REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zeznania, Prokurator

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy paragon stanowi wystarczający dowód kosztów poniesionych w działalności nierejestrowanej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że paragony mogą stanowić dowód kosztów poniesionych w ramach działalności nierejestrowanej.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

Czy rady rodziców powinny sporządzać sprawozdanie finansowe i składać zeznanie CIT-8?

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody! Dlaczego?

65-letni prokurator chciał pracować dłużej - nie dostał zgody od Prokuratora Generalnego! Czy wystarczające dla dalszej pracy prokuratora były dobre zdrowie, doświadczenie i sumienna służba? Nie. Sąd Najwyższy wydał orzeczenie.

REKLAMA

Czy podatnik będący nauczycielem spełnia warunki ulgi dla pracujących seniorów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w wydanej interpretacji indywidualnej wyjaśnia kwestie związane z ulgą podatkową dla seniorów kontynuujących pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Czy podatnik po śmierci żony może uwzględnić jej dochód przy uldze termomodernizacyjnej?

KIS uznała, że wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia, ponieważ wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne został poniesiony po śmierci żony wnioskodawcy.

Wspólne rozliczenie małżonków w świetle nowych przepisów

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą możliwości wspólnego rozliczenia małżonków. Zgodnie z tą interpretacją, małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego, mogą wspólnie rozliczyć podatek dochodowy za cały rok podatkowy, pod warunkiem, że małżeństwo i wspólność majątkowa trwały do końca tego roku.

Urlop dla poratowania zdrowia - nie tylko dla nauczycieli

Okazuje się, że urlop dla poratowania zdrowia czy zdrowotny nie przysługuje tylko nauczycielom. Komu więc przysługuje i czym jest urlop dla poratowania zdrowia? Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać urlop dla poratowania zdrowia? Ile trwa urlop dla poratowania zdrowia? Czy można w czasie urlopu wykonywać inną pracę zarobkową?

REKLAMA

TK o ograniczeniach wiekowych na aplikacjach sędziowskiej i prokuratorskiej

Ograniczenie dla osób powyżej 35 lat, które zamyka im dostęp do aplikacji sędziowskiej lub prokuratorskiej, zaś dla osób powyżej 40 lat do aplikacji uzupełniających, jest niezgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Zwolnienia grupowe bez odprawy - skargi nadzwyczajne do SN

Zwolnienia grupowe bez odprawy - 9 skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny. Pracownicy żądali od pracodawcy sprostowania świadectw pracy i przyznania odprawy.

Zwolnienie z aresztu po wpłacie kaucji decyzją sądu - RPO

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zwolnienie z aresztu po wpłacie kaucji powinno odbywać się decyzją sądu, a nie prokuratora. Taki przepis przyjęty przez Sejm może wpłynąć na wydłużenie aresztu.

Przykłady przestępstw w prawie kanonicznym

Według kodeksu prawa kanonicznego z 1983 r. możliwe jest popełnienie przestępstwa przez osoby duchowne, jak również przez osoby świeckie. Przestępstwa mogą być popełniane w odniesieniu do osób, które mogą uczestniczyć w kościelnym procesie małżeńskim o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Korektę zeznania podatkowego (deklarację korygującą oraz pisemne uzasadnienie przyczyn korekty) można złożyć aż do dnia przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zeznania podatkowe za 2013 rok można więc korygować do końca 2019 roku.

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Najczęstsze błędy popełniane w trakcie kościelnego procesu małżeńskiego – cz. I

Podczas trwania kościelnego procesu małżeńskiego można napotkać wiele błędów związanych z jego stroną formalną. Małżonkowie często nie posiadają wystarczającej wiedzy związanej z procesem. Jakie błędy są popełniane najczęściej? Czy można ich uniknąć?

Zwrot kosztów dla świadka

W postępowaniu cywilnym świadek może domagać się zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Regulacja ta jest następstwem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę surowych konsekwencji za nieusprawiedliwione niestawiennictwo świadka na wezwanie sądu.

Odmowa składania zeznań w postępowaniu karnym

W procesie karnym określone kategorie osób, w tym osoby najbliższe, mogą liczyć na prawo odmowy składania zeznań. Poza tym, w określonych sytuacjach świadek może także odmówić odpowiedzi na pytanie.

Przeszukanie w procesie karnym

Przeszukanie jest instytucją prawa karnego, która wielokrotnie budzi emocje osób, które jej doświadczyły. Szczegółowe regulacje w tym temacie zawiera Kodeks postępowania karnego.

Zmiany w Kodeksie postępowania karnego

Nowelizacja kodeksu postępowania karnego zobowiąże sądy oraz prokuratorów do zwracania się o informację co do prowadzonych postępowań karnych przez inne państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Rewolucja w ustroju prokuratury

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o prokuraturze zakłada m. in. włączenie prokuratury wojskowej do prokuratury cywilnej. Założeniem było również zwiększenie zakresu odpowiedzialności prokuratorów za podejmowane decyzje.

Reforma emerytalna: co z sędzią i prokuratorem?

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by kwestię wieku emerytalnego sędziów i prokuratorów rozstrzygała osobna ustawa. Przedstawiciele tych zawodów później przechodziliby w stan spoczynku dopiero od 2013 r.

Prokurator

Prokurator to funkcjonariusz publiczny, powoływany do wyodrębnionego pionu organów państwowych- prokuratury. Najważniejsze zadania jakie realizuje w ramach swej działalności to strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw.

Zakazy dowodowe w przypadku procesu złożonego

Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań. Szczególny problem pojawia jednak się w sytuacji wielości oskarżonych, z których tylko jeden jest osobą najbliższą dla świadka albo pozostaje z nim w szczególnie bliskim stosunku osobistym.

Zalety dobrowolnego poddanie się karze w sprawie o posiadanie narkotyków

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, wówczas po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego zostaniesz zapytany, czy chcesz się dogadać z Prokuratorem, tzn. czy chcesz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie karze. Czy układ z prokuratorem to dobre rozwiązanie?

Jak usprawiedliwić nieobecność w prokuraturze?

Zdarzają się przypadki, kiedy to obecność świadka, obrońcy, pełnomocnika czy innych uczestników postępowania jest niemożliwa. Czy istnieje możliwość usprawiedliwienia nieobecności oraz jakie okoliczności mogą usprawiedliwić niestawienie się w prokuraturze?

Jak zawiadomić o popełnieniu przestępstwa?

Każda osoba, która dowiedziała się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. W jaki sposób można zawiadomić te organy o popełnieniu przestępstwa?

Oględziny i otwarcie zwłok w procesie karnym

Zgodnie z treścią Kodeksu postępowania karnego, jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Oględzin zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej.

Czy dziecko może być świadkiem w sprawie rozwodowej?

To czy dziecko może zeznawać w roli świadka podczas sprawy rozwodowej zależy do jego wieku. Warto też pamiętać o prawie odmowy składania zeznań, jakie przysługuje niektórym członkom rodziny.

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia przez niego dochodzenia lub śledztwa jest uprawnieniem sądu, z którego może skorzystać po wpłynięciu aktu oskarżenia a przed rozpoczęciem postępowania. Jest jednym z możliwych elementów tzw. uprzedniej merytorycznej kontroli aktu oskarżenia.

Różnice między śledztwem a dochodzeniem

Polski ustawodawca wyróżnił dwie formy prowadzenia postępowania przygotowawczego: śledztwo (które jest jego podstawową formą) oraz dochodzenie. Opracowanie niniejsze przedstawia różnice pomiędzy tymi dwoma formami postępowania przygotowawczego.

Różnice formalne między śledztwem a dochodzeniem

Śledztwo i dochodzenie to formy postępowania przygotowawczego. Pomiędzy nimi występują istotne różnice formalne. Z założenia prawodawcy śledztwo jest formą podstawową a dochodzenie- uproszczoną, co przekłada się na mniejsze wymagania formalne.

Czy świadek może zmienić swoje zeznania?

Praktycznym problemem, który pojawia się często jest to, czy świadek może zmienić swoje poprzednie zeznania – a jeśli tak to w jakiej formie i co mu za to grozi. Niniejsze opracowanie podda analizie ten problem prawny.

Czy podejrzany może zmienić swoje wyjaśnienia?

W praktyce spraw karnych często oskarżony lub podejrzany zadaje swojemu obrońcy pytanie, czy może zmienić swoje wyjaśnienia? Należy odpowiedzieć, że tak i w dodatku wskazać, iż nie ponosi za to odpowiedzialności karnej. Istnieją jednak pewne uwarunkowania zmiany treści wyjaśnień, które należy omówić i znajdują się one poniżej.

Aplikacja ogólna 2011: limit punktów ustalony

Ministerstwo Sprawiedliwości ustaliło limit punktów na aplikację ogólną. Kandydaci w pierwszym terminie będą musieli udzielić przynajmniej 120 poprawnych odpowiedzi.

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje prawnicze 2011

10 sierpnia 2011 r. upłynął termin do składania przez kandydatów wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną oraz komorniczą. Egzaminy wstępne odbędą się w sobotę 24 września 2011 r. o godzinie 11.00, równocześnie na terenie całego kraju.

Czy sprawą o pomówienie zajmie się z urzędu prokurator?

Pomówienie jest przestępstwem ściganym z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że wyłącznie od pokrzywdzonego zależy czy sprawa przeciwko sprawcy przestępstwa zostanie wszczęta czy też nie. Prokurator zajmie się sprawą tylko wtedy, gdy wymaga tego interes społeczny.

Odpowiedzialność majątkowa funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa

Nowe przepisy prawa mają zahamować niekorzystne trendy w działaniu administracji. Od 17 maja 2011 r. urzędnicy odpowiadają materialnie za szkody wyrządzone rażącym naruszeniem prawa.

Kiedy może mieć miejsce zeznanie świadka pod nieobecność oskarżonego?

W procesie karnym uprawnieniem oskarżonego jest uczestnictwo w każdej dokonywanej przez sąd czynności procesowej. Od wskazanej reguły ustawodawca przewidział jedno odstępstwo: w wyjątkowych wypadkach, gdy należy się obawiać, że obecność oskarżonego mogłaby oddziaływać krępująco na wyjaśnienia współoskarżonego albo na zeznania świadka lub biegłego, przewodniczący może zarządzić, aby na czas przesłuchania danej osoby oskarżony opuścił salę sądową.

Przyrzecznie prawdomówności świadka a jego odpowiedzialność karna

Zgodnie z treścią przepisu art. 187-188 Kodeksu postępowania karnego od świadka można odebrać uroczyste przyrzeczenie, co do złożenia przez świadka zeznań zgodnych z prawdą. Należy wskazać, iż instytucja ta nie jest powiązana z kwestią odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie – takie bowiem ponosi każdy świadek (niezależnie od tego, czy składał przyrzeczenie) pod warunkiem, że został przez sąd pouczony o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań.

Zeznania stron w procesie cywilnym

Zeznania składane przez stronę postępowania nie podlegają odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Przynajmniej do pewnego momentu.

Obowiązki obywatela przed sądem

Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki. Jakie one są?

Czym jest postępowanie wyjaśniające?

Jedną z faz postępowania administracyjnego jest postępowanie wyjaśniające. Co do zasady, przeprowadzane jest przez organ, który bezpośrednio zajmuje się naszą sprawą. Na czym polega? Jakimi zasadami się rządzi?

Czy jako oskarżony mam obowiązek mówienia prawdy?

Oczywiście najlepiej jest, gdy mówi się prawdę, ale prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych wyjaśnień. Oznacza to, że w ramach swojego prawa do obrony możesz zaprzeczać faktom, nawet jeżeli miały one miejsce.

Kiedy możne mieć miejsce skazanie bez rozprawy oraz rozprawa skrócona?

Istnieje możliwość skazania sprawcy bez potrzeby przeprowadzania pełnego postępowania przed sądem.

Czy mogę przeglądać akta w toku sprawy przed prokuratorem?

Istnieje możliwośc przeglądania akt przed prokuratorem, o ile wyrazi na to zgodę prokurator prowadzący. Akta sprawy możesz przeglądać w siedzibie właściwej prokuratury.

Skutki składania fałszywych zeznań

Odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań grozi nie tylko przy procesie karnym, lecz także w postępowaniu cywilnym. Poza nielicznymi wyjątkami świadek ma obowiązek złożenia zeznań.

Co to jest prokuratura?

Prokuraturę tworzą: Prokurator Generalny oraz podlegli mu prokuratorzy, w tym prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (por. art. 1 § 1 u.p.). Zadaniem prokuratury jest strzeżenie praworządności oraz czuwanie nad ściganiem przestępstw (por. art. 2 u.p.)

Jakie obowiązki posiada obywatel w postępowaniu karnym?

Obywatel w postępowaniu karnym posiada wiele obowiązków, których nie może uniknąć. Poniżej wykaz tych obowiązków.

Akt oskarżenia

Akt oskarżenia wnosi do sądu prokurator po zamknięciu śledztwa lub dochodzenia. Dokładnie określa w nim rodzaj zarzucanego oskarżonemu czynu oraz przytacza fakty i dowody na jego uzasadnienie. Po spełnieniu odpowiednich warunków akt oskarżenia może wnieść do sądu również pokrzywdzony.

Ubezwłasnowolnienie

Ubezwłasnowolnienie polega na całkowitym lub częściowym pozbawieniu osoby fizycznej zdolności do czynności prawnych

REKLAMA