| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty

Sprzedaż na raty to szczególny rodzaj sprzedaży uregulowany w kodeksie cywilnym. Sprzedaż na raty charakteryzuje się tym, iż dokonywana jest w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedawcy, a kupującym jest osoba fizyczna.

Prawo do odstąpienia od umowy przez sprzedawcę

Sprzedawca ma prawo do odstąpienia od umowy z powodu niezapłacenia przez kupującego ceny, jeżeli kupujący jest w zwłoce z zapłatą dwóch rat, a łączna suma zaległych rat jest wyższa niż 1/5 umówionej ceny.

Sprzedawca jest uprawniony do odstąpienia od umowy, jeżeli powyższe okoliczności zachodzą łącznie. Jednak wykonanie prawa odstąpienia przez sprzedawcę uzależnione jest od wcześniejszego wezwania kupującego do zapłaty zaległości z wyznaczeniem odpowiedniego terminu i wskazaniem, iż w razie bezskutecznego upływy terminu sprzedawca będzie uprawiony do odstąpienia od umowy.

Odpowiedzialność sprzedawcy

Sprzedawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej na raty. Odpowiedzialność ta może zostać przez umowę wyłączona lub ograniczoną, ale tylko w przypadkach przewidzianych przez przepisy szczególne.

Sprzedaż kredytowa

Przepisz regulujące sprzedaż na raty mają odpowiednie zastosowanie do tzw. sprzedaży kredytowej. Ma ona miejsce, gdy rzecz zostaje sprzedana osobie fizycznej korzystającej z kredytu udzielonego na ten cel przez bank, przy czym kredyt ma być spłacany ratami a rzecz została wydana kupującemu przed całkowitą spłatą kredytu. Bank, który udzielił kredytu ma ustawowe prawo zastawu na rzeczy sprzedanej, dopóki rzecz znajduje się u kupującego.

Czytaj także

Ekspert:

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż na raty.
Sprzedaż na raty.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK