| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia turystyczne > Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Karta EKUZ - komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

O wypełnienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) powinien zadbać każdy kto wybiera się za granicę w celu wypoczynku, pracy czy nauki. Dzięki tej karcie jesteśmy uprawnieni do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju tak jak jego obywatele.

Obowiązują dwa rodzaje wniosków o wydanie karty, w zależności od celu wyjazdu: dla osób wyjeżdżających za granicę w celu pracy oraz dla tych, którzy wyjeżdżają tylko czasowo. Przy składaniu wniosku nie potrzebujemy pliku dokumentów, ponieważ EKUZ w związku z czasowym pobytem wydawana jest na podstawie bazy danych NFZ.

Zobacz również: Praca

Użycie karty

Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w celu uzyskania pomocy medycznej wystarczy pokazać kartę w administracji lub bezpośrednio lekarzowi. W części państw wymagane jest również przedstawienie dowodu tożsamości. Lekarz po otrzymaniu takiej karty musi zweryfikować czy jest zgodna z unijnymi standardami, z tego powodu nie wystarczy podanie numeru identyfikacyjnego karty. Dlatego musi dokładnie sprawdzić przed wyjazdem czy w naszym portfelu obok paszportu czy dowodu tożsamości jest również karta EKUZ.

Okres ważności

Dla osób ubezpieczonych karta wydawana jest na okres 12 miesięcy. W przypadku seniorów okres ten został przedłużony do 5 lat. Osoby nieubezpieczone spełniające warunki wydania karty, otrzymują ją na 6 miesięcy. Na okres 2 miesięcy kartę otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ jest bardzo dobrą opcją dla osób, które wyjeżdżając za granicę chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jest bezpłatna, nie ma większych problemów z jej wyrobieniem. Niemniej jednak nie możemy oprzeć naszej ochrony zdrowia i życia tylko na tej karcie. Musimy pamiętać, że karta nie obejmuje transportu medycznego, wydatków w związku z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczych czy w razie potrzeby specjalistycznego transportu medycznego. To czego nie zapewnia EKUZ oferują nam ubezpieczenia turystyczne. Dopiero posiadając kartę EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie z jednej ze specjalizujących się tym firm możemy być pewni, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia zostanie nam zapewniona pełna i kompleksowa opieka medyczna.

Zobacz: Ubezpieczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Gosińska

Główna księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »