REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótka sprzedaż-komunikat polskie Prezydencji

REKLAMA

REKLAMA

Polska Prezydencja wspólnie z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską wstępnie uzgodniła tekst rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (CDS).

Wynik negocjacji jest bardzo wyważony i uwzględnia zgłaszane dotychczas obawy, jak i cele instytucji uczestniczących w procesie negocjacyjnym. Po przyjęciu tzw. „sześciopaku” oraz osiągnięciu porozumienia w Radzie Unii Europejskiej w zakresie rozporządzenia w sprawie pozagiełdowych instrumentów pochodnych, partnerów centralnych oraz repozytoriów transakcji (EMIR Regulation) osiągnięte w dniu 18 października 2011 roku porozumienie jest kolejnym dowodem na to, iż instytucje europejskie są w stanie ze sobą współpracować w celu wypracowania nowych zasad służących wzmocnieniu stabilności rynków finansowych.

REKLAMA

Zobacz: Nowa dyrektywa o prawach konsumentów opublikowana

REKLAMA

Uzgodniony projekt rozporządzenia umożliwia przyjęcie wspólnych ram prawnych dotyczących transakcji krótkiej sprzedaży. Dotychczas środki podejmowane przez poszczególne państwa członkowskie różniły się między sobą, co przyczyniło się do przyjęcia niejednolitych rozwiązań prawnych. W efekcie doprowadziło to do ograniczenia skuteczności przyjętych przez państwa członkowskie środków, w szczególności poprzez powstanie możliwości stosowania arbitrażu regulacyjnego. Dlatego też głównym celem tej regulacji jest przeciwdziałanie obecnej sytuacji poprzez stworzenie wspólnych ram prawnych na terytorium całej Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia wprowadza wspólne dla wszystkich państw członkowskich wymogi dotyczące przejrzystości zawieranych transakcji krótkiej sprzedaży. Przede wszystkim zharmonizowane zostały uprawnienia w zakresie działań podejmowanych w sytuacjach nadzwyczajnych, stanowiących poważne zagrożenie dla stabilności finansowej.

REKLAMA



Reprezentujący Radę Unii Europejskiej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Pan Wiesław Szczuka podkreślił rolę osiągniętego wspólnie porozumienia, którą w jego opinii można określić jako „Polski znak firmowy”. Minister Szczuka podkreślił również, iż krótka sprzedaż, nie jest czymś, co jest złe z zasady. W szczególności nie od dziś wiadomo, iż krótka sprzedaż pełni ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych, w szczególności poprzez zwiększenie płynności na rynku jak i racjonalniejszej wyceny instrumentów finansowych. Jednocześnie przyjęcie rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży pozwoli na przeciwdziałanie ryzyku nadużywania niepokrytej krótkiej sprzedaży (uncovered short selling)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku prowadzonych negocjacji, stanowiska poszczególnych instytucji odnośnie zakazu niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego (uncovered CDS transaction) różniły się znacząco między sobą. Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska były przeciwne nakładaniu ograniczeń na tego typu transakcje. Natomiast Parlament Europejski opowiadał się za zakazaniem tego typu transakcji. Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem kompromisu pomiędzy wszystkimi instytucjami uczestniczącymi w procesie negocjacyjnym.

Z jednej strony zgodnie z nową regulacją zawieranie niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego dotyczących długu państwowego (uncovered sovereign CDS transactions) będzie ściśle ograniczone. Natomiast z drugiej strony zawarte porozumienie zapewnia odpowiedni poziom elastyczności dla organów nadzoru w państwach członkowskich, przyznając im uprawnienie do zawieszenia zakazu dotyczącego niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego umożliwiając tym samym przeciwdziałanie negatywnych skutkom tego zakazu. Dodatkowo porozumienie zawiera wyłączenia w zakresie stosowania ww. zakazu dla takich praktyk rynkowych jak „proxy hedging” jak i dla głównych dealerów (primary dealers) i market makerów. Przede wszystkim należy podkreślić, iż wypracowany kompromis ma wyważony i spójny charakter.

Wstępne porozumienie zostało osiągnięte po niezwykle intensywnych negocjacjach prowadzonych od początku lipca br. przez prezydencję polską. Należy zaznaczyć, iż uzgodniony tekst rozporządzenia wymaga oficjalnego potwierdzenia ze strony Parlamentu Europejskiego jak i Rady Unii Europejskiej. W przypadku gdy Komitet Stałych Przedstawicieli w Radzie Unii Europejskiej zatwierdzi osiągnięte porozumienie, umożliwi to Parlamentowi Europejskiemu głosowanie nad projektem rozporządzenia na sesji plenarnej.

Źródło: MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa likwidująca CBA ma zostać przyjęta w II kwartale 2024 r. Większość zadań CBA zostanie przekazana policji

Projekt ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) rząd ma przyjąć w II kwartale 2024 r. Tak wynika z informacji umieszczonych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Najdroższa profilaktyka jest i tak tańsza niż najtańsze leczenie. Regulacje prawne zgłoszenia badania działania wyrobu medycznego do diagnostyki in vitro

5 lat projektowanie leku; 5 lat badań klinicznych; 5 lat czasu koncernu na komercjalizację leku; 5 lat rynkowego życia produktu. Życie leku na rynku to co do zasady tylko ułamek życia leku. A jak wyglądają procedury w przypadku wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro (czyli w laboratorium). Tekst przybliża trudne obowiązki badacza i sponsora i rynek europejski wyrobów medycznych.

Co robić, gdy urodzi Ci się dziecko. Jeśli nie zrobisz tej rzeczy w ciągu 21 dni, urzędnik sam wybierze imię dla niemowlaka

Gdy urodzi Ci się dziecko, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet, potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu. Te narzędzia pozwalają potwierdzić twoją tożsamość.

Klamka zapadła. PE zatwierdził przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku

Klamka zapadła. UE zatwierdziła przedłużenie dostępu ukraińskich produktów do europejskiego rynku. 

REKLAMA

Formuła 2015 r. Kto zdaje tą maturę w maju 2024 r.? Na jakich arkuszach? Jakie wymogi?

Formuła 2015 r. jest mniej popularną formą egzaminu maturalnego niż Formuła 2023 r. Kto zdaje ten egzamin? Gdzie znajdzie wymogi egzaminacyjne?

Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach: w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matura 2024. Co można zabrać na salę? A co trzeba mieć?

Egzaminy maturalne zbliżają się wielkimi krokami. Przypominamy, co można zabrać na salę, a co obowiązkowo trzeba mieć. 

REKLAMA

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA