Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dożywotnikach
Aktualizacja: 26.05.2011
Kupując mieszkanie powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy osoby trzecie mają jakieś prawa do nieruchomości. Jedno z takich praw może wynikać z umowy dożywocia. »
Kupno mieszkania cz. 3. Sprawdź czy nie kupujesz także długów
Aktualizacja: 19.05.2011
Kupując mieszkanie powinniśmy sprawdzić dokładnie jego stan od strony prawnej. Należy m.in. sprawdzić, czy na nabywanej nieruchomości nie ciążą żadne długi. »
Jak długo ważny jest odpis księgi wieczystej?
Aktualizacja: 18.05.2011
Przed kupnem mieszkania powinniśmy uważnie zapoznać się z odpisem księgi wieczystej. Czy wystarczy, jak zapoznamy się z odpisem KW sprzed kilku lat, jaki przedstawia nam właściciel? »
Kupno mieszkania cz. 2. Co sprawdzić w księdze wieczystej?
Aktualizacja: 18.05.2011
Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta. »
Kupno mieszkania cz. 1. Co sprawdzić przez zawarciem umowy?
Aktualizacja: 18.05.2011
Zakup mieszkania to poważny krok. Co zatem powinniśmy sprawdzić przed zakupem nieruchomości? Jednym z obowiązkowych punktów będzie księga wieczysta nieruchomości. »
Aktualizacja: 14.02.2011
Coraz większą popularnością wśród osób w podeszłym wieku cieszy się umowa dożywocia. Uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym a specjalna konstrukcja czyni z niej umowę o funkcji alimentacyjnej. Dożywocie ma charakter prawa majątkowego osobistego, przypisanego do konkretnej osoby, którego nie może zbyć ani odziedziczyć. »
Nabycie nieruchomości bez zgody współmałżonka
Aktualizacja: 04.08.2011
Do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, potrzebna jest zgoda współmałżonka. Zasada ta ma jednak pewne ograniczenia. »
Prawo dożywocia - skuteczny sposób na zabezpieczenie przyszłości?
Aktualizacja: 04.08.2011
Umowa dożywocia została stworzona przez ustawodawcę w celu finansowego zabezpieczenia osób starszych. Czy jednak stanowi skuteczne zabezpieczenie na przyszłość? »
Postanowienia w umowie o niedpłatne używanie lokalu
Aktualizacja: 04.08.2011
Zarówno najem, jak i dzierżawa są charakterystycznymi sposobami korzystania z lokali mieszkalnych. Szczególnie charakteryzują się tym, że należą one do kategorii umów nazwanych – czyli dotyczą zasady swobody, zgodnie z którą strony mogą swobodnie kształtować jej treść, pod warunkiem, jeżeli nie jest to sprzeczne z przepisami obowiązującego prawa i zasadami współżycia społecznego. »
O czym należy wiedzieć przy zawieraniu umowy z deweloperem?
Aktualizacja: 04.08.2011
Umowę przedwstępną z deweloperem należy zawrzeć w formie aktu notarialnego. Jeżeli wpłacasz dużą zaliczkę na początku, zażądaj zabezpieczenia terminu ukończenia inwestycji karą umowną. »
Zadatek nie zastępuje odszkodowania
Aktualizacja: 04.08.2011
Dokonując kupna nieruchomości warto się zabezpieczyć. Taką możliwość przewiduje kodeks cywilny w postaci zadatku, który może uchronić nas przed tym, że właściciel nieruchomości wycofa się z umowy i odmówi jej sprzedania. »
Aktualizacja: 04.08.2011
Mieszkańcy lokalu wyposażonego w wodomierz regulują należność za wodę według wskazania urządzenia. Natomiast w lokalach niedomiarowych, czyli bez wodomierza, mieszkańcy dodatkowo regulują różnicę między kwotą wskazaną przez główny wodomierz w bloku i sumą kwot wskazanych przez poszczególne wodomierze. »
Kiedy pośrednik może żądać pełnej prowizji?
Aktualizacja: 04.08.2011
Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że zapis w umowie pośrednictwa o wymagalności całości prowizji w dacie zawarcia umowy przedwstępnej stanowi naruszenie interesu konsumenta oraz jest sprzeczne z dobrymi obyczajami. »
Odszkodowanie za zalane mieszkanie
Aktualizacja: 04.08.2011
Wielu z nas miało okazję się przekonać, jak duże szkody mogą powstać w wyniku zalania mieszkania. Najczęściej sprawcą jest sąsiad z górnego piętra, ale zdarzają się przypadki w których odpowiedzialność ponosi spółdzielnia, wspólnota bądź przedsiębiorstwo dostarczające ciepło do mieszkania. Jak w takiej sytuacji poszkodowany może uzyskać rekompensatę za powstałe straty? »
Zadatek a zaliczka przy umowie przedwstępnej zakupu nieruchomości
Aktualizacja: 04.08.2011
Zawierając umowę przedwstępną zakupu nieruchomości sprzedający często wymaga od kupującego określonej sumy pieniędzy celem zabezpieczenia wykonania umowy. Warto znać różnicę miedzy zadatkiem a zaliczka. Ma to, bowiem ogromne znaczenie w przypadku, gdy umowa nie zostanie wykonana. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie
Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »