REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o roboty montażowe - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel

REKLAMA

W umowie o roboty budowlano-montażowe zleceniobiorca zobowiązuje się dokonać prac projektowych, budowlanych i instalacyjnych na rzecz Zleceniodawcy. W zamian otrzymuje wynagrodzenie.


REKLAMA

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o wykonanie robót montażowych


UMOWA O WYKONANIE

ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH

Nr .............. z dnia ......................... r.


zawarta pomiędzy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Inwestorem: ................................................................................. z siedzibą w .................................., ul. ............................ nr ......, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS .................................., NIP ..................................., reprezentowaną przez :

...........................................,

..........................................., zwaną dalej Zleceniodawcą,

a

Wykonawcą: ............................................................................... z siedzibą w .................................., ul. ............................ nr ......, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS .................................., NIP ...................................,reprezentowaną przez :

...........................................,

..........................................., zwaną dalej Zleceniobiorcą.


PREAMBUŁA

Zleceniodawca zleca wykonanie prac projektowych, budowlano-montażowych i instalacyjnych Zakładu produkcyjnego z zapleczem biurowym i instalacjami na terenie wskazanym przez Zleceniodawcę zgodnie z projektem technicznym (zwane w dalszej części przedsięwzięciem budowlanym).

Zleceniodawca oświadcza, że zna przepisy polskie dotyczące Inwestora i ma świadomość o trudnościach mogących powstać w związku z realizacją ww. przedsięwzięcia.

REKLAMA

Zleceniobiorca oświadcza, że prowadzi przedsiębiorstwo specjalistyczne, zajmujące się wykonywaniem robót budowlanych i że jest w stanie terminowo wykonać przedsięwzięcie budowlane, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i technicznymi oraz stosownie do aktualnej wiedzy technicznej.

Zleceniobiorcy jest wiadomym, że mające być realizowane przez niego roboty dotyczą dużego przedsięwzięcia budowlanego, dotrzymanie terminów umownych należy do spraw najwyższej wagi i związane jest z koniecznością uruchomienia linii technologicznych w wybudowanej hali, nie później niż do ................................... r.

Mając powyższe na uwadze Zleceniodawca i Zleceniobiorca zawierają następującą umowę:


§ 1
Przedmiot umowy

1. Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać prace projektowe, budowlano-montażowe i instalacyjne Zakładu produkcyjnego z zapleczem biurowym i instalacjami w ..................., zgodnie z koncepcją (załącznik nr 3).

2. Ponadto Zleceniobiorca zobowiązany jest do:

a) wykonania pomiarów niezbędnych do odbiorów, zgodnie z zatwierdzonym projektem techniczno-instalacyjnym,

b) dostarczenia wzorów i próbek materiałów o ile takie będą wymagane,

c) przestrzegania obowiązujących zasad wiedzy technicznej,

d) przestrzegania polskich norm,

e) przestrzegania polskich norm bezpieczeństwa i higieny pracy,

f) dokonania wszystkich wymaganych prawem odbiorów.

§ 2
Części składowe umowy

Na niniejszą umowę składają się i obowiązują w kolejności:

1. List intencyjny z dnia ........................................................ r.

2. Oferta Zleceniobiorcy (załącznik nr 1).

3. Harmonogram rzeczowo-finansowy (załącznik nr 2).

4. Koncepcja budowy (załącznik nr 3).

5. Lista poddostawców i podwykonawców Zleceniobiorcy wraz z wyszczególnieniem materiałów i prac przez nich dostarczanych (załącznik nr 4).

6. Odpis polisy ubezpieczeniowej dla przedsięwzięcia budowlanego wykupionej przez Zleceniobiorcę (załącznik nr 5).

7. Odpis polisy ubezpieczeniowej NWW wykupionej przez Zleceniobiorcę (załącznik nr 6).

§ 3
Zakres robót

Zakres robót do których zobowiązany jest Zleceniobiorca obejmuje: prace projektowe, budowlano-montażowe i instalacyjne, zgodnie z załącznikiem nr 1 budowy Zakładu produkcyjnego z zapleczem biurowym i instalacjami w ........................................................

§ 4

Wynagrodzenie

REKLAMA

1. Z tytułu realizacji robót na podstawie niniejszej umowy Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie zgodne z załączonym harmonogramem płatności w wysokości ................................... (słownie: ............................................................) złotych netto.

2. Przedmiotowe wynagrodzenie jest wynagrodzeniem ryczałtowym i stanowi zapłatę za wszystkie świadczenia w ramach niniejszej umowy, zgodnie z załącznikiem nr 1 do umowy. Jest ono ustalone ostatecznie i nie podlega negocjacji.

3. Strony ustalają, że wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, zostało ustalone przy kursie za jedno euro w wysokości .......... (słownie: ..........................................................) złotych. Zmiana kursu przekraczająca 3% spowoduje w tym zakresie proporcjonalną zmianę wynagrodzenia ustalonego wyżej w  ust. 1.         

§ 5

Zmiana zakresu robót

1. Zleceniodawca jest uprawniony do podejmowania zmian i uzupełnień świadczeń umownych Zleceniobiorcy. Zleceniobiorca jest zobowiązany do wykonania wszelkich tego rodzaju poleceń Zleceniodawcy, również jeżeli dotyczą one dodatkowych robót, które na podstawie niniejszej umowy dotychczas nie były konieczne. Zleceniodawca może w takim przypadku, podając konkretne dane żądanej zmiany, zażądać od Zleceniobiorcy za wynagrodzeniem określonym odrębną fakturą VAT przygotowania projektu zmian, który powinien zawierać następujące dane:

– krótki opis zmian,

– wpływ na termin wykonania,

– koszty zmiany wynagrodzenia (zwiększenie lub zmniejszenie),

– wpływ na inne zobowiązania wynikające z niniejszej umowy.

Zleceniobiorca zobowiązany jest niezwłocznie przedstawić na piśmie powyższe dane.

2. Jeżeli na skutek zmiany projektu budowlanego lub innych poleceń Zleceniodawcy, które każdorazowo mogą nastąpić wyłącznie w formie pisemnej, ulegną zmianie podstawy ceny lub jeżeli Zleceniodawca zażąda na piśmie wykonania świadczenia nie przewidzianego niniejszą umową, Zleceniobiorcy przysługuje roszczenie o dodatkowe wynagrodzenie jedynie w przypadku gdy zostało ono na piśmie uzgodnione pomiędzy Zleceniodawcą i Zleceniobiorcą przed wykonaniem świadczenia. Cenę należy ustalić z uwzględnieniem podwyższenia względnie obniżenia kosztów.

3. Roboty, które Zleceniobiorca wykona bez zlecenia lub jako samowolne odstępstwo od umowy, nie podlegają wynagrodzeniu.

4. W przypadku braku pisemnej odpowiedzi Zleceniodawcy, Zleceniobiorca zatrzyma wykonywanie prac do chwili pisemnego potwierdzenia. Zleceniodawca zobowiązany jest w ciągu 7 dni do pisemnej odpowiedzi.

5. Okres oczekiwania na podjęcie decyzji przez Zleceniodawcę przesuwa okres zakończenia prac.


§ 6

1. Realizacja budowy rozpoczyna się od dnia .......................... r.

2. Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać i oddać Zleceniodawcy obiekt budowlany stanowiący przedmiot niniejszej umowy w terminie do dnia ................................., z zastrzeżeniem § 5 ust. 5.

3. W przypadku przekroczenia przez Zleceniobiorcę wyżej określonego terminu Zleceniodawcy przysługuje kara umowna w wysokości 0,25 % wartości wynagrodzenia o jakim mowa w § 4 ust. 1 za każdy dzień kalendarzowy opóźnienia, lecz nie więcej niż 10%. Jeśli szkoda wyrządzona Zleceniobiorcy z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przewyższy wysokość kar umownych o jakich mowa wyżej, może on dochodzić od Zleceniobiorcy różnicy pomiędzy wysokością uiszczonych kar a rzeczywiście poniesionymi stratami.

4. Postanowienia ust. 3 nie stosuje się w przypadku:

– klęski żywiołowej,

– wprowadzenia stanu wojennego,

– wystąpienia strajku generalnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,

uniemożliwiających Zleceniobiorcy terminowe wywiązanie się z niniejszej umowy.

5. Zleceniobiorca ustanawia kierownika budowy:

kierownik ds. budowlanych ...................................... posiadający niezbędne uprawnienia stosownie do art. 42 prawa budowlanego.

6. Zleceniobiorca na podstawie niniejszej umowy wykonuje roboty na własną odpowiedzialność. Winien on przy tym przestrzegać zasad wiedzy technicznej, jak również przepisów prawa i wymogów administracyjnych. Do niego należy kierowanie realizacją jego świadczenia umownego, jak również zachowanie porządku w miejscu pracy. Ma on obowiązek stałego utrzymywania terenu budowy w czystości, usuwania gruzu i odpadów, a po zakończeniu budowy obiektu uprzątnięcia placu budowy.

7. Jeśli Zleceniobiorca ma wątpliwości co do przewidzianego sposobu wykonania lub powinien je mieć jako przedsiębiorstwo specjalistyczne, winien o tym niezwłocznie powiadomić na piśmie Zleceniodawcę – o ile to możliwe jeszcze przed rozpoczęciem robót. Jeśli Zleceniobiorca nie dokona powyższego powiadomienia, nie ma prawa powołać się na ewentualne zaniedbania Zleceniodawcy, gdy spowoduje to wadliwość wykonanych przez niego robót.

8. Zleceniobiorca jest zobowiązany wszelkie wykonane roboty oraz przekazane mu do wykonania przedmioty chronić przed uszkodzeniem aż do odbioru.

§ 7

Przejście własności i podział ryzyk

1. Elementy budowlane i materiały należące do Zleceniobiorcy, które zostaną użyte do wzniesienia obiektu względnie realizacji inwestycji budowlanej i są przeznaczone do tego by stały się częścią składową obiektu budowlanego w sposób trwały, przechodzą z chwilą ich dostarczenia na teren budowy i zapłaty na własność Zleceniodawcy.

2. Wyposażenie placu budowy, urządzenia itp., którymi Zleceniobiorca posługuje się przy realizacji robót budowlanych, które nie są przeznaczone do pozostawienia również po zakończeniu przedsięwzięcia budowlanego, pozostają własnością Zleceniobiorcy lub jego podwykonawców.

3. Niezależnie od uregulowania przejścia własności Zleceniobiorca jest zobowiązany chronić przed wszelkimi szkodami i dozorować dostarczone przedmioty, elementy budowlane i materiały na równi z obiektem budowlanym.

4. Ryzyko przypadkowe utraty dostarczonych przedmiotów i wykonanych robót budowlanych, pomimo przejścia własności, aż do chwili odbioru końcowego ponosi Zleceniobiorca.

§ 8

Wypowiedzenie przez Zleceniodawcę

1. Zleceniodawca ma prawo aż do momentu całkowitego zakończenia realizacji świadczenia umownego w każdym czasie wypowiedzieć umowę w formie pisemnej, przy czym może uczynić to jedynie wówczas gdy Zleceniobiorca wykonuje roboty w sposób niezgodny ze sztuką budowlaną, bądź też opóźnienie w wykonaniu robót w stosunku do harmonogramu przekracza 30 dni.

Dla kontynuowania robót Zleceniodawca może skorzystać za odpowiednią opłatą z urządzeń, rusztowań i innego wyposażenia znajdującego się na placu budowy, jak również z dostarczonych materiałów i części budowlanych.

2. Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej w terminie 7 dni przed planowanym terminem zakończenia umowy.

3. Zleceniobiorca może żądać obmiaru robót i odbioru wykonanego świadczenia niezwłocznie po wypowiedzeniu, jest on zobowiązany do wystawienia faktury za wykonane roboty, zaś Zleceniodawca zapłaci za nią w terminie określonym w § 13 ust. 4.

4. Po otrzymaniu pisemnego wypowiedzenia Zleceniobiorca winien natychmiast lub w terminie określonym w wypowiedzeniu zaprzestać wykonywania robót, z wyjątkiem robót, które w wypowiedzeniu określone zostaną jako te, które Zleceniobiorca powinien dalej realizować. Zleceniobiorca ma ponadto obowiązek zakończyć wszelkie umowy z podwykonawcami.

Zleceniobiorca jest również zobowiązany do wycofania swojego personelu oraz swojego wyposażenia z placu budowy oraz opuszczenia terenu budowy pozostawiając go w stanie uporządkowanym, czystym i zabezpieczonym.

Zleceniobiorca ma obowiązek na polecenie Zleceniodawcy przekazać mu do daty zakończenia stosunku umownego przygotowane elementy budowlane, również te poza placem budowy. O ile jest to prawnie dopuszczalne, Zleceniobiorca jest zobowiązany na pisemne żądanie Zleceniodawcy do przeniesienia na Zleceniodawcę wszelkich roszczeń wynikających z umów zawartych pomiędzy Zleceniobiorcą a jego podwykonawcami oraz roszczeń z tytułu materiałów urządzeń i zainstalowanego przez podwykonawców wyposażenia.

Ponadto należy przekazać Zleceniodawcy wszelkie rysunki, specyfikacje i inne dokumenty sporządzone lub przygotowane przez Zleceniobiorcę lub jego podwykonawców do dnia zakończenia stosunku umownego w związku z niniejszym przedsięwzięciem budowlanym, o ile nie podlegają one ochronie na podstawie przepisów dotyczących własności intelektualnej Zleceniobiorcy lub jego podwykonawców.

5. W przypadku wypowiedzenia z powodu naruszenia postanowień niniejszej umowy, dotychczasowe roboty rozliczane są w oparciu o ceny ustalone w niniejszej umowie.

6. W przypadku o jakim mowa wyżej w § 8 ust. 1 Zleceniodawcy przysługuje pełne odszkodowanie za poniesione w tej sytuacji szkody, w tym wynikłe z nieterminowego zakończenia budowy obiektu.

§ 9

Wypowiedzenie przez Zleceniobiorcę

1. Zleceniobiorca ma prawo do wypowiedzenia umowy w następujących przypadkach:

a) Zleceniodawca nie wykona czynności, do której jest zobowiązany i przez to Zleceniobiorca przez więcej aniżeli 7 dni nie może wykonać świadczenia.

b) Zleceniodawca nie dokonuje wymaganej zapłaty z przyczyn, za które ponosi odpowiedzialność.

2. Wypowiedzenie należy złożyć w formie pisemnej. Jest ono dopuszczalne dopiero wtedy, gdy Zleceniobiorca wyznaczy Zleceniodawcy odpowiedni termin na wykonanie umowy i oświadczy, że po bezskutecznym upływie tego terminu umowa zostanie wypowiedziana. Termin ten nie może wynosić mniej niż 21 dni.

3. Dotychczasowe świadczenia będą rozliczane na podstawie cen ustalonych w niniejszej umowie.


§ 10

Odpowiedzialność stron umowy

Strony umowy odpowiadają w stosunku do siebie z tytułu własnego zawinienia jak również za swoich przedstawicieli oraz osoby, którymi się posługują przy wykonywaniu obowiązków umownych.

§ 11

Odbiór

1. Odbiór świadczenia przez Zleceniodawcę następuje w ciągu 5 dni roboczych od wezwania przez Zleceniobiorcę.

2. Odbiór następuje w drodze pisemnego protokołu podpisanego przez przedstawicieli obu stron niniejszej umowy. W protokole tym stwierdzone zostaną wszelkiego rodzaju niezgodności lub wady.

3. Wady ujawnione w protokole odbioru Zleceniodawca zobowiązuje się usunąć w ciągu 1 miesiąca od dnia podpisania protokołu.

4. W szczególności w ciągu 5 dni roboczych od wezwania Zleceniobiorcy należy przeprowadzić odbiór:

a) części robót stanowiących zamkniętą całość,

b) innych części robót, jeżeli poprzez dalszą realizację robót nie będzie możliwe ich sprawdzenie i ocena.

5. Z powodu istotnych wad odbiór może zostać wstrzymany aż do ich usunięcia.

6. Każda ze stron może powołać na własny koszt rzeczoznawcę. Stan faktyczny powinien zostać stwierdzony we wspólnym postępowaniu i w obecności obu stron oraz zapisany w protokole. W protokole tym winny zostać umieszczone zastrzeżenia dotyczące znanych wad i kar umownych, jak również ewentualne zarzuty stron. Każda ze stron umowy otrzymuje jeden egzemplarz protokołu. Odbiór może się odbyć podczas nieobecności stron, o ile termin został uzgodniony lub strony wezwały do odbioru z wystarczającym wyprzedzeniem. Strony winny zostać niezwłocznie poinformowane o wynikach odbioru.

7. Z chwilą odbioru ryzyko przechodzi na Zleceniodawcę. Rozpoczyna się ponadto bieg okresu gwarancyjnego.

§ 12

Gwarancja

1. Zleceniobiorca gwarantuje, że zrealizowane przez niego świadczenia w wykonaniu niniejszej umowy wolne są od wad technicznych i pod każdym względem nadają się do realizacji celu przewidzianego w umowie.

2. Okres gwarancji wynosi dwadzieścia cztery miesiące, za wyjątkiem części ruchomych podlegających naturalnemu zużyciu.

3. Zleceniobiorca nie odpowiada za wady, które wyniknęły z opisu lub z poleceń Zleceniodawcy, z dostarczonych przez niego lub przez niego nakazanych elementów budowlanych, jeśli Zleceniobiorca przed wykonaniem świadczenia budowlanego poinformował na piśmie o zastrzeżeniach i wadach zauważalnych dla niego jako doświadczonego przedsiębiorstwa specjalistycznego.

4. Jeżeli Zleceniobiorca nie usunie wady w terminie 21 dni, Zleceniodawca jest uprawniony do usunięcia wady oraz zaistniałych szkód samodzielnie lub zlecenia ich usunięcia przedsiębiorstwom. Zleceniobiorca zobowiązany jest do pokrycia Zleceniodawcy wszelkich z tego tytułu przez niego poniesionych kosztów. W razie zwłoki w usunięciu wad Zleceniobiorca zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości 0,025 % wartości wynagrodzenia o jakim mowa w § 4 ust. 1, za każdy dzień kalendarzowy opóźnienia, lecz nie więcej niż 1% wynagrodzenia, o którym mowa wyżej. 

5. Na czas stwierdzenia przyczyny wady i jej usuwania jak również usuwania powstałych szkód ulega zawieszeniu bieg gwarancji. Po całkowitym usunięciu wady bieg okresu gwarancyjnego zostaje wznowiony.


§ 13

Rozliczenie, płatności, zabezpieczenia, kary umowne

1. Zleceniobiorca zobowiązany jest do rozliczenia swoich świadczeń. Ma on obowiązek przejrzystego sporządzania faktur z zachowaniem kolejności pozycji oraz oznaczeń użytych w umowie. Należy załączyć niezbędne do określenia rodzaju oraz rozmiaru robót obliczenia ilościowe. Zmiany i uzupełnienia umowy należy szczególnie wyraźnie wykazać na fakturze. Na żądanie należy je oddzielnie rozliczyć.

2. Niezbędne do rozliczenia ustalenia powinny być dokonywane sukcesywnie do postępu robót, w miarę możliwości wspólnie przez strony. Odnośnie świadczeń, które wskutek dalszego prowadzenia robót stają się trudne do ustalenia, Zleceniobiorca zobowiązany jest odpowiednio wcześnie zawnioskować dokonanie wspólnych ustaleń.

3. Płatności częściowe będą realizowane zgodnie z harmonogramem płatności, który stanowi załącznik nr 2 do niniejszej umowy. Za dzień zapłaty strony uznają datę obciążenia rachunku Zleceniodawcy.

4. Strony ustaliły następujące warunki płatności:

– przedpłata w wysokości 20% wartości wynagrodzenia o jakim mowa w § 4 ust. 1, płatna po podpisaniu umowy, pod warunkiem przedstawienia gwarancji bankowej oraz polisy ubezpieczeniowej budowy;

– w przypadku nieprzedstawienia gwarancji bankowej przez Zleceniobiorcę – fakturowanie w pierwszym miesiącu realizacji – po 14 i 28 dniach na podstawie rzeczywistego zaawansowania prac, w formie protokołu zdawczo-odbiorczego, podpisanego przez przedstawicieli Zleceniobiorcy, Zleceniodawcy oraz Inspektora Nadzoru Budowlanego;

– fakturowanie miesięczne na koniec każdego miesiąca, na podstawie rzeczywistego stanu zaawansowania prac (termin płatności faktury – 14 dni);

– zaawansowanie prac weryfikowane będzie raz w miesiącu do 20 dnia, a faktura wystawiana będzie 21 każdego miesiąca;

– z każdej faktury zostanie potrącona kwota:

1) 20% zaliczki (jeśli takowa zostanie udzielona),

2) 5% kaucji,

3) 5% gwarancji powykonawczej.

5. Zleceniodawca naliczy Zleceniobiorcy kary umowne w wysokości 0,25% wartości wynagrodzenia o jakim mowa w § 4 ust. 1 za każdy dzień kalendarzowy opóźnienia w oddaniu przedmiotu umowy. Nie uchybia to prawu Zleceniodawcy do dochodzenia odszkodowania za szkodę, której wartość przewyższa wartość naliczonej kary umownej.

6. Zleceniobiorca naliczy Zleceniodawcy odsetki umowne w wysokości 0,25% za każdy dzień zwłoki w zapłacie faktury.

7. Zleceniodawcy przysługuje prawo zatrzymania na okres sześciu miesięcy od dnia zakończenia robót, kwoty ...........................  (słownie: ................................................) złotych tytułem kaucji jako gwarancji zakończenia prac. Kwota ta zostanie wypłacona po definitywnym odbiorze technicznym przedsięwzięcia budowlanego.

8. Zleceniodawcy przysługuje prawo zatrzymania na okres sześciu miesięcy od dnia zakończenia robót, kwoty ........................  (słownie: ........................................................) złotych tytułem gwarancji powykonawczej. Z kwoty tej Zleceniodawca będzie mógł potrącić swoje roszczenia wobec Zleceniobiorcy wynikłe z niniejszej umowy. Kwota ta zostanie  zwrócona po upływie 6 miesięcy od dnia odbioru technicznego przedsięwzięcia budowlanego, pod warunkiem  braku jakichkolwiek roszczeń gwarancyjnych inwestora z tytułu nienależytego wykonania prac, pod warunkiem przedstawienia Zleceniobiorcy  gwarancji bankowej.

§ 14

Postanowienia końcowe

1. Niniejsza umowa podlega prawu polskiemu.

2. Zmiana niniejszej umowy wymaga dla swojej ważności formy pisemnej. Dotyczy to również zmiany klauzuli stanowiącej o formie pisemnej.

3. Bezskuteczność któregokolwiek z postanowień umowy nie ma wpływu na ważność pozostałej części umowy. W miejsce postanowień bezskutecznych wchodzi regulacja, która jest najbliższa celowi ekonomicznemu i jest prawnie dopuszczalna. Postanowienie to ma również zastosowanie w przypadku luk w umowie.

4. Ewentualne spory mogące wyniknąć z niniejszej umowy podlegają rozstrzygnięciu powszechnego Sądu Gospodarczego w .............................................................................................

5. Umowa niniejsza została sporządzona dla każdej ze stron w jednakowym brzmieniu w wersji polskojęzycznej i po jednym egzemplarzu dla każdej ze stron.




..........................................          ...........................................
          Zleceniodawca                         Zleceniobiorca

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa o roboty montażowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

REKLAMA

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

REKLAMA