| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Polecenie zapłaty, czyli samo opłacanie rachunków

Polecenie zapłaty, czyli samo opłacanie rachunków

Polecenie zapłaty to wygodny sposób opłacenia rachunków m.in. za prąd czy wodę. Pozwala na terminowe płatności, oszczędność czasu a często także liczne dodatkowe bonusy. Polecenie zapłaty stanowi alternatywne rozwiązanie dla comiesięcznego pamiętania o dokonaniu przelewu lub oczekiwania w kolejce do bankowej kasy.

Etap trzeci – kontrola otrzymywanych faktur. Dostawca usług będzie nam nadal dostarczał faktury za świadczone usługi. Jednak nie musimy już dbać o ich terminowe opłacenie. To bank będzie odpowiadał za ich uregulowanie. W ramach polecenia zapłaty na kliencie ciąży jedynie obowiązek zapewnienia odpowiednich środków na rachunku bankowym. Pojedyncza transakcja dokonywana we wskazany sposób nie jest ograniczona kwotowo.

W praktyce aktywacja usługi często ogranicza się do wypełnienia dostępnego na stronie internetowej usługodawcy formularza i przesłania go pocztą pod wskazany adres.

Opłacenie faktury poprzez polecenie zapłaty zazwyczaj odbywa się bezpłatnie. Banki są jednak uprawnione do pobierania opłat za usługi niestandardowe, np. odmowę transakcji czy jej odwołanie. Warto więc zapoznać się z cennikiem naszego banku.

Warto podkreślić, że poleceniem zapłaty możemy opłacić także rachunki osób trzecich, np. dzieci, nie będąc klientem firmy.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Polecenia zapłaty - jak odwołać?

Klientowi przysługuje prawo rezygnacji z usługi polecenia zapłaty. Może tego dokonać w dowolnym momencie i w dowolnej formie, np. poprzez kontakt telefoniczny z bankiem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. 2011 nr 199 poz. 1175).

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939).

Porozumienie międzybankowe w sprawie stosowania polecenia zapłaty z dnia 1 czerwca 1998 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK