reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Czas pomyśleć o kupowaniu akcji

Czas pomyśleć o kupowaniu akcji

Po letnich spadkach cen akcji WIG20 główny indeks warszawskiej giełdy znalazł się w okolicach 2300 pkt. Analitycy sądzą, że indeks już głębiej nie zjedzie.

 

Sell in May and go away. Remember to come back in September - mówi giełdowe porzekadło, które na polski można przełożyć w ten sposób: sprzedaj w maju akcje i jedź na wakacje. Pamiętaj, by wrócić we wrześniu.

Przez kilka lat hossy ta strategia na polskim rynku nie przynosiła zakładanych efektów: akcje w lecie drożały i jeśli ktoś chciał je odkupić jesienią, musiał wydawać więcej niż zyskał wiosną. Część analityków obstawiała, że tak będzie także w tym roku, ale pomylili się. Indeks WIG20 od końca maja do końca sierpnia stracił 10,6 proc., a WIG, wskaźnik koniunktury na tzw. szerokim rynku, spadł o 13,2 proc.

Od wielu miesięcy trendy - te krótko, i średnioterminowe - na naszej giełdzie dyktuje sytuacja na światowych rynkach akcji. Od początku roku do końca sierpnia WIG20 spadł o blisko 24,9 proc. W tym czasie - jak wyliczyli analitycy Erste Securities - uznawany za benchmarkowy dla regionu indeks MSCI Emerging Europe spadł o 27 proc., a MSCI Word Index stracił 15,9 proc.

Z szacunków analityków Unicredit CAIB wynika, że w sierpniu fundusze emerytalne kupowały akcje. W ujęciu netto - saldo zakupów i sprzedaży - wydały na nie ok. 230 mln zł. Inne są wyliczenia analityków DM BZ WBK. Ich zdaniem także w sierpniu saldo było ujemne i wyniosło 173 mln zł.

Analitycy Unicredit CAIB są zdania, że w kolejnych miesiącach OFE będą po stronie popytowej. Argumentem za zakupami ma być niskie zaangażowanie w akcjach (średnio 27,6 proc. w sierpniu w porównaniu z 28,9 proc. w lipcu). W ocenie analityków DM BZ WBK zaangażowanie w akcjach spadło do 27,1 proc., poziomu najniższego od pięciu lat.

Pozytywnym sygnałem dla rynku może być to, że w sierpniu spadły umorzenia w funduszach inwestycyjnych. Według firmy Analizy Online ujemne saldo wpłat i umorzeń wyniosło 890 mln zł.

- Sierpniowe dane to najlepszy bilans od grudnia 2007 r., gdy przewaga środków wycofanych z funduszy nad nowymi wpłatami wyniosła 800 mln zł - twierdzą Analizy Online.

Z badań niemieckiego instytutu ZEW i austriackiego Erste Bank wynika, że uczestnicy rynku kapitałowego są pozytywnie nastawieni. Co prawda spodziewają się krótkoterminowego pogorszenia sytuacji ekonomicznej, ale są zdania, że spada presja inflacyjna, a co za tym idzie oczekiwana jest obniżka stóp procentowych i w konsekwencji powrót do wzrostów na ryku akcji.

- Sądzimy, że długoterminowi inwestorzy powinni zacząć rozważanie rozpoczęcia zakupów akcji na polskim rynku - uważają we wrześniowym miesięczniku analitycy DM IDM SA, podkreślając przy tym, że dynamika wzrostu zysków spółek w następnych kwartałach będzie maleć.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama