REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć fundację?

Kamila Mazurek
Jak założyć fundację? /Fot. Fotolia
Jak założyć fundację? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żeby założyć fundację nie trzeba wiele – ciekawy pomysł i określony zasób środków finansowych może wystarczyć w urzeczywistnieniu szlachetnego celu. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy nie utoniesz w morzu regulacji prawnych, przeczytaj jakie wymogi formalne nakłada na Ciebie ustawa.

Czym jest fundacja?

Pojęcie fundacji nie ma definicji legalnej. Art. 1 Ustawy o fundacjach dookreśla jednak ten twór prawny jako ten, który ma przede wszystkim realizować cel użyteczny społecznie lub gospodarczo - rozumiany szeroko, szczególnie w zakresie ochrony zdrowia, rozwoju gospodarki i nauki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, opieki i pomocy społecznej, ochrony środowiska oraz opieki nad zabytkami.

REKLAMA

REKLAMA

To wyliczenie ma charakter otwarty – a zatem mogą istnieć fundacje, które na piedestał postawią urzeczywistnienie jakiegokolwiek celu charytatywnego, o ile jednak będzie miał on charakter publiczny. Publiczny oznacza więc, ze świadczenie wsparcia materialnego dla konkretnej osoby zmagającej się np. z daną chorobą jest już dokonaniem poza ten zakres – dotyczy interesu indywidualnego, prywatnego, nie służy zaspokojeniu potrzeb ogółu.

Fundacja zasadza się na osobie fundatora, który określa cel fundacji (ma on charakter niezarobkowy) i przekazuje na jego realizację określony majątek. Ponadto nie posiada członków – jest organizacją bezosobową – opiera się na substracie w postaci wniesionego kapitału.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Kto może zostać założycielem fundacji (fundatorem)?

Fundatorem może zostać osoba fizyczna niezależnie od obywatelstwa i miejsca zamieszkania, bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Konieczne jest złożenie oświadczenia woli, które będzie zawierać cel i przeznaczenie na jego realizacje składników majątkowych (tzw. fundusz założycielski, który mogą stanowić pieniądze, papiery wartościowe, a także oddane fundacji na własność rzeczy ruchome i nieruchomości). Gdyby nawet zlikwidowano fundacje, to środki, których przeznaczenie zostało jasno ustalone, powinny zostać wydatkowane zgodnie z tym ustaleniem. Wymogiem jest, by oświadczenie zostało sporządzone w formie aktu notarialnego, chyba że zostaje złożone w drodze testamentu.

Fundator jest zobowiązany do ustalenia statutu fundacji (albo upoważnić do tego inna osobę), który określi jej nazwę, siedzibę i majątek, cele zasady, formy i zakres działalności, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków.

Zobacz: Pomoc społeczna

Warunki istnienia fundacji

- Przede wszystkim siedziba fundacji ma znajdować się na terenie RP (a jeśli fundacja będzie prowadzić działalność na terenie jednego województwa, siedziba ma mieścić się w jego granicach).
- Musi działać w oparciu o przepisy ustawy i statut.
- Jeżeli fundacja ma prowadzić działalność gospodarczą, wartość środków majątkowych fundacji przeznaczonych na działalność gospodarczą nie może być mniejsza niż tysiąc złotych.

- Warunkiem koniecznym jest także wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który przesądza o uzyskaniu przez fundację osobowości prawnej. Nim to nastąpi, sąd musi zatwierdzić, że podjęte czynności, były zgodne z przepisami prawa. Następnie o wpisie zawiadamia się ministra właściwego ze względu na zakres jego działania oraz cele fundacji, oraz właściwego ze względu na siedzibę fundacji starostę, przesyłając jednocześnie statut.

Fundacja ma wyłonić swój zarząd, który będzie kierować jej działalnością i reprezentować ją na zewnątrz. Fundacja musi także składać corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności, nie dotyczy to jednak fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które tego typu relacje sprawozdawcze zamieszczają na stronie internetowej.

Fundacje zagraniczne

Fundacje zagraniczne, a więc te, które mają siedzibę za granicą, mogą tworzyć na terytorium RP swoje przedstawicielstwa. Wymagane jest jednak na to odpowiednie zezwolenie wydawane przez właściwego ministra (w dowolnej chwili może je cofnąć, jeśli przedstawicielstwo nie dotrzymuje umówionych warunków albo narusza przepisy obowiązujące w kraju, a także zawiesić – kiedy fundacja bądź jej przedstawicielstwo narazi na szkodę bezpieczeństwo lub inny ważny interes państwa). W nim też zawiera się zakres dopuszczonej działalności.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r., Nr 46, poz. 203 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA