatnich politycznych wydarzeń, wiele osób zainteresowała problematyka prawa łaski, przewidzianego w polskim prawie. Na czym polega ta szczególna prerogatywa prezydencka i jak ją otrzymać?

Na czym polega prawo łaski? Kiedy Prezydent RP ma możliwość zastosowania tego prawa?

W świetle z art. 139 Konstytucji Prezydent RP ma możliwość zastosowania prawa łaski. Prawa łaski nie stosuje się jedynie w przypadku osób skazanych przez Trybunał Stanu. Jak wygląda procedura ułaskawienia?

SOP - co to jest? Czym się zajmuje ta formacja państwowa?

SOP to skrót oznaczający Służbę Ochrony Państwa. Czym się zajmuje ta instytucja państwowa? Jakie ma zadania wobec prezydenta RP?

Rząd zapowiada przygotowanie nowej ustawy okołobudżetowej

„Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu nowej ustawy okołobudżetowej” – powiedział w środę premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Nowelizacja ustawy dotyczącą handlu w niedziele podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dot. handlu w niedziele - poinformowała PAP minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu; z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Ile ustaw zawetował prezydent Duda. Ile wet będzie w X kadencji Sejmu? Czy Sejm będzie w stanie przełamać weto prezydenta?

Prezydent ma prawo odmówić podpisania ustawy uchwalonej przez parlament i przekazać ustawę Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm może wtedy uchwalić ustawę ponownie – ale to wymaga większości 276 głosów. Kształtująca się nowa większość parlamentarna dysponuje głosami 248 posłów. Czy jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę, Sejm będzie w stanie przełamać weto?

P. Czarnek: Bardzo chętnie będę przesłuchiwał samorządowców z wielkich miast na okoliczność wyborów kopertowych [komisja śledcza]

P. Czarnek: chciałbym być w komisji ds. wyborów kopertowych

Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Musi być zgrane z kalendarzem prezydenta"

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. "12 grudnia i zdaje się, że 11 grudnia prezydent Andrzej Duda będzie w Szwajcarii z wizytą międzynarodową, więc to wszystko będzie musiało być zgrane z kalendarzem" - powiedział w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, pytany o termin ewentualnego zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Orędzie prezydenta

Podczas dzisiejszego, inauguracyjnego posiedzeniu Sejmu X kadencji, prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu 13 listopada. Godziny rozpoczęcia

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się 13 listopada o godzinie 12.00, natomiast posiedzenie Senatu o godzinie 16.00. Tak wynika z postanowień prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały opublikowane w Monitorze Polskim.

Pierwsze posiedzenia Sejmu X kadencji i Senatu XI kadencji. Prezydent podpisał postanowienia

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu RP X kadencji i Senatu RP XI kadencji - poinformowano we wtorek na stronie KPRP. Prezydent podpisał również postanowienia o wyznaczeniu Marszałków Seniorów Sejmu i Senatu.

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: Misję sformowania rządu otrzyma Mateusz Morawiecki. Marszałkiem seniorem Sejmu będzie Marek Sawicki

Misję sformowania nowego rządu otrzyma premier Mateusz Morawiecki – poinformował prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w poniedziałek 6 listopada 2023 r. Nominację na marszałka seniora otrzymał 65-letni Marek Sawicki (PSL). Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się w poniedziałek 13 listopada.

Prezydent powierzy w pierwszym kroku misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu?

Spodziewam się, że prezydent Andrzej Duda powierzy w pierwszym kroku misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, choć czekam oczywiście na orędzie prezydenta zapowiedziane na wieczór - powiedział dzisiaj członek Komitetu Politycznego PiS, senator Stanisław Karczewski.

Pierwszy krok do powołania rządu. Czy prezydent desygnuje premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu?

Pierwszy krok w procedurze powołania rządu to desygnowanie premiera przez prezydenta. Prezydent Andrzeja Dudy zapowiedział wygłoszenie orędzia na ten temat w poniedziałek 6 listopada 2023 r. Jak będzie przebiegać proces formowania nowego rządu? Na czym polega „pierwszy krok”? Wyjaśniamy.

Co Andrzej Duda powie w orędziu? Konstytucjonaliści twierdzą, że prezydent nie może desygnować premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu

Prezydent nie może desygnować premiera przed pierwszym posiedzeniem Sejmu. Tak uważają konstytucjonaliści: prof. Ryszard Piotrowski i prof. Marek Chmaj. Prezydent w poniedziałkowym orędziu może oczywiście mówić o swoich zamiarach dotyczących tworzenia rządu i innych zagadnieniach z tym związanych – ocenia prof. Piotrowski. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, jest poniedziałek, 13 listopada.

W Sądzie Najwyższym już 849 protestów wyborczych i 1664 referendalne. Kiedy uchwała SN w sprawie ważności wyborów?

W Sądzie Najwyższym zarejestrowano dotychczas 849 protestów wyborczych oraz 1664 protesty przeciwko ważności referendum. Termin składania protestów już minął, jednak wciąż wpływają protesty nadane pocztą.

Co z tysiącami banerów wyborczych? Nie trzeba ich wyrzucać - można je wykorzystać inaczej

Po kampaniach politycznych w całej Polsce są tysiące, a może nawet miliony banerów wyborczych, które wiszą na płotach, siatkach czy budynkach. Zgodnie z przepisami należy je usunąć maksymalnie w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ale co zrobić z niepotrzebnymi materiałami? W jaki sposób je wykorzystać, by nie zmarnowały się? Ekspert z branży reklamowej podpowiada. 

Prezydent Duda: mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera

Konsultacje z liderami ugrupowań sejmowych były bardzo odpowiedzialne, z bardzo poważnym podejściem do tej niezwykle ważnej sprawy państwowej, jaką jest ukonstytuowanie się przyszłego parlamentu i wyłonienie przyszłego rządu - oświadczył prezydent Andrzej Duda. Mamy dziś dwóch poważnych kandydatów do stanowiska premiera, kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy jest Donald Tusk, natomiast zjednoczona Prawica poinformowała, że kandydatem na premiera z ich strony będzie Mateusz Morawiecki; zakładają, że będą posiadali większość na sali sejmowej - powiedział. Prezydent zapowiedział zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji na 13 listopada.

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta RP i ugrupowań politycznych formujących nowy rząd

Apel Rady Przedsiębiorczości do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ugrupowań politycznych formujących nowy rząd.

Prezydent Andrzej Duda podsumuje dziś konsultacje z liderami partii. Czy poznamy nowego premiera?

Nie poznamy dziś nazwiska przyszłego premiera; prezydent Andrzej Duda podsumuje konsultacje z liderami partii - przekazał dzisiaj w RMF FM szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Czy dobrowolny ZUS stanie się faktem? Obietnice i możliwe scenariusze zmian w ZUS

Dobrowolny ZUS: Czy rzeczywiście był obiecany przez partię Trzecia Droga? Chociaż temat dobrowolnego ZUS zyskuje na popularności, warto zaznaczyć, że żadna z głównych partii nie miała tego rozwiązania w swoim programie wyborczym. W mediach pojawiają się spekulacje, że to Trzecia Droga obiecała wprowadzenie dobrowolnego ZUS. Jednak to nie jest prawda. Trzecia Droga proponowała zawieszenie ZUS, a nie jego dobrowolność. To dwie zupełnie różne koncepcje. Dlatego warto być ostrożnym w oczekiwaniach dotyczących wprowadzenia dobrowolności opłacania ZUS w najbliższej przyszłości…

Piotr Müller: jeżeli prezydent powierzy nam misję tworzenia rządu, podejmiemy próbę

Jeżeli prezydent zdecyduje się powierzyć misję tworzenia rządu zwycięskiej partii, to PiS podejmie taką próbę - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Prezydent rozpoczyna dziś konsultacje z przedstawicielami poszczególnych komitetów wyborczych.

Krótszy dzień pracy i dłuższe urlopy. Opozycja chce zmian w prawie pracy

Nowa Lewica dąży do skrócenia czasu pracy i wydłużenia urlopów. Kluczowe propozycje zmian w prawie pracy mają być przedstawione przez przedstawicieli ugrupowania podczas nadchodzącego spotkania z prezydentem w kontekście tworzenia nowego rządu opozycyjnego. W najbliższym czasie dowiemy się, jakie zmiany mogą czekać polskich pracowników.

Partyjne subwencje po wyborach. Która partia dostanie 25,9 mln zł?

Partyjne subwencje po wyborach. Wskutek wysokiej frekwencji wyborczej przelewy z budżetu dla ugrupowań politycznych pobiją rekord wszech czasów.

Obwieszczenia o wynikach wyborów parlamentarnych i referendum opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano w środę wieczorem obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum. Wybory i referendum odbyły się w ostatnią niedzielę - 15 października.

Protesty wyborcze można składać do SN dopiero po publikacji wyników wyborów w Dzienniku Ustaw

Protesty przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu wnosi się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw. Nie ma możliwości skutecznego złożenia protestu przed ogłoszeniem wyników wyborów.

Wyniki wyborów 2023. Oficjalne dane PKW

PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 r. W wyborach do Sejmu PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.

Lista posłów do Sejmu. Wybory 2023

Lista posłów do Sejmu. Wybory parlamentarne w Polsce w 2023 roku były nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym, ale również świadectwem zaangażowania społeczeństwa w kształtowanie przyszłości kraju. Głosowanie, które miało miejsce 15 października, przyniosło nowy skład Sejmu, odzwierciedlając aktualne preferencje wyborców oraz dynamikę polskiej sceny politycznej. Niniejszy artykuł przedstawia pełną listę osób, które uzyskały mandat poselski w wyniku przeprowadzonych wyborów. Zestawienie to pozwoli czytelnikowi zorientować się, kto będzie reprezentować interesy obywateli w najbliższej kadencji. Większość z tych osób będzie podejmować kluczowe decyzje wpływające na losy naszego kraju, dlatego warto znać ich nazwiska i pochodzenie wyborcze.

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. Wybory 2023

Podział mandatów w Sejmie i Senacie. W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2023 roku Polacy oddali głosy na swoich reprezentantów w Sejmie i Senacie. Wyniki tych wyborów, które odbyły się 15 października, wpłyną na kształt polityki krajowej w najbliższych latach. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) podała oficjalne wyniki tych wyborów, które odzwierciedlają podział sił politycznych w obu izbach parlamentu.

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma jeszcze 88 dni, aby orzec czy wybory są ważne. Co z protestami wyborczymi?

Wybory 2023. Sąd Najwyższy ma 88 dni, aby orzec o ważności wyborów. Dokładnie 90 dni po wyborach, czyli 13 stycznia 2024 r. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozstrzygnie o ważności wyborów do Sejmu i Senatu RP. A co z protestami wyborczymi?

Mandaty poselskie. Jak przeliczane są głosy?

Mandaty poselskie. W wyborach do Sejmu posłów wybiera się w okręgach wielomandatowych; mandaty rozdzielane są proporcjonalnie do uzyskanego przez komitety wyborcze poparcia. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały 5 proc. głosów lub - w przypadku koalicji - 8 proc. głosów.

REKLAMA