REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?

Elżbieta Chojnowska
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe
Nienależyte wykonanie remontu mieszkania – jakie przysługują nam prawa?/Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli po zakończeniu prac remontowych nie jesteśmy zadowoleni z rezultatu lub ekipa remontowa przedłuża w nieskończoność termin zakończenia pracy warto jak najszybciej podjąć działania zmierzające do wyjaśnienia kłopotliwej sytuacji.

Umowa o wykonanie prac remontowych

Zgodnie z zasadą swobody umów, wyrażoną w art. 3531 kodeksu cywilnego strony mają prawo kształtować stosunek prawny wedle swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się naturze stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy

REKLAMA

Zazwyczaj korzystamy z powyższego prawa i umowy dotyczące codziennych aspektów życia zawieramy w formie ustanej. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku ustalania warunków z ekipą remontową w sprawie wykonania prac remontowych w mieszkaniu. Jeśli umowa o wykonanie prac remontowych została ustalona tylko ustnie należy zachować wszelkie kwity, rachunki oraz faktury, które stanowią dowód pokrytych kosztów.

Pisemna jak i ustna umowa o wykonanie prac remontowych najczęściej określa zobowiązanie do wykonania określonych prac wykończeniowych we wskazanym terminie (od do) w zamian za wynagrodzenie (ustalone z góry). Może określać również wysokość zaliczki, która zostanie wypłacona wykonawcy na początku oraz wysokość kary umownej w razie wadliwego lub nieterminowego wykonania prac remontowych.

Choć powyżej opisana umowa w języku potocznym określana jest umową o wykonanie prac remontowych zgodnie z literą prawa stanowi umowę o dzieło (art. 627 i dalsze k.c.). Należy pamiętać, iż każda umowa, która zawiera w treści element przedmiotowo istotny tj. określenie rezultatu, dzieła (np. wykonie prac remontowych w terminie) za określone z góry wynagrodzenie, stanowi  umowę o dzieło zgodnie z k.c., niezależnie od faktycznej nazwy zawieranej umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roszczenie z umowy o dzieło

REKLAMA

Zgodnie z art. 627 k.c. przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie (np. ekipa remontowa) zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (np. pomalowania ścian), a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jest to umowa rezultatu. W sytuacji, kiedy usługa jest wykonana w sposób nienależyty, mamy do czynienia z wadami dzieła.

Na podstawie art. 635 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. W takiej sytuacji należy wystosować do przyjmującego zamówienie pisemne odstąpienie od umowy podając w nim podstawę prawną i stan faktyczny.

Na podstawie art. 636 § 1 k.c. jeżeli przyjmujący zamówienie wykonuje  dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Korzystając z tego roszczenia w pierwszej kolejności należy wystosować do przyjmujące zamówienie pisemne wezwanie do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyć mu termin np. trzydniowy. Jeżeli przyjmujący zamówienie nie ustosunkuje się do terminu należy w dalszej kolejności skierować do niego pisemne odstąpienie od umowy bądź pisemną informację o powierzeniu dalszego wykonania dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zobacz też: Prawa konsumenta

Zgodnie z wyrokiem SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15 „przykładem sytuacji wykonywania dzieła w sposób sprzeczny z umową jest wykonywanie prac przez osoby trzecie, wbrew zapisanemu w umowie osobistego wykonania dzieła przez przyjmującego zamówienie”.

Jeżeli już po zakończeniu remontu stwierdziliśmy, że dzieło ma wady fizyczne przysługuje nam roszczenie z art. 638 § 1 w związku z  art. 560 k.c. W takiej sytuacji zamawiający może złożyć oświadczenie o obniżeniu wynagrodzenia albo odstąpieniu od umowy, chyba że przyjmujący zamówienie niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności wymieni dzieło wadliwe na wolne od wad albo wadę usunie. Powyższe oświadczenie w formie pisemnej, powinno zawierać również termin do usunięcia wskazanych wad.

Wada fizyczna występuje, gdy dzieło:
- nie ma właściwości, które powinno mieć ze względu na cel w umowie oznaczony;
- nie ma właściwości, o których istnieniu przyjmujący zamówienie zapewnił zamawiającego;
- zostało zamawiającemu wydane w stanie niezupełnym.

Należy podkreślić, iż roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 – Praktyczny komentarz z przykładami

Odszkodowanie

Osoba, która poniosła szkodę z tytułu niewykonania bądź niewłaściwego wykonania umowy o dzieło przez ekipę remontową, może domagać się odszkodowania. Podstawą dochodzenia roszczeń jest wykazanie w pozwie o odszkodowanie związku przyczynowego pomiędzy nienależytym wykonaniem umowy o dzieło z winy przyjmującego zamówienie a powstałą szkodą.

Poszkodowany (zamawiający) jest uprawniony do wyboru formy odszkodowania. Ma dwie opcje - przywrócenie do stanu poprzedniego bądź zapłata odpowiedniej sumy pieniężnej. W sytuacji, gdy przywrócenie stanu poprzedniego byłoby niemożliwe lub pociągałoby za sobą nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia pieniężnego.

Zobacz serwis: Reklamacje

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2016, poz. 380)
  2. Wyrok SA w Krakowie z dnia 30 lipca 2015 r., I ACa 626/15
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach i spełniających warunki

Po zmianach, które weszły w życie na początku tego roku więcej osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

Chcesz potańczyć? 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można dostać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego, ale trzeba nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA