Co to jest umowa przedwstępna?
Aktualizacja: 19.08.2011
Każdy z pewnością spotkał się z instytucją prawa cywilnego, jaką jest umowa przedwstępna. Co to jest umowa przedwstępna i na co zwrócić uwagę zawierając taką umowę? Na te i inne podstawowe pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszej publikacji. »
Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?
Aktualizacja: 19.08.2011
W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny. »
Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.?
Aktualizacja: 19.08.2011
Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. »
Umowa przechowania w codziennych sytuacjach
Aktualizacja: 19.08.2011
Wchodząc do fryzjera powiesiłam kurtkę na wieszaku przy drzwiach. Wychodząc po godzinie chciałam zabrać moją kurtkę, ale jedna z klientek stwierdziła, że to jej własność. Wywiązała się sprzeczka, a fryzjer odmówił pomocy w rozwiązaniu sytuacji, twierdząc, że nie ma z tym nic wspólnego. Czy rzeczywiście nie ponosi on żadnej odpowiedzialności? »
Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 2
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa użyczenia jest umową bezpłatną, która może być zawarta w dowolnej formie. Użyczając nie musi być właścicielem rzeczy. Sprawdź co warto wiedzieć o użyczeniu. »
Co warto wiedzieć o umowie użyczenia? - cz. 1
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa użyczenia to jednak z powszechniej stosowanych umów, najczęściej w kręgu najbliższej rodziny. Pożyczając samochód dziecku, oddając miejsce w garażu bratu zawieramy przeważnie umowę użyczenia. »
O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?
Aktualizacja: 19.08.2011
Co do zasady umowa przelewu wierzytelności może być sporządzona w dowolnej formie. Jeżeli jednak wierzytelność jest stwierdzona pismem, to również stwierdzona pismem powinna być umowa przelewu. »
Jakich wierzytelności nie wolno sprzedawać?
Aktualizacja: 19.08.2011
Nie wszystkie wierzytelności mogą być przedmiotem cesji. Przelew wierzytelności może być wyłączony w umowie między wierzyciele a dłużnikiem. Niedopuszczalność przelewu może wynikać także z przepisów prawa. »
Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 2
Aktualizacja: 19.08.2011
Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym, odzyskując w ten sposób chociaż część pieniędzy. Ale co to oznacza dla dłużnika? »
Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 1
Aktualizacja: 19.08.2011
Przejęcie długu przez firmę windykacyjną nie oznacza egzekucji komorniczej. Windykator by nasłać komornika, będzie musiał uzyskać najpierw wyrok sądowy. »
Umowa o przeprowadzenie remontu
Aktualizacja: 19.08.2011
Urlop bardzo często wykorzystywany jest nie tylko na odpoczynek, ale również przeprowadzenie remontu domu lub mieszkania. Dla zabezpieczenia swoich interesów zamawiający powinien zawrzeć umowę z firmą remontową w formie pisemnej, określając dokładnie zakres planowanych prac. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Umowa o dożywocie jest szczególnym rodzajem umowy przenoszącej własność nieruchomości, która zawiera również elementy ograniczonego prawa rzeczowego – służebności. »
Aktualizacja: 19.08.2011
W umowie użyczenia można zakazać oddawania samochodu do korzystania osobom trzecim. Sprawdź co jeszcze należy zawrzeć w umowie, by możliwie najpewniej zabezpieczyć własne interesy. Pobierz wzór umowy. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Mało popularna ale występującą w kodeksie cywilnym umową jest umowa kontraktacji. Jest to umowa wykorzystywana przez producentów rolnych. Dlatego też rzadko występuje ona w powszechnym obrocie prawnym. »
Aktualizacja: 19.08.2011
Zgodnie z art. 765 k.c. przez umowę komisu przyjmujący zlecenie zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa do kupna bądź sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie, lecz zawsze w imieniu własnym. »
Powikłania po szczepieniach przeciwko COVID–19. Państwo wypłaci odszkodowanie